14 kwietnia 2009 - materiał archiwalny

Przez kilka najbliższych tygodni w krakowskich tramwajach pasażerowie będą słyszeć głosy aż trzech znanych krakowskich artystów: Anny Dymnej, Krzysztofa Globisza i Grzegorza Turnaua. Do tej pory ta znana trójka zapowiadała przystanki oddzielnie. Najpierw, ponad rok temu, można było usłyszeć Annę Dymną, następnie przez kilka miesięcy pasażerom samodzielnie podpowiadał gdzie wysiąść Grzegorz Turnau a w końcu Krzysztof Globisz. Obecnie wszystkie głosy pojawią się w tramwajach jednocześnie. Pasażerowie podróżujący tramwajami m.in. na linii nr 50, 51 czy 8 w co trzecim tramwaju usłyszą inny głos.

W związku z tym, że ciągle wzrasta liczba wagonów, w których funkcjonuje głosowe zapowiadanie przystanków, obecnie krakowianie i turyści znanych artystów usłyszą w 32 tramwajach. To o 8 wagonów więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. A plany Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie przywidują, że pojazdów z taką informacją dla pasażerów będzie coraz więcej.

Ta informacja na pewno ucieszy osoby niewidome i słabowidzące, bo to przede wszystkim z myślą o nich krakowski przewoźnik wprowadził głosowe zapowiadanie w tramwajach.

Przypomnijmy, że znanych i lubianych krakowskich artystów na nagrania nazw przystanków zaprosili wspólnie Dziennik Polski, Radio Kraków i MPK S.A. w Krakowie. 

Uwagi dotyczące zapowiadania przystanków przez znane osoby można wysyłać na adres mgancar@mpk.krakow.pl

Najnowsze

14 maja 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjadą w Noc Muzeów
W nocy piątku na sobotę, z 16 na 17 maja, odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. W związku z tym zostaną wprowadzone wzmocnienia nocnych linii autobusowych i tramwajowych nr 62, 64, 69 i 604. Uruchomione zostaną także linie okolicznościowe nr 60 i 600, które będą obsługiwane taborem zabytkowym.
13 maja 2025
MPK w Krakowie wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody im. Józefa Dietla
Decyzją Kapituły Nagrody im. Józefa Dietla Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zostało wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody tegorocznej edycji w kategorii firma. To duże wyróżnienie dla krakowskiego przewoźnika. Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008 r. Jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Dla organizacji pozarządowej, firmy, instytucji państwowej lub samorządowej dedykowano Dyplom Honorowy Nagrody. I taki właśnie dyplom w tegorocznej edycji został przyznany właśnie MPK w Krakowie.
12 maja 2025
Kraków pozyskuje dodatkowe ponad 223 mln zł z KPO
Do Krakowa trafią kolejne miliony z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W sumie będzie to dodatkowe ponad 223 mln zł dofinansowania do 32 tramwajów Lajkonik dostarczonych do stolicy Małopolski w 2023 roku. Wszystko dzięki temu, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o zwiększeniu wartości przyznanego już wsparcia dla realizowanego przez MPK w Krakowie przedsięwzięcia pod nazwą „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości komunikacji zbiorowej w Krakowie – część IV i V” (komponent „E Zielona, inteligentna mobilność” – Inwestycja: E1.2.1 Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach).
8 maja 2025
Autobusy MPK dotarły do miasta Sumy
W poniedziałek 28 kwietnia pięć autobusów MPK w Krakowie wyjechało z zajezdni Wola Duchacka i pojechało do granicy polsko-ukraińskiej. Do granicy były prowadzone przez kierowców MPK SA w Krakowie. Tam zostały przekazane kierowcom z Ukrainy, którzy sami poprowadzili je do swojego miasta.
7 maja 2025
Kraków w dobrym kierunku – ten rok to początek
Jakie priorytety i cele szczegółowe obrał Kraków za prezydentury Aleksandra Miszalskiego? Po jakie polityki i narzędzia sięga miasto, by budować nowoczesną metropolię: wsłuchującą się w głos mieszkańców, sprawnie zarządzaną, zieloną i aktywną, ambitną oraz po prostu – wygodną do życia? Odpowiedź na te pytania to zarazem opowieść o zmianach zrealizowanych lub zainicjowanych w pierwszym roku kadencji.
6 maja 2025
Startują prace na moście Grunwaldzkim
W sobotę, 10 maja, rozpoczną się prace na moście Grunwaldzkim. Remont przeprawy potrwa 10 miesięcy, w tym przez 7 miesięcy nie będą mogły przejeżdżać po niej samochody, a przez 5,5 miesiąca tramwaje.