16 września 2025

Pojazdy wyjadą o godzinie 11.00 z zajezdni tramwajowej Podgórze (ul. J. Brożka 3) i przejadą przez centrum miasta do zajezdni tramwajowej Nowa Huta (ul. Ujastek 12).

Do pojazdów będzie można wsiąść na terenie zajezdni Podgórze (wejście na teren zajezdni będzie możliwe już od 10.00) oraz tylko na jednym przystanku na trasie parady – Teatr Słowackiego.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Krakowa oraz turystów do udziału w tym przejeździe. W paradzie wezmą udział wyjątkowe wagony z różnych etapów historii transportu w Krakowie, w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak Zeppelin czy Gracówka oraz tramwaje wypożyczone z Poznania, Warszawy i Wrocławia, które w ramach wymiany na okres wakacji trafiły do Krakowa. W paradzie pojadą także najnowsze tramwaje MPK – Lajkonik i Krakowiak. Wyjątkowo pojedzie w niej także wagon GT8S, w wersji przed modernizacją.

Przejazd historycznymi tramwajami będzie bezpłatny – uczestnicy otrzymają pamiątkowe bilety, które będą rozdawane w dniu parady w zajezdni Podgórze i będą uprawniać do wejścia do konkretnych tramwajów.

Trasa przejazdu parady będzie następująca:

  • Zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka 3) – Wadowicka – rondo Matecznego – Kalwaryjska – Krakowska – Stradomska – Westerplatte – Lubicz –
    rondo Mogilskie – rondo Grzegórzeckie – al. Pokoju - rondo Czyżyńskie – al. Jana Pawła II – plac Centralny – al. Solidarności – Kombinat – Ujastek – zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12).

Po przyjeździe na teren zajezdni Nowa Huta dla uczestników parady zostało zaplanowanych wiele atrakcji, m.in. przejazdy historycznymi wagonami na trasie z zajezdni do pl. Centralnego.

Oczywiście będzie możliwość wejścia do kabiny tramwaju, będą przejazdy tramwajem przez myjnię oraz możliwość odwiedzenia miejsc, gdzie wagony są serwisowane.  Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych uczestników parady. Swoje stoiska będą mieć także Policja i Straż Miejska. Wspólna zabawa została zaplanowana do godziny 15.00.

Dla osób, które będą chciały przejechać z zajezdni Nowa Huta w kierunku zajezdni Podgórze będzie zorganizowany przejazd tramwajami po trasie parady (będą się zatrzymywać na każdym przystanku). Odjazdy zostały zaplanowane od 13.00 do 15.00 co pół godziny. Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych.

W dniu parady będzie także funkcjonować po raz ostatni w tym roku Krakowska Linia Muzealna. Wyjątkowo kursy na linii 0 łączącej Dajwór i pętlę Salwator  rozpoczną się po przejeździe parady ok. 13.00, według specjalnego rozkładu jazdy. Na linię 0 wyjedzie wagon SN1 nr 59. Będzie to ostatnia w tym roku szansa na podróż po Krakowie historycznym tramwajem na Krakowskiej Linii Muzealnej.

Najnowsze

16 września 2025
Wielka jubileuszowa parada tramwajów MPK w Krakowie
W najbliższą niedzielę, 21 września zapraszamy mieszkańców, a także turystów przebywających w Krakowie do udziału w wyjątkowym wydarzeniu jakim będzie wielka parada historycznych i współczesnych tramwajów. Jest ona organizowana w ramach obchodów jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej. Jej data nie została jednak wybrana przypadkowo – tramwaje przejadą przez miasto w czasie obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności.
16 września 2025
Przed nami Europejski Tydzień Mobilności
Parada tramwajów, pikniki edukacyjne, warsztaty i wielka lekcja ekologii – Kraków świętuje Europejski Tydzień Mobilności. Pod hasłem „Mobilność dla każdego” miasto zaprasza mieszkańców do udziału w atrakcjach, m.in. pikniku „Wszystko o transporcie”, Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie, paradzie tramwajów oraz Dniu bez Samochodu z bezpłatną komunikacją miejską.
14 września 2025
Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych świętuje 50-lecie działalności – to był wyjątkowy weekend z historycznymi pojazdami
Przez cały weekend, od piątku do niedzieli (12–14 września) w Centrum Nauki Cogiteon odbywały się uroczyste obchody 50-lecia Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Klub od samego początku swojego istnienia ściśle współpracuje z MPK w Krakowie, które w tym roku świętuje 150 lat komunikacji miejskiej.
14 września 2025
150 pracowników MPK pobiegło z okazji 150 lat krakowskiej komunikacji
W niedzielę, 14 września 150 pracowników MPK wzięło udział w wyjątkowym jubileuszowym biegu z okazji 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Biegacze wystartowali z placu obok Muzeum Inżynierii i Techniki, przy ul. św. Wawrzyńca i mieli do pokonania trasę o długości ok. 4 km (pobiegli przez ul. Gazową, Podgórską, kładką Ojca Bernatka, ul. Ludwinowską, ul. Barską, chodnikiem wzdłuż ul. Marii Konopnickiej, ul. Orawską, ul. Rzemieślniczą, wzdłuż Parku Rzecznego Wilga i chodnikiem wzdłuż ul. J. Brożka). Meta to zajezdnia tramwajowa Podgórze przy ul. J. Brożka 3.
8 września 2025
O mukowiscydozie w tramwaju MPK
Co roku, 8 września, obchodzony jest Światowy Dzień Mukowiscydozy. W tym dniu wspólnie z fundacją Matio chcemy zwrócić uwagę na potrzeby osób chorych i ich rodzin, a także budować świadomość społeczną, walczyć ze stereotypami i wspierać działania poprawiające jakość życia chorych.
7 września 2025
Kolejna niedziela z historycznymi tramwajami za nami
W niedzielę 7 września, w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej, zostały uruchomione dwie linie tramwajowe. Tradycyjnie była to linia nr 0 kursująca z ul. św. Wawrzyńca do pętli Salwator. Pojawił się na niej skład złożony z wrocławskiego wagonu silnikowego N, który przebywa w Krakowie w ramach wymiany tramwajów, oraz krakowski wagon doczepny PN2 nr 524. Atrakcji na tej linii nie brakowało. We wrocławskim wagonie podróżowali przedstawiciele ze stolicy Dolnego Śląska, którzy w godz. 10:58-14:45 rozdawali gadżety i pamiątki.