Niska podłoga

MPK SA w Krakowie podejmuje wiele wysiłków, aby zapewnić wygodną i bezpieczną podróż komunikacją miejską seniorom. Kupujmy nowe, niskopodłogowe tramwaje i autobusy. Dzięki działaniom MPK SA już od 2018 roku mogą oni korzystać wyłącznie z autobusów niskopodłogowych i wyposażonych w klimatyzację. Podobny cel MPK SA chce osiągnąć w taborze tramwajowych. Obecnie już pond 90 proc. tramwajów ma niska podłogę, a po dostawie nowych tramwajów uda się z ruchu wycofać ostatnie wagony wysokopodłogowe bez klimatyzacji.

Dostępność pojazdów MPK dla osób poruszających się wózkach zapewniają platformy najazdowe. Przestrzeń dla tych osób jest wyposażona także w pas bezpieczeństwa i jest oznakowana specjalnym piktogramem.

Informacja głosowa

W pojazdach MPK SA w Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami zostały przewidziane miejsca siedzące, oznakowane piktogramami, a w strefie dla osób poruszających się na wózkach dodatkowe specjalne przyciski, których naciśnięcie sygnalizuje prowadzącemu, że z pojazdu będzie wysiadać osoba z ograniczoną mobilnością. Z kolei przycisk na zewnątrz służący do otwierania drzwi emituje dźwięk, aby osoby niewidome mogły go łatwiej zlokalizować. Z myślą o osobach niewidomych wszystkie poręcze w tramwajach będą specjalnie podświetlone.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku pojazdy są wyposażone w głosowy system komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Specjalne oświetlenie

Progi wejściowe są podświetlone wodoodporną żółtą listwą świetlną LED, która służy osobom słabowidzącym do lokalizacji tych progów. Osoby z niepełnosprawnościami mogą też łatwo skontaktować się z prowadzącym, dzięki systemowi tzw. interkomów, urządzeń zamontowanych przy każdych drzwiach.

Kampanie edukacyjne

Poza inwestycjami w nowy tabor dbamy także o to, aby w monitorach zamontowanych w tramwajach i autobusach były publikowane informacje przygotowane specjalnie dla seniorów dotyczące m.in. oferty kulturalnej Krakowa. Te działania pozwoliły MPK SA uzyskać w 2019 roku certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom”. Z myślą m.in. o seniorach od grudnia 2023 roku prowadzona jest w pojazdach MPK kampania: „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”.

Praca dla osób z niepełnosprawnością

MPK SA w Krakowie z atrudnia osoby poruszające się na wózkach. Pierwsze osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich zostały zatrudnione od lipca 2019 r. Od tego czasu MPK S.A. w Krakowie zatrudniło w sumie 9 pracowników na stanowiskach: inspektor ds. eksploatacyjnych, inspektor ds. personalnych, 2 inspektorów ds. administracyjnych, 2 inspektorów ds. analiz i rozliczeń, 2 inspektorów ds. technicznych, pracownik ds. realizacji zakupów.

Współpraca z fundacjami

Od 2014 roku wspólnie z Fundacją Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” i Środowiskowym Domem Samopomocy „VITA” MPK SA w Krakowie nieprzerwanie realizuje projekt o nazwie „Vita”, dzięki któremu podopieczni tych fundacji, osoby z niepełnosprawnością umysłową, walczące z uzależnieniem i mające trudności na rynku pracy, mogą wykonywać prace porządkowe w budynkach MPK SA. Ta forma terapii, umożliwia osobom z niepełnosprawnościami na zdobycie nowych doświadczeń, pozwalających na ich aktywizację zawodową. Jednocześnie ich praca przynosi określone wartości wynikające z wykonywania wymiernej i bardzo użytecznej pracy na rzecz MPK SA w Krakowie.

Konsultacje i szkolenia

MPK SA w Krakowie współpracuje z Zespołem Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidomych i Słabowidządzych w Krakowie. Ta współpraca obejmuje: przygotowanie zapowiedzi głosowych w pojazdach przez pracownika tej placówki (jest to osoba słabowidząca), konsultacje związane z wprowadzaniem różnego rodzaju udogodnień w pojazdach MPK SA w Krakowie, które mają służyć osobom niewidomych i słabowidzących (np. zapowiedzi przystanków, kolor napisów na wyświetlaczach itp.), organizację wizyt w zajezdniach MPK SA w Krakowie, które dają osobom niewidomym i słabowidzącym możliwość dokładnego poznania autobusów i tramwajów (często jest to dla tych osób jedyny środek transportu), możliwość występów uczniów szkoły muzycznej, która wchodzi w skład tej palcówki, podczas organizowanego każdego roku w siedzibie MPK SA w Krakowie spotkania Honorowych Dawców Krwi złożonych z pracowników MPK.

MPK SA w Krakowie od wielu lat ściśle współpracuje z pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami, która o bejmuje m.in konsultacje przy dostosowaniu taboru MPK SA dla potrzeb osób z ograniczoną mobilnością oraz opracowywanie optymalnych zapisów mających na celu bezpieczeństwo osób z ograniczona mobilnością podczas podróży w tramwajach i autobusach.

Dostępna strona internetowa

MPK SA stworzyło nowy portal internetowy odpowiadający na obecne potrzeby wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej w Krakowie, w tym dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Osoby niewidome i słabowidzące aktywnie korzystają z autobusów i tramwajów MPK SA w Krakowie, a tym samym poszukują na portalu internetowym miejskiego przewoźnika informacji związanych m.in. z wyszukiwaniem połączeń, rozkładem jazdy, warunków przejazdu, a także informacji o inwestycjach w dostosowanie taboru do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Stąd zastosowanie na stronie internetowej najnowocześniejszych dostępnych obecnie narzędzi, umożliwiających komfortowe i łatwe odczytywanie treści przez osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Honorowe krwiodawstwo

W MPK SA nieprzerwanie od 1962 roku działa Klub Honorowych Dawców Krwi. Przez cały czas realizuje zadania związane z popularyzacją honorowego krwiodawstwa i pozyskiwaniem dawców krwi wśród pracowników MPK.

Galeria