16 września 2025 - materiał archiwalny
16 września 2025 - materiał archiwalny

Parada tramwajów, pikniki edukacyjne, warsztaty i wielka lekcja ekologii – Kraków świętuje Europejski Tydzień Mobilności. Pod hasłem „Mobilność dla każdego” miasto zaprasza mieszkańców do udziału w atrakcjach, m.in. pikniku „Wszystko o transporcie”, Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie, paradzie tramwajów oraz Dniu bez Samochodu z bezpłatną komunikacją miejską.

Mobilność dla każdego – Kraków stawia na nowoczesny transport

Od 16 do 22 września w całej Europie obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności – kampania promująca zrównoważony, dostępny i bezpieczny transport. Tegoroczne hasło przewodnie tej inicjatywy Komisji Europejskiej brzmi: „Mobilność dla każdego”, co oznacza, że system mobilności powinien być tworzony z myślą o wszystkich mieszkańcach – niezależnie od wieku, stopnia sprawności, miejsca zamieszkania czy sytuacji materialnej.

Dobrze zaprojektowane rozwiązania transportowe ułatwiają codzienne życie każdemu z nas. Chodzi nie tylko o dostępność fizyczną i cyfrową, ale także o bezpieczeństwo, czytelne informacje, niezawodność oraz różnorodność środków transportu. Dzięki temu każdy użytkownik – pieszy, rowerzysta, pasażer komunikacji miejskiej czy kierowca – może korzystać z infrastruktury w sposób komfortowy i sprawiedliwy.

Kraków aktywnie włącza się w obchody ETM 2025

Miasto, jak co roku, przygotowało z tej okazji bogaty program wydarzeń edukacyjnych i informacyjnych. Wśród najważniejszych atrakcji znalazły się:

  • piknik edukacyjny „Wszystko o transporcie” – rondo Mogilskie – 16 września
  • konferencja i warsztaty dla nauczycieli inaugurujące nowy rok szkolny Stars Rowerem do Szkoły – 19 września
  • symulator tramwaju NGT6 – Politechnika Krakowska – 19 września
  • 9.Wielka Lekcja Ekologii pod hasłem: „Zagraj z nami w zielone!” – TAURON Arena Kraków – 21 września
  • parada zabytkowych i współczesnych tramwajów organizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie – 21 września
  • Dzień bez Samochodu – bezpłatna komunikacja miejska w Krakowie – 22 września
  • piknik edukacyjno-informacyjny w Centrum Czystego Powietrza – rynek Podgórski – 24 września.

Poza tym:

  • bezpłatne miejskie kontrole rowerowe, zachęcające do bezpiecznego korzystania z jednośladów (m.in. w trakcie pikniku „Wszystko o transporcie” oraz Wielkiej Lekcji Ekologii)
  • zajęcia edukacyjne w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej (np. warsztaty proklimatyczne „Zielona droga do szkoły”, spotkanie edukacyjne „Jak transport wpływa na ślad węglowy”, warsztaty dla dzieci z językiem angielskim „Ruszaj w miasto”)

Nowoczesne miasto, nowoczesny transport

Kraków od dawna stawia na transport publiczny. Z każdym rokiem przybywa inwestycji w infrastrukturę drogową – rozbudowywane są miejska sieć dróg oraz linie tramwajowe i nowoczesny tabor (niskoemisyjne autobusy, nowoczesne tramwaje). Od niedawna w przestrzeni miejskiej pojawiły się też nowe automaty biletowe – szybkie, intuicyjne i dostosowane do potrzeb pasażerów w każdym wieku.

Przykładem takiej inwestycji może być zakup 30 nowoczesnych, dwukierunkowych tramwajów produkcji PESA Bydgoszcz. Umowa na ich dostarczenie została podpisania w sierpniu tego roku. To pierwsze w historii krakowskiego MPK tak duże zamówienie na wagony dwukierunkowe, które będą mogły kursować nawet tam, gdzie nie ma pętli do zawracania – idealne np. podczas remontów torowisk czy na nowych trasach, planowanych m.in. na Azory czy w kierunku Szpitala Uniwersyteckiego. Każdy z nowych tramwajów będzie miał ponad 33 metry długości, niską podłogę, klimatyzację, monitoring, a także system informacji pasażerskiej, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy zostaną wyposażone w platformy i specjalne miejsca dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Dzięki temu Kraków stanie się pierwszym, dużym, polskim miastem, którego cała flota tramwajowa będzie w pełni niskopodłogowa i klimatyzowana.

Pierwszy nowy tramwaj ma pojawić się na krakowskich torach już na początku 2028 roku, a ostatni z 30 wagonów – w 2029 roku. To ogromna zmiana nie tylko dla pasażerów, ale także dla motorniczych, którzy zyskają nowoczesne, komfortowe warunki pracy.

Warto przy okazji dodać, że to dopiero początek – Kraków planuje w kolejnych latach zakup nawet 60 dodatkowych tramwajów w różnych konfiguracjach. To oznacza, że w najbliższej dekadzie nasze miasto stanie się dla innych metropolii wzorem nowoczesnej i przyjaznej komunikacji miejskiej.

Mobilność w dobrym klimacie

Europejski Tydzień Mobilności to dobry moment, żeby zastanowić się, jak chcemy poruszać się po mieście. Samochód to tylko jedna z opcji – zamiast, mamy przecież do dyspozycji: tramwaje, autobusy, rowery miejskie, hulajnogi i coraz lepsze chodniki.

Kraków pokazuje, że przyszłość transportu to nie tylko większa wygoda, ale też czystsze powietrze, mniej hałasu i więcej przestrzeni dla mieszkańców. I na tę przyszłość wpływ ma każdy z nas, dokonując codziennych wyborów środka transportu.

Fot. Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK

 

Galeria

Najnowsze

5 marca 2026
Zabytkowe tramwaje MPK pełne kwiatów na Dzień Kobiet
Czerwony skład zabytkowych wagonów, a w nim mnóstwo tulipanów w kolorze czerwonym – to przygotowało MPK w Krakowie dla kobiet z okazji ich święta. W najbliższą niedzielę, 8 marca z okazji Dnia Kobiet po ulicach Krakowa będzie kursował zabytkowy skład: tramwaj K z wagonem doczepnym Wismar.
3 marca 2026
MPK na Festiwalu Pracuj.pl w Krakowie
W środę, 4 marca przedstawiciele MPK w Krakowie będą obecni na Festiwalu Pracuj.pl w Krakowie, które odbywają się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie, ul. Galicyjska 9. Przedstawiciele MPK w Krakowie będą dostępni na specjalnie przygotowanym stoisku od 9.30 do 16.00. Każdy zainteresowany będzie mógł z nimi porozmawiać, zapytać o realia pracy, zespół i codzienne obowiązki.
26 lutego 2026
Taryfa biletowa od 2 marca – wszystkie dostępne bilety
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa przyjętą w grudniu ubiegłego roku oraz zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa, przedstawiamy taryfę biletową obowiązującą od 2 marca.
26 lutego 2026
Nowy numer infolinii MPK w Krakowie
Informujemy, że od 2 marca zostanie uruchomiony nowy numer infolinii MPK w Krakowie: 607 600 070.
26 lutego 2026
MPK w Krakowie z ofertą pracy dla osób z niepełnosprawnościami
Krakowskie MPK wzięło udział w wyjątkowych targach pracy – to druga edycja Małopolskich Targów Pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Targi zostały zorganizowane w czwartek, 26 lutego w godz. 10.00-14.00 w Pałacu Krzysztofory, Sala Miedziana, przy Rynku Głównym 35.
25 lutego 2026
Zasady wymiany niewykorzystanych biletów do kasowania
Od 2 marca, gdy zacznie obowiązywać nowy cennik biletów, specjalną uwagę należy zwrócić na bilety do kasowania. Osoby, które posiadają zakupione bilety w aktualnie obowiązującym cenniku i nie wykorzystają ich przed wejściem w życie nowej taryfy biletowej, mogą skorzystać z możliwości ich wymiany.