Prezentowany pod Wawelem autobus jest niskopodłogowy. Ma 12 metrów długości i jednorazowo może przewieźć do 100 osób. Jest wyposażony w klimatyzację, monitoring i kasowniki z czytnikami Krakowskiej Karty Miejskiej.
Krakowianom i turystom odwiedzającym Kraków jeździ się coraz wygodniej. Przede wszystkim dlatego, że systematycznie zwiększa się liczba pojazdów z niską podłogą. Do takiego pojazdu zdecydowanie łatwiej jest wsiąść osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, osobom starszym czy matkom podróżującym z dziecięcymi wózkami.
Podnoszenie komfortu przejazdu naszymi pojazdami jest powodem zakupów nowoczesnych i wygodnym pojazdów. Do takich należą m.in. kupione w tym roku autobusy marki Solaris.
Tabor autobusowy krakowskiego przewoźnika należy do najnowocześniejszych w Polsce. Do końca tego roku z ruchu zostaną wycofane stare autobusy Jelcz M120. A to będzie oznaczać, że w Krakowie zostanie tylko 38 pojazdów bez niskiej podłogi (czyli aż 93 proc. pojazdów MPK S.A. będzie niskopodłogowa).
51 autobusów jest wyposażonych w klimatyzację, co stanowi 10 proc. taboru. Wszystkie pojazdy są przyjazne dla środowiska i spełniają europejskie normy związane z wytwarzaniem do atmosfery dwutlenku węgla.
Ponad 100 pojazdów jest już wyposażonych w monitoring a ponad 80 autobusów przegubowych ma zamontowane automaty biletowe.
Sukcesem MPK S.A. w Krakowie było też wycofanie z ruchu Ikarusów, kilkunastoletnich starych autobusów, które w Krakowie są już od roku zabytkiem.
W tym roku MPK S.A. w Krakowie kupiło 58 autobusów:
35 autobusów marki Solaris (12-metrowych), 10 mercedesów przegubowych (18-metrowych) i 13 krótkich 8,5 metrowych autobusów marki Polskie Autobusy.