24 listopada 2016 - materiał archiwalny
24 listopada 2016 - materiał archiwalny

Prawie 70 uczniów Szkoły Podstawowej nr 88 z Nowej Huty zwiedziło w czwartek, 24 listopada zajezdnię tramwajową Podgórze. Wizyta została zorganizowana w ramach Akademii Młodego Krakowianina.

Najmłodsi mieli okazję spotkać się z motorniczym i dowiedzieć się na czym polega prowadzenie tramwaju. Dzięki Trambusiowi, oficjalnej maskotce MPK SA, poznawały także zasady podróżowania tramwajem, a więc m.in. co wolno, a czego nie wolno robić w pojazdach komunikacji miejskiej. Uczyły się co oznaczają piktogramy naklejone wewnątrz tramwaju, dlaczego trzeba się trzymać uchwytów podczas jazdy oraz ustępować miejsca starszym.

Dzieci zwiedzając zajezdnię tramwajową zobaczyły m.in. tramwaj od spodu, a także miejsce, gdzie do tramwajów jest wsypywany piasek, który pomaga w hamowaniu. Mogły także samodzielnie kupić bilet w automacie biletowym, a następnie skasować go w kasowniku. Najwięcej atrakcji sprawił jednak dzieciom przejazd tramwajem przez myjnię.

Zanim jednak najmłodsi zwiedzili zajezdnię, mieli okazję wejść do kabiny motorniczego prawdziwego tramwaju 105N, który został ustawiony w budynku MPK SA przy ul. J. Brożka 3. Tramwaj w czasie ich wizyty zyskał nową nazwę - „Akwariuszek”, wymyśloną przez Sylwię Kurtycz z Krakowa w konkursie zorganizowanym przez krakowskiego przewoźnika. O wyborze tej nazwy zadecydowali użytkownicy oficjalnego profilu MPK na Facebooku. Z trzech propozycji, na które można było głosować to ta nazwa uzyskała najwięcej polubień.

Tramwaj 105N został ustawiony w budynku MPK SA z myślą o najmłodszych. Z zewnątrz jego  konstrukcja przypomina pierwsze tramwaje tego typu wyprodukowane w chorzowskiej fabryce Konstal. Po wejściu do środka można zobaczyć fragment przedziału pasażerskiego z czerwonym, plastikowym fotelem oraz w pełni wyposażoną kabinę motorniczego. Siedząc w niej na fotelu najmłodsi mogą m.in. włączyć zasilanie w tramwaju przekręcając kluczyk na pulpicie,  zaświecić światła wewnątrz wagonu, włączyć światła postojowe i kierunkowskazy, a także włączyć wycieraczkę i zadzwonić dwoma rodzajami dzwonka.  

Przypomnijmy, że Akademia Młodego Krakowianina to projekt pilotażowy, skierowany do uczniów samorządowych szkół podstawowych (klasy I-III). Ma na celu edukowanie dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, a także tematyce związanej z funkcjonowaniem miasta jako nowoczesnej metropolii. Projekt, oprócz kształtowania wśród najmłodszych postaw prospołecznych i proekologicznych, umożliwia realizację zainteresowań kulturalnych i sportowych.

Najnowsze

25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiezie pasażerów na KLM
W najbliższą niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjedzie ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Chodzi oczywiście o tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.