13 maja 2016 - materiał archiwalny
13 maja 2016 - materiał archiwalny

Przez dwa dni, 9-10 maja Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie gościło członków Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP), którzy na co dzień pracują w przedsiębiorstwach komunikacyjnych w różnych krajach Europy. Do Krakowa przyjechali z Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Słowacji i Słowenii. Najważniejszym tematem spotkania była kwestia rozwiązań komunikacyjnych w aglomeracjach, w tym integracja dużych miast z leżącymi w pobliżu mniejszymi gminami.

Podczas pierwszego dnia spotkania uczestnicy mieli okazję poznać krakowskie rozwiązania komunikacyjne w całej aglomeracji. O zrealizowanych i planowanych w przyszłości inwestycjach w Krakowie mówił m.in. Tadeusz Trzmiel, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Zwrócił on uwagę m.in. na zakupy nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska taboru tramwajowego i autobusowego, a także na  integrację transportu miejskiego z transportem kolejowym.

Przedstawiciele UITP dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w swoich miastach. Damian Kregar z Ljubljany zaprezentował autobusowe połączenia stolicy Słowenii z podmiejskimi gminami oraz udogodnienia w zakresie zakupu biletu. Zwrócił także uwagę na troskę władz tego miasta o zwiększanie liczby ulic dostępnych tylko dla pieszych.

Spotkanie zakończyło się dyskusją poświęconą m.in. dobrym praktykom w transporcie publicznym. Uczestnicy zwrócili uwagę m.in. na problem organizacji transportu dla mieszkańców z ich domów do najbliższej stacji, z  której odjeżdżają pojazdy komunikacji miejskiej. W trakcie dyskusji zostały także przedstawione innowacyjne rozwiązania, które być może w przyszłości staną się elementem transportu zbiorowego, jak np. ekologiczne samochody bez kierowców, które będą wozić mieszkańców. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się jednak, że trzeba się przede wszystkim koncentrować na rozwiązaniach na najbliższe lata.

- Nie wiemy jak zmienią się warunki i podejście do transportu za 50 lat. Trudo więc już dzisiaj robić założenia jak ta komunikacja powinna wtedy wyglądać – mówił Stephan Rolfes z niemieckiego Osnabrück.

Przedstawiciele UITP mieli też okazje zobaczyć najnowsze krakowskie tramwaje. Zwiedzili także zajezdnię tramwajową Podgórze, gdzie zobaczyli jak wygląda mycie pojazdów oraz miejsca gdzie są przeglądane i naprawiane krakowskie wagony.

Drugiego dnia, 10 maja wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w przejeździe po zrealizowanych w ostatnich latach inwestycjach tramwajowych. Bardzo pozytywnie został przez nich oceniony zarówno tunel tramwajowy z którego bardzo łatwo pasażerowie mogą się dostać na Dworzec Główny PKP oraz nowa estakada tramwajowa, na której została przygotowana ścieżka rowerowa.           

Warto podkreślić, że Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) jest  ogólnoświatową organizacją zrzeszającą firmy przewozowe, instytucje i ośrodki naukowe działające w sektorze transportu zbiorowego w niemal 100 krajach świata. Misją UITP jest promocja transportu publicznego, a także dzielenie się doświadczeniem i wiedzą w zakresie organizacji publicznego transportu, w tym także wspieranie innowacyjnych rozwiązań. Siedzibą organizacji jest Bruksela.

Galeria

Najnowsze

25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiezie pasażerów na KLM
W najbliższą niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjedzie ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Chodzi oczywiście o tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.