13 maja 2016 - materiał archiwalny
13 maja 2016 - materiał archiwalny

Przez dwa dni, 9-10 maja Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie gościło członków Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP), którzy na co dzień pracują w przedsiębiorstwach komunikacyjnych w różnych krajach Europy. Do Krakowa przyjechali z Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Słowacji i Słowenii. Najważniejszym tematem spotkania była kwestia rozwiązań komunikacyjnych w aglomeracjach, w tym integracja dużych miast z leżącymi w pobliżu mniejszymi gminami.

Podczas pierwszego dnia spotkania uczestnicy mieli okazję poznać krakowskie rozwiązania komunikacyjne w całej aglomeracji. O zrealizowanych i planowanych w przyszłości inwestycjach w Krakowie mówił m.in. Tadeusz Trzmiel, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Zwrócił on uwagę m.in. na zakupy nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska taboru tramwajowego i autobusowego, a także na  integrację transportu miejskiego z transportem kolejowym.

Przedstawiciele UITP dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w swoich miastach. Damian Kregar z Ljubljany zaprezentował autobusowe połączenia stolicy Słowenii z podmiejskimi gminami oraz udogodnienia w zakresie zakupu biletu. Zwrócił także uwagę na troskę władz tego miasta o zwiększanie liczby ulic dostępnych tylko dla pieszych.

Spotkanie zakończyło się dyskusją poświęconą m.in. dobrym praktykom w transporcie publicznym. Uczestnicy zwrócili uwagę m.in. na problem organizacji transportu dla mieszkańców z ich domów do najbliższej stacji, z  której odjeżdżają pojazdy komunikacji miejskiej. W trakcie dyskusji zostały także przedstawione innowacyjne rozwiązania, które być może w przyszłości staną się elementem transportu zbiorowego, jak np. ekologiczne samochody bez kierowców, które będą wozić mieszkańców. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się jednak, że trzeba się przede wszystkim koncentrować na rozwiązaniach na najbliższe lata.

- Nie wiemy jak zmienią się warunki i podejście do transportu za 50 lat. Trudo więc już dzisiaj robić założenia jak ta komunikacja powinna wtedy wyglądać – mówił Stephan Rolfes z niemieckiego Osnabrück.

Przedstawiciele UITP mieli też okazje zobaczyć najnowsze krakowskie tramwaje. Zwiedzili także zajezdnię tramwajową Podgórze, gdzie zobaczyli jak wygląda mycie pojazdów oraz miejsca gdzie są przeglądane i naprawiane krakowskie wagony.

Drugiego dnia, 10 maja wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w przejeździe po zrealizowanych w ostatnich latach inwestycjach tramwajowych. Bardzo pozytywnie został przez nich oceniony zarówno tunel tramwajowy z którego bardzo łatwo pasażerowie mogą się dostać na Dworzec Główny PKP oraz nowa estakada tramwajowa, na której została przygotowana ścieżka rowerowa.           

Warto podkreślić, że Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) jest  ogólnoświatową organizacją zrzeszającą firmy przewozowe, instytucje i ośrodki naukowe działające w sektorze transportu zbiorowego w niemal 100 krajach świata. Misją UITP jest promocja transportu publicznego, a także dzielenie się doświadczeniem i wiedzą w zakresie organizacji publicznego transportu, w tym także wspieranie innowacyjnych rozwiązań. Siedzibą organizacji jest Bruksela.

Galeria

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.