29 stycznia 2016 - materiał archiwalny
29 stycznia 2016 - materiał archiwalny

MPK SA w Krakowie posiada jedną z największych kolekcji zabytkowych tramwajów i autobusów w Polsce. Umiejętności krakowskiego przewoźnika zajmującego się renowacją zniszczonych, historycznych pojazdów dostrzegły inne miasta w Polsce, a także w Europie.

W sobotę 30 stycznia na krakowskie torowiska wyjedzie tramwaj typu Ring z lat 30-tych XX wieku, którego odbudowę zamówił u krakowskiego przewoźnika Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Tramwaj będzie można zobaczyć na ulicach Krakowa jeszcze 31 stycznia oraz 6, 7, 13 i 14 lutego. Będzie kursował z pętli Salwator do pętli Wieczysta i z powrotem. Renowacja tramwaju była prowadzona przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK SA w Krakowie, a jej celem było przywrócenie gdańskiemu wagonowi pierwotnego wyglądu, jaki miał prawie 90 lat temu.

Gdańsk to nie jedyne miasto, które zamówiło remont zabytkowego tramwaju właśnie w Krakowie. Podobne zlecenie złożył przewoźnik z Norymbergi, który już kilka lat temu podjął decyzję o odbudowie ponad stuletniego tramwaju Bw336 o drewnianej konstrukcji, a także przebudowie wycofanego z ruchu tramwaju GT6 na „kawiarenkę” wyposażoną m.in. w bar, stoliki i lodówkę. Czas remontu każdego z tych wagonów w hali MPK wyniósł blisko dwa lata. Historyczny wagon został zaprezentowany oficjalnie w czerwcu 2012 roku, a tramwaj GT6 w nowej funkcji „kawiarenki” w swój pierwszy kurs na tory w Norymberdze wyjechał 30 września 2015 roku.

Warto podkreślić, że MPK posiada wiele historycznych pojazdów, zarówno tramwajów jak i autobusów, którymi w przeszłości podróżowali krakowianie. Wśród nich są unikatowe okazy, m.in. tramwaj „Gracówka” z 1913 roku, najstarszy jeżdżący w Polsce autobus Rugby Express L z lat 20 ubiegłego wieku czy jedyny istniejący przegubowy autobus Jelcz 021.

Mieszkańcy i turyści, którzy przyjeżdżają do Krakowa mają okazję podróżować historycznymi pojazdami w okresie letnim, kiedy jest uruchamiana Krakowska Linia Muzealna oraz podczas parad organizowanych przez MPK SA. Ostatnia taka parada, w której wzięło udział ponad 40 zabytkowych i współczesnych pojazdów odbyła się we wrześniu 2015 roku z okazji jubileuszu 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. 

Krakowskie zabytkowe pojazdy często można także zobaczyć w filmach. Autobus San H01 z 1958 można podziwiać w filmie Andrzeja Wajdy „Tatarak”, gdzie pojawia się w dwóch scenach. W filmie „Mała matura” wystąpił autobus Rugby oraz wagon SN2-87, który „zagrał” już w wielu filmach np. „Lista Schindlera”. Ostatnio, w grudniu 2015 roku ten sam wagon  "zagrał" w filmie Marthy Coolidge "Music, War and Love". Pojazd na potrzeby produkcji przemalowano na zielony kolor. Akcja filmu rozpoczyna się w 1931 roku w Łodzi. Tramwaj Sanok SN2 był produkowany w latach 1938–1939, więc na potrzeby filmu idealnie pasował.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku MPK SA zakończyło remont wagonu SN4. Jest to dwukierunkowy tramwaj, którego całe pudło zbudowano z drewna. Wagony tego typu zostały wyprodukowane w 1910 roku w Niemczech, a w latach 40-tych XX wieku były wykorzystywane w Krakowie. Jeden z egzemplarzy tego tramwaju został odnaleziony w 1984 roku przez pracowników MPK i po kilkuletniej renowacji mógł zostać zaprezentowany mieszkańcom Krakowa we wrześniu 2015 roku.  

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.