23 czerwca 2010 - materiał archiwalny

Niedzielna parada zabytkowych pojazdów zorganizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z okazji 135-lecia istnienia przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Już na pierwszym przystanku na trasie parady, przy ul. Rzemieślniczej na historyczne tramwaje i autobusy czekało kilkaset osób. Każdy chciał wsiąść i przejechać się pojazdami, które po krakowskich ulicach woziły pasażerów kilkadziesiąt lat temu.

Wyjazd parady został wyznaczony punktualnie na godzinę 12.00. Wtedy z zajezdni tramwajowej Podgórze wyruszyła kawalkada złożona z zabytkowych i nowoczesnych pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie. Jako pierwszy wyjechał najstarszy w Polsce autobus komunikacji miejskiej Durant Rugby z 1929 roku. Tuż za nim jechał San H01 z 1959 roku. Nie zabrakło także popularnego czerwonego „Ogórka”. Co ciekawe wiele osób na paradę przyszło tylko po to, aby przejechać się Ikarusem, autobusem, który w Krakowie jest już od kilku lat pojazdem zabytkowym, a w wielu miastach Polski ciągle jest wysyłany do obsługi regularnych linii.

Paradę zamykały najstarsze w Krakowie tramwaje, m.in. „Gracówka” z 1912 roku.

Parada pojazdów z zajezdni tramwajowej Podgórze przejechała przez centrum Krakowa do pętli na Cichym Kąciku następującą trasą: ul. Rzemieślnicza, rondo Matecznego, ul. Kalwaryjska, ul. Krakowska, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, ul. Straszewskiego i ul. Piłsudskiego.

Chętni do przejazdu pojazdami zabytkowymi biorącymi udział w paradzie mogli wsiąść do nich na czterech przystankach. Pierwszy z nich był zlokalizowany przy ul. Rzemieślniczej tuż przy bramie wyjazdowej z Zajezdni Tramwajowej Podgórze, drugi przy pl. Wolnica, trzeci przy pl. Wszystkich Świętych a czwarty, ostatni przy krakowskich Błoniach na przystanku Oleandry.

Po przyjeździe na pętlę Cichy Kącik uczestnicy parady mogli przez prawie dwie godziny oglądać historyczne pojazdy. Zainteresowani mieli także możliwość przejazdu zabytkowymi pojazdami. Autobusy zabierały chętnych na wycieczkę wokół krakowskich Błoń a tramwaje jeździły z pętli Cichy Kącik do pętli na Salwatorze.

Tuż po przejeździe parady na Chichy Kącik został rozstrzygnięty konkurs, który MPK S.A. zorganizowało wspólnie z „Dziennikiem Polskim” z okazji 135-lecia krakowskiego przewoźnika. Zwycięzca tego konkursu Pan Krzysztof Wyporowski,  otrzymał model tramwaju Bombardiera. Pani Janina Roszkowska za zajęcie drugiego miejsca mogła cieszyć się z modelu Solarisa.

 

Oprócz parady zabytkowych pojazdów, w niedzielę zostały otwarte dla zwiedzających dwie zajezdnie: autobusowa na Woli Duchackiej i tramwajowa w Podgórzu. Obie można było zwiedzać przez cztery godziny od 12.00 do 16.00. Chętnych, którzy chcieli zobaczyć  jak wygląda od środka miejsce, w którym autobusy i tramwaje są przygotowywane do ruchu nie brakowało.

 


Wyjazd parady został wyznaczony punktualnie na godzinę 12.00. Wtedy z zajezdni tramwajowej Podgórze wyruszyła kawalkada złożona z zabytkowych i nowoczesnych pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie. Jako pierwszy wyjechał najstarszy w Polsce autobus komunikacji miejskiej Durant Rugby z 1929 roku. Tuż za nim jechał San H01 z 1959 roku. Nie zabrakło także popularnego czerwonego „Ogórka”. Co ciekawe wiele osób na paradę przyszło tylko po to, aby przejechać się Ikarusem, autobusem, który w Krakowie jest już od kilku lat pojazdem zabytkowym, a w wielu miastach Polski ciągle jest wysyłany do obsługi regularnych linii.

Paradę zamykały najstarsze w Krakowie tramwaje, m.in. „Gracówka” z 1912 roku.

Parada pojazdów z zajezdni tramwajowej Podgórze przejechała przez centrum Krakowa do pętli na Cichym Kąciku następującą trasą: ul. Rzemieślnicza, rondo Matecznego, ul. Kalwaryjska, ul. Krakowska, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, ul. Straszewskiego i ul. Piłsudskiego.

Chętni do przejazdu pojazdami zabytkowymi biorącymi udział w paradzie mogli wsiąść do nich na czterech przystankach. Pierwszy z nich był zlokalizowany przy ul. Rzemieślniczej tuż przy bramie wyjazdowej z Zajezdni Tramwajowej Podgórze, drugi przy pl. Wolnica, trzeci przy pl. Wszystkich Świętych a czwarty, ostatni przy krakowskich Błoniach na przystanku Oleandry.

Po przyjeździe na pętlę Cichy Kącik uczestnicy parady mogli przez prawie dwie godziny oglądać historyczne pojazdy. Zainteresowani mieli także możliwość przejazdu zabytkowymi pojazdami. Autobusy zabierały chętnych na wycieczkę wokół krakowskich Błoń a tramwaje jeździły z pętli Cichy Kącik do pętli na Salwatorze.

Tuż po przejeździe parady na Chichy Kącik został rozstrzygnięty konkurs, który MPK S.A. zorganizowało wspólnie z „Dziennikiem Polskim” z okazji 135-lecia krakowskiego przewoźnika. Zwycięzca tego konkursu Pan Krzysztof Wyporowski,  otrzymał model tramwaju Bombardiera. Pani Janina Roszkowska za zajęcie drugiego miejsca mogła cieszyć się z modelu Solarisa.

Oprócz parady zabytkowych pojazdów, w niedzielę zostały otwarte dla zwiedzających dwie zajezdnie: autobusowa na Woli Duchackiej i tramwajowa w Podgórzu. Obie można było zwiedzać przez cztery godziny od 12.00 do 16.00. Chętnych, którzy chcieli zobaczyć  jak wygląda od środka miejsce, w którym autobusy i tramwaje są przygotowywane do ruchu nie brakowało.

Najnowsze

24 czerwca 2026
Piłkarska Liga MPK w Krakowie ma już 15 lat
W piątek, 26 czerwca pracownicy krakowskiego przewoźnika będą świętować 15-lecie funkcjonowania piłkarskiej Ligi MPK. Te wewnętrzne rozgrywki krakowskiego przewoźnika rozpoczęły się w 2011 roku. Od tego momentu są kontynuowane, a pracownicy przez cały rok chętnie spotykają się na piłkarskim boisku, aby aktywnie spędzić ze sobą wolny czas. To jest właśnie największa wartość rozgrywek Ligi MPK – integracja załogi, wspólne rozmowy i spotkania.
24 czerwca 2026
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Jest już nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”. Piszemy w nim o nowych inwestycjach MPK – zakupach autobusów i powstaniu nowoczesnej hali na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze. W tym numerze zapowiadamy także kolejny bardzo atrakcyjny sezon Krakowskiej Linii Muzealnej, na której pojawią się m.in. wagony wypożyczone z innych polskich miast i regionów.
23 czerwca 2026
15 nowych autobusów elektrycznych Solarisa w Krakowie
Kraków pozyskał kolejne autobusy zeroemisyjne zasilane energią elektryczną. Tym razem jest to 15 autobusów przegubowych marki Solaris. Zostały zaprezentowane we wtorek, 23 czerwca na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka. Każdy z nich może przewieźć 129 pasażerów, w tym 43 na miejscach siedzących, a 14 z nich to miejsca o wysokiej dostępności – zlokalizowane przy niskiej podłodze, dostępne bez konieczności pokonywania stopni. To bardzo ważne dla pasażerów z ograniczoną mobilnością.
23 czerwca 2026
Wakacyjne zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej
Podczas wakacji komunikacja miejska zostanie dostosowana do sezonowych zmian w zapotrzebowaniu na przejazdy, a jednocześnie w wielu obszarach oferta będzie korzystniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
22 czerwca 2026
Akcja „Bezpieczny Powrót” w nocnych tramwajach
Bezpieczeństwo naszych pasażerów i pracowników jest dla nas priorytetem. Dlatego w nocy z 19 na 20 czerwca po raz kolejny została przeprowadzona akcja „Bezpieczny Powrót”. Inspektorzy ruchu MPK oraz krakowscy policjanci znów razem pracowali, aby dbać o bezpieczeństwo i komfort pasażerów podróżujących tramwajami i autobusami w godzinach nocnych.
22 czerwca 2026
Zabytkowe i współczesne tramwaje przejadą przez Kraków w wyjątkowej paradzie
Z okazji 125. rocznicy uruchomienia tramwaju elektrycznego w Krakowie w niedzielę, 28 czerwca zostanie zorganizowana wyjątkowa parada historycznych i współczesnych tramwajów MPK.