1 lipca 2025

Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.

Celem konsultacji jest pozyskanie opinii, uwag i sugestii mieszkanek i mieszkańców do propozycji zmian w regulaminie przewozu osób i bagażu środkami komunikacji miejskiej w zakresie obejmującym przewóz rowerów, hulajnóg, i innych urządzeń transportu osobistego.

Coraz więcej osób decyduje się na łączenie roweru z transportem publicznym – dojazd rowerem na przystanek i kontynuacja podróży autobusem lub tramwajem to wygodna i szybka forma przemieszczania się po mieście. Jednocześnie przewóz roweru i UTO (urządzenie transportu osobistego to pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe) w pojeździe wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkim przebywającym w danym pojeździe pasażerom.

Poniżej przedstawiamy aktualnie obowiązujące przepisy, które dotyczą przewozu rowerów i UTO i stanowią punkt wyjścia do planowanych zmian.

Jakie są obowiązujące zasady przewozu rowerów/UTO?

Rower może być przewożony w pojeździe jako bagaż podręczny, pod warunkiem, że:

  • nie utrudnia przejścia
  • nie naraża innych pasażerów na zanieczyszczenie odzieży
  • nie ogranicza widoczności kierującemu
  • nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Kierujący pojazdem może odmówić przewozu roweru/UTO (lub innego bagażu) w sytuacjach, gdy:

  • panuje duże zatłoczenie w pojeździe
  • rozmiary lub masa roweru stwarzają utrudnienia dla pasażerów.

Wyjątek stanowią wózki dziecięce i inwalidzkie oraz skutery inwalidzkie z napędem elektrycznym, spełniające określone warunki.

Rower można przewozić:

  • na bagażniku zewnętrznym (jeśli pojazd jest w niego wyposażony) – rower należy załadować i zdjąć wyłącznie na przystanku początkowym i końcowym
  • wewnątrz pojazdu, dot. również UTO – zwłaszcza w miejscach do tego wyznaczonych, jeśli liczba pasażerów nie uniemożliwia jego bezpiecznego wprowadzenia i ustawienia.

Pasażer ma obowiązek nadzorować przewożony rower/UTO, tak jak każdy inny bagaż podręczny lub zwierzę.

Przewoźnik odpowiada za ewentualne szkody tylko w przypadku, gdy zostały one wyrządzone z jego winy.

Nie wolno umieszczać rowerów/UTO (ani żadnego innego bagażu czy zwierząt) na miejscach siedzących.

Pasażer ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody, np.:

  • zanieczyszczenie pojazdu
  • uszkodzenie jego wyposażenia
  • urazy pasażerów spowodowane niewłaściwym przewozem roweru.

W pojeździe zabroniony jest przewóz rowerów/UTO, które spełniają poniższe kryteria:

  • przedmiotów ostrych lub mogących uszkodzić/zabrudzić pojazd
  • materiałów cuchnących, łatwopalnych, trujących lub niebezpiecznych.

W ramach konsultacji zaplanowano:

  • otwarte spotkanie dla mieszkanek i mieszkańców, podczas którego będzie można porozmawiać na temat zasad przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie: czwartek, 17 lipca, godz. 17.00–19.00, Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22, ul. Zabłocie 20, sala 005

  • telefoniczne dyżury eksperta pod numerem 12 616 86 99:

    - czwartek, 3 lipca, w godz. 11.00–13.00
    - czwartek, 10 lipca, w godz. 17.00–19.00

  • mobilny punkt konsultacyjny:
    - środa, 2 lipca, w godz. 10.00–13.00 w pojazdach komunikacji miejskiej poruszających się w obrębie pierwszej obwodnic

  • badanie ankietowe:
    - w formule online – od 23 czerwca do 11 lipca
    - w wersji papierowej – od 23 czerwca do 11 lipca ankietę można pobrać na dzienniku podawczym Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, ul. Wielopole 1, w godz. pracy ZTP

Wypełnione ankiety można:

  • przesłać w formie skanu/zdjęcia drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat@ztp.krakow.pl
  • wysłać pocztą tradycyjną na adres: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, ul. Wielopole 1, 31-072 Kraków (z dopiskiem „Konsultacje”)
  • przesłać przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z dopiskiem „Konsultacje”

Więcej informacji na temat konsultacji w serwisie obywatelski.krakow.pl.

Fot. obywatelski.krakow.pl

Najnowsze

1 lipca 2025
Jakie zasady przewozu rowerów i hulajnóg w komunikacji miejskiej? Trwają konsultacje
Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.
29 czerwca 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Numer „Przewoźnika Krakowskiego” jest już dostępny. A w nim sporo miejsca poświęcamy naszym pracownikom. Zachęcamy do przeczytania wywiadów z Panią Moniką, motorniczą, która uratowała życie niemowlęciu oraz naszym byłym kierowcą Andrzejem, który jest najlepszym w Polsce maratończykiem w kategorii wiekowej M-70.
29 czerwca 2025
Ewa i Sebastian z Krakowa jednymi z najlepszych motorniczych w Polsce
Ewa i Sebastian, motorniczowie MPK w Krakowie, rewelacyjnie poradzili sobie z wszystkimi konkurencjami w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych i zajęli wysokie 3. miejsce.
29 czerwca 2025
Parada historycznych i współczesnych autobusów MPK przejechała przez Kraków
Z okazji jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej, w niedzielę 29 czerwca ulicami Krakowa przejechało ponad 30 wyjątkowych pojazdów – zarówno najstarszych historycznych, jak i tych najnowocześniejszych autobusów należących do MPK S.A. w Krakowie. Wśród uczestników parady był m.in. najstarszy w Polsce jeżdżący autobus z 1929 roku – Durant Rugby Express L, a także kultowe modele takie pojazdów jak „Ogórek”, San H01B, Scania czy Ikarus. Nie zabrakło najnowszego Solarisa, który niedawno rozpoczął swoją służbę w krakowskiej komunikacji miejskiej.
28 czerwca 2025
13. edycja piłkarskiej Ligi MPK Kraków oficjalnie zakończona
W piątek, 27 czerwca na boisku TS Tramwaj Kraków zakończyła się 13. edycja piłkarskiej Ligi MPK w Krakowie. To były emocjonujące rozgrywki, pełne sportowej rywalizacji, zaangażowania i wspólnej pasji do piłki nożnej. W lidze grało szczęść zespołów złożonych wyłącznie z pracowników MPK.
27 czerwca 2025
Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. na zakończenie pierwszego sezonu Siatkarskiej Ligi MPK S.A. w Krakowie
W środę, 25 czerwca, rozegrany został Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. w Krakowie, który oficjalnie zakończył pierwszy sezon Siatkarskiej Ligi MPK – nowej sportowej inicjatywy pracowników krakowskiego przewoźnika.