22 stycznia 2010 - materiał archiwalny

Zbigniew Palenica, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie otrzymał nominację na Przewodniczącego Zgromadzenia Lekkich Kolei a tym samym na wiceprezydenta UITP (Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego). Na nowym stanowisku Zbigniew Palenica będzie odpowiadał za rozwój i regulacje prawne w jednej z najważniejszych obszarów komunikacji zbiorowej na świecie, jaką jest komunikacja tramwajowa. O nominacji do tej odpowiedzialnej i prestiżowej funkcji zadecydowały głosy przedstawicieli przedsiębiorstw transportowych z całego świata.

- Nie ukrywam, że zadanie jakie powierzono mi w UITP jest wymagające. Będę zajmował się organizacją, formami zarządzania oraz zapewnianiem finansowania dla komunikacji tramwajowej, która jest obecnie prężnie rozwijającym się i najbardziej ekologicznym sektorem komunikacji zbiorowej nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Afryce Północnej czy Australii. Wystarczy podać chociażby przykład Paryża, którego władze, mimo dobrze rozwiniętej sieci metra postanowiły inwestować w rozbudowę nowych linii tramwajowych  – podkreśla Zbigniew Palenica.

Warto podkreślić, że nominacja wiceprezesa MPK S.A. na wiceprezydenta UITP jest kolejnym wyrazem uznania ze strony europejskich ekspertów dla osiągnięć miejskiej spółki i co ważne pozytywnie wpłynie na współpracę Krakowa z Unią Europejską. Krakowskiemu przewoźnikowi łatwiej będzie m.in. pozyskiwać środki z europejskich funduszy na inwestycje transportowe w mieście. Jest to o tyle istotne, że Kraków od wielu lat realizuje projekty unijne. Przypomnijmy, że za europejskie pieniądze MPK S.A. w Krakowie wyremontowało już ul. Rakowicką, ul. Lubicz, torowisko do Krowodrzy Górki oraz pozyskało 24 niskopodłogowe tramwaje. W tym roku również za unijne pieniądze zostanie przebudowa ul. Długa, rozpoczną się prace przy budowie nowej linii tramwajowej z ronda Grzegórzeckiego przez most Kotlarski do ul. Golikówka a w 2011 roku pojawią się kolejne niskopodłogowe wagony. Łączna wartość realizowanych przez MPK SA projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków europejskich w latach 2005 – 2010 przekroczy 600 milionów złotych.

Krakowskie MPK S.A. współpracuje z UITP od 14 lat. Od 2004 roku  Zbigniew Palenica reprezentuje Polskę w tej organizacji, uczestnicząc w pracach komitetu „Unia Europejska” (z rekomendacji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej). Komitet „Unia Europejska”, opiniuje akty prawne wydawane przez takie organy jak: Parlament Europejski czy Komisja Europejska. Ukoronowaniem współpracy krakowskiego przewoźnika z UITP było zorganizowanie w 2008 roku w Krakowie 100. jubileuszowego posiedzenia Komitetu, w którym zasiadają  z prawem głosu zgodnie z Traktatem Lizbońskim przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. 

Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) jest powstałą jeszcze w XIX wieku ogólnoświatową  organizacją zrzeszającą ponad 3800 podmiotów (firmy przewozowe, instytucje i ośrodki naukowe) działających w sektorze transportu zbiorowego. Siedzibą organizacji jest Bruksela.

Najnowsze

25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiezie pasażerów na KLM
W najbliższą niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjedzie ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Chodzi oczywiście o tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.