12 czerwca 2025

Od 13 lat Kraków wspiera uzdolnione dzieci w ramach projektu „Mecenas Dziecięcych Talentów”. W tym roku taką pomoc otrzymało 20 dzieci.

W tegorocznej edycji wsparcie otrzymały m.in. młode gimnastyczki artystyczne, tancerki tańca towarzyskiego, muzycy (fortepian, śpiew, gra na bandurze), plastycy, sportowcy z takich dziedzin jak: ju-jitsu, gimnastyka sportowa, wspinaczka sportowa, narciarstwo, żeglarstwo, pływanie, piłka nożna, badminton oraz dzieci uzdolnione w przedmiotach ścisłych. W ramach projektu na okres roku szkolnego pomocą obejmowane są utalentowane dzieci z krakowskich szkół podstawowych, które ze względów materialnych, bytowych lub rodzinnych nie mogą w pełni rozwijać swoich uzdolnień i pasji.

W środę, 11 czerwca w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 odbyła się uroczysta gala XIII edycji tego projektu. Głównym celem wydarzenia było podziękowanie mecenasom za całoroczne aktywne wspieranie projektu oraz wspólne, wraz z dziećmi i rodzicami, świętowanie zakończenia kolejnej edycji. MPK SA w Krakowie reprezentował Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu Spółki.

Przez 13 lat udało się wesprzeć 94 młodych krakowian. Warto dodać, że uzdolnione dziecko może uczestniczyć w projekcie przez kilka lat np. 4–5 lat nauki w szkole podstawowej.

Środki finansowe przekazywane na rozwój młodych talentów pochodzą z darowizn otrzymanych od mecenasów projektu. Z tych pieniędzy dofinansowane są m.in. roczne kursy edukacyjne, artystyczne, sportowe czy też obozy i warsztaty, na których dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę z interesujących je dziedzin. Zakupione są także pomoce naukowe, materiały edukacyjne czy akcesoria związane z doskonaleniem talentu, takie jak np. sprzęt lub strój sportowy.

XIII edycję projektu wspierało finansowo siedmiu mecenasów. W projekt zaangażowani są Kościół dla Miasta Krakowa, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Krakowski Holding Komunalny wraz ze spółkami (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA) oraz pan Marcin Ruta – Konsul Honorowy Czarnogóry w Krakowie. Ponadto instytucjami wspierającymi projekt w roku szkolnym 2024/2025 były Centrum Kultury Podgórza oraz Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, które umożliwiły nieodpłatne uczestnictwo dzieci w organizowanych przez siebie zajęciach.

Projekt „Mecenas Dziecięcych Talentów” realizowany jest od 2012 r., z inicjatywy Marzeny Paszkot – pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. rodziny. To wspólne przedsięwzięcie miasta oraz Fundacji KDM, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.

Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

Najnowsze

10 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje znów na ulicach Krakowa
W najbliższą niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.
7 lipca 2025
Ponad 500 dzieci wzięło udział w zajęciach edukacyjnych MPK w Krakowie
W pierwszej połowie 2025 roku zajezdnię tramwajową Podgórze MPK w Krakowie odwiedziło ponad 500 dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Wszystkie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu Akademia Młodego Krakowianina oraz Akademii Bohaterów Klimatu. Podczas specjalnie przygotowanej trasy edukacyjnej w zajezdni tramwajowej Podgórze dzieci mogli zobaczyć na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu.
3 lipca 2025
MPK w Krakowie podpisało umowy na dostawę 48 autobusów z silnikami Euro 6
MPK w Krakowie podpisało dzisiaj, 3 lipca kolejne już w tym roku umowy na dostawę nowych autobusów. Tym razem chodzi o kontrakty realizacyjne z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach oraz PKO Leasing na dostawę w formie leasingu w sumie 48 autobusów z silnikami Euro 6.