10 czerwca 2025

W trzeciej edycji Akademii Bohaterów Klimatu – miejskiego projektu edukacyjnego, który w przystępny sposób wprowadza elementy wiedzy ekologicznej na etapie wczesnoszkolnym – wzięło udział 10 klas szkół podstawowych. Podczas gali podsumowującej całoroczne działania uczestnicy, partnerzy i władze miasta zasadzili pamiątkowe drzewo.

Do tej pory Akademia Bohaterów Klimatu przyjęła w swoje progi około 700 uczniów i uczennic – co roku jej adeptami zostają pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści. Każda taką grupę od samego początku czeka mnóstwo atrakcji – zajęcia prowadzone są w ciekawych formach (gry, doświadczenia, pogadanki) i ważnych dla krakowskiego klimatu miejscach. Już podczas inauguracji dzieci odbierają „Elementarze Bohaterów Klimatu”. Książeczki towarzyszą im przez cały cykl spotkań, a zawarte w nich propozycje zabaw i zadań do rozwiązania wspierają uczestników w realizacji proklimatycznej misji.

W trzeciej edycji projektu, od listopada 2024 r. do czerwca 2025 r., odbyło się 7 spotkań poświęconych zmianom klimatu, aktywnym postawom na rzecz ochrony środowiska i działaniom miasta w tym obszarze. Uczniowie i uczennice odwiedzili m.in.: Centrum Edukacji Ekologicznej Bielany prowadzone przez Wodociągi Miasta Krakowa, krakowską Ekospalarnię, zajezdnię tramwajową Podgórze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie, Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, a także Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 2 w Krakowie, gdzie podczas warsztatów żywieniowych uczyli się przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków w duchu zero waste i praktycznych sposobów na ograniczanie marnowania jedzenia w swoich domach.

Ostatnim spotkaniem w ramach akademii jest gala podsumowująca. Oprócz podziękowań, dyplomów, gratulacji i posadzenia pamiątkowego drzewa uczestnicy biorą udział w zajęciach przyrodniczych poświęconych zieleni na terenie miasta, znaczeniu i roli drzew w mieście oraz pozytywnemu wpływowi zieleni na człowieka (warsztaty „Ile drzewa masz w sobie” prowadzili edukatorzy z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza).

Projekt buduje praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększa ich świadomość ekologiczną, a także zapoznaje z działaniami miasta. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w minimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu – poznają ekologiczny wymiar komunikacji miejskiej, tajemnice obiegu wody w przyrodzie czy technologie jej uzdatniania. Każdy uczestnik staje się jednocześnie propagatorem edukacji klimatycznej, bo zdobytą wiedzą dzieli się z rówieśnikami i członkami swojej rodziny, promując ekologiczne zachowania w szkole i poza nią.

Fot. Jan Graczyński

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W najbliższą niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa ponownie wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tym razem czeka nas prawdziwa gratka – aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.