Historyczne tramwaje z innych miast w Krakowie - w Stacji Obsługi Tramwajów Nowa Huta Historyczne tramwaje z innych miast w Krakowie - przejazd przez al. Solidarności Historyczne tramwaje z innych miast w Krakowie - w Stacji Obsługi Tramwajów Nowa Huta Historyczne tramwaje z innych miast w Krakowie - wagon z Wrocławia w zajedni Nowa Huta Historyczne tramwaje z innych miast w Krakowie - wagon z Poznania w zajedni Nowa Huta
22 maja 2025

W jubileuszowym roku, w którym MPK w Krakowie świętuje 150 lat komunikacji miejskiej 23. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej zapowiada się absolutnie wyjątkowo. Będą na niej kursować nie tylko tramwaje z Krakowa, ale także wagony z trzech innych polskich miast, które na tegoroczny sezon wakacyjny trafiły do stolicy Małopolski z Poznania, Warszawy i po raz pierwszy z Wrocławia.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że dzięki wymianie wagonów z Poznaniem po raz pierwszy w 150-letniej historii krakowskiej komunikacji miejskiej wyjedzie na tory tramwaj elektryczny z XIX wieku. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Pierwsze tramwaje elektryczne wyjechały w Krakowie w XX wieku. Starsze, z poprzedniego stulecia, na krakowskich torach do tej pory nie jeździły.

Te atrakcje to efekt współpracy MPK w Krakowie, MPK w Poznaniu, Tramwajów Warszawskich oraz Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu, którzy wymienili się historycznymi wagonami ze swoich kolekcji. Pomysł takiej wymiany narodził się już cztery lata temu i rozpoczął od współpracy MPK w Krakowie i MPK w Poznaniu. Rok później do tego projektu dołączyła Warszawa, a w tym roku po raz pierwszy Wrocław. Właśnie w ten wyjątkowy sposób polskie miasta, w tym Kraków, chcą pokazać historię pojazdów komunikacji miejskiej.

MPK w Krakowie do innych miast w ramach wymiany wypożyczyło do Poznania skład SN4 i PN3, do Warszawy 102Na, a do Wrocławia Linke-Hofmann.

Z kolei na Krakowskiej Linii Muzealnej dzięki wymianie tramwajów pojadą nie tylko tramwaje z kolekcji krakowskiego przewoźnika, ale także tramwaje, które w przeszłości kursowały w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu:

  • poznański wagon Typ I z przyczepą Carl Weyer

Tramwaje Typ I wyprodukowane zostały w latach 1897 – 98. Było ich tylko 15. W latach 1923 – 1927 dwa wagony przebudowano na ciężarowe, w latach 1925 – 1927 dwa kolejne przeniesiono do taboru gospodarczego, pozostałe jedenaście przebudowano na doczepne, które kursowały do końca lat 60. ubiegłego wieku. Z kolei wagony typu Carl Weyer wyprodukowano dla Poznania w latach 1904 – 1911 w liczbie 37 sztuk w zakładach Düsseldorfer Eisenbahnbedarf vorm. Carl Weyer & Cie. w Düsseldorfie. Ostatni wagon silnikowy tego typu wycofano z ruchu liniowego w Poznaniu w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Przejazd tym składem będzie niezwykle atrakcyjny nie tylko ze względu na nietypową budowę, ale także fakt, że to najstarsze tramwaje jakie do tej pory pojawiły się na Krakowskiej Linii Muzealnej.

  • warszawski wagon K

W 1939 roku Warszawa zamówiła aż 60 takich tramwajów. Niestety wybuch II Wojny Światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Wagon, który trafił do Krakowa pochodzi z 1940 roku.

  • Wrocławski wagon 4N

Wagon został wyprodukowany w 1960 roku w Chorzowie. Jeździł we Wrocławiu do lat 90. XX wieku na linii, a później stał się wagonem gospodarczym na zajezdni Dąbie. W 2012 roku został odkupiony przez KSTM i ponownie przywrócony do ruchu pasażerskiego.

Każdy z tych wagonów pojawi się na trasie tegorocznej, 23. edycji Krakowskiej Linii Muzealnej, która rozpocznie się już w niedzielę 8 czerwca. Tego dnia wyjątkowo nie będzie kursować linia nr 0. Zabytkowe wagony pojadą na linii nr 40 z pętli Łagiewniki do Zajezdni Nowa Huta. Możemy zdradzić, że pojawią się na niej najstarsze tramwaje, którymi dysponuje MPK w Krakowie. Wagonami z Poznania, Warszawy i Wrocławia będzie się można przejechać 22 czerwca. Tegoroczna edycja KLM będzie ciekawa nie tylko ze względu na historyczne pojazdy, które się na niej pojawią, ale także ze względu na trasy i czas w jakich będą kursować. Po raz pierwszy zabytkowe pojazdy pojawią się na specjalnej linii w godzinach wieczornych i będą wozić pasażerów do 22.00. Niespodzianką będzie także to, że w ramach KLM jednego dnia zabytkowymi tramwajami i autobusami będzie można odwiedzić wszystkie pięć zajezdni MPK w Krakowie.

W ramach obchodów 150 lat komunikacji miejskiej MPK w Krakowie zorganizuje dwie parady. Pierwsza autobusowa odbędzie się 29 czerwca. Parada tramwajowa została zaplanowana na 21 września i zakończy 23. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej.

Najnowsze

7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.
7 lipca 2025
Ponad 500 dzieci wzięło udział w zajęciach edukacyjnych MPK w Krakowie
W pierwszej połowie 2025 roku zajezdnię tramwajową Podgórze MPK w Krakowie odwiedziło ponad 500 dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Wszystkie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu Akademia Młodego Krakowianina oraz Akademii Bohaterów Klimatu. Podczas specjalnie przygotowanej trasy edukacyjnej w zajezdni tramwajowej Podgórze dzieci mogli zobaczyć na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu.
3 lipca 2025
MPK w Krakowie podpisało umowy na dostawę 48 autobusów z silnikami Euro 6
MPK w Krakowie podpisało dzisiaj, 3 lipca kolejne już w tym roku umowy na dostawę nowych autobusów. Tym razem chodzi o kontrakty realizacyjne z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach oraz PKO Leasing na dostawę w formie leasingu w sumie 48 autobusów z silnikami Euro 6.
2 lipca 2025
Ewa i Sebastian odebrali gratulacje za znakomity występ w mistrzostwach motorniczych
Motorniczowie z Krakowa, Ewa i Sebastian, odebrali dzisiaj, 2 lipca gratulacje i nagrody od zarządu MPK SA w Krakowie, za swój znakomity występ w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych, które 29 czerwca odbyły się w Warszawie. Zajęli tam wysokie trzecie miejsce. Sukces wymagał od nich sporych umiejętności, nie tylko praktycznych w zakresie prowadzenia tramwaju, ale także szerokiej wiedzy.
1 lipca 2025
Jakie zasady przewozu rowerów i hulajnóg w komunikacji miejskiej? Trwają konsultacje
Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.
29 czerwca 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Numer „Przewoźnika Krakowskiego” jest już dostępny. A w nim sporo miejsca poświęcamy naszym pracownikom. Zachęcamy do przeczytania wywiadów z Panią Moniką, motorniczą, która uratowała życie niemowlęciu oraz naszym byłym kierowcą Andrzejem, który jest najlepszym w Polsce maratończykiem w kategorii wiekowej M-70.