15 maja 2025

Autobusy elektryczne w Krakowie zyskały kolejne stacje do ładowania baterii. Zakończył się już pierwszy etap prac na terenie Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka, gdzie powstało 35 stanowisk wolnego ładowania elektryków przez pantograf. To oznacza, że ta zajezdnia dysponuje już 117 takimi stanowiskami. A to nie wszystko, bo w kolejnym, drugim etapie powstanie na terenie tej zajezdni kolejnych 25 stanowisk ładowania.

Zwiększyła się także liczba stanowisk do tzw. szybkiego ładowania autobusów elektrycznych, które są zlokalizowane na terenie miasta. Jest ich obecnie 20. Dwa nowe stanowiska powstały na terenie pętli Kurdwanów, przy ul. Stojałowskiego. Do dyspozycji kierowców są tam więc cztery stacje szybkiego ładowania. Zakończyły się także prace przy budowie stacji do szybkiego ładowania na dwóch innych pętlach. Na pętli Azory powstały trzy takie stanowiska, a na pętli Rżąka jedno stanowisko.

Budowa nowych stacji do ładowania wynika z rosnącej liczby autobusów elektrycznych. Dzięki temu zeroemisyjne autobusy krakowskiego przewoźnika mogą być wykorzystywane jeszcze bardziej efektywnie.

W planach są kolejne inwestycje - MPK rozpoczęło już prace projektowe dla nowych ładowarek w kolejnych lokalizacjach: przy nowej pętli autobusowo-tramwajowej na Wzgórzach Krzesławickich, przy al. Przyjaźni oraz drugie stanowisko na pętli Os. Podwawelskie przy ul. Konopnickiej. Obecnie MPK w Krakowie posiada 121 autobusów elektrycznych. Trwa procedura przetargowa na dostawę kolejnych 37 autobusów z takim zasilaniem.

Najnowsze

17 czerwca 2025
Najlepszym kierowcą atobusu MPK w Krakowie został Mateusz Mucha
Najlepszym kierowcą autobusu w 21. edycji konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, który odbył się we wtorek 17 czerwca na terenie zajezdni autobusowej Płaszów, został Mateusz Mucha. To on najlepiej poradził sobie z testem z przepisów ruchu drogowego oraz zadaniami praktycznymi, zdobywając najwięcej punktów. Mateusz pracuje w MPK w Krakowie jako kierowca autobusu od 8 lat. Drugie miejsce w konkursie zajął Piotr Przyjemski (zajezdnia Bieńczyce), a trzecie Dominik Pajdak (zajezdnia Płaszów).
16 czerwca 2025
Skawina świętowała 50 lat Miejskiej Komunikacji Autobusowej
W sobotę, 14 czerwca 2025 r., gmina Skawina świętowała 50-lecie Miejskiej Komunikacji Autobusowej. Z tej okazji zaplanowano obchody z udziałem mieszkańców. Swój udział w obchodach miało także MPK w Krakowie. To właśnie historyczne autobusy krakowskiego przewoźnika, Jelcz 272MEX i SAN H01, były jedną z atrakcji tego okrągłego jubileuszu.
15 czerwca 2025
Akcja „Bezpieczny Powrót” w nocnych tramwajach
W nocy z piątku na sobotę (13/14 czerwca) w nocnych tramwajach po raz kolejny została przeprowadzona akcja „Bezpieczny Powrót”. Inspektorzy ruchu MPK oraz krakowscy policjanci znów razem pracowali, aby dbać o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących tramwajami w godzinach nocnych. Zwracali też uwagę na kierowców samochodów i ich stosunek do przepisów ruchu drogowego w rejonie linii tramwajowych.
13 czerwca 2025
Linia 0 wróciła na tory – wyjątkowa niedziela z zabytkowymi tramwajami
W niedzielę, 15 czerwca mieszkańcy Krakowa i turyści mogli ponownie skorzystać z wyjątkowej atrakcji, jaką jest przejazd historycznymi tramwajami na trasie linii nr 0. W tym sezonie Krakowskiej Linii Muzealnej „zerówka” została uruchomiona po raz pierwszy. Ze względu na trwający remont ulicy Franciszkańskiej, trasa linii 0 została tymczasowo zmieniona. Tramwaje kursowały w obu kierunkach przez ulicę Basztową.
13 czerwca 2025
Pracownicy MPK w Krakowie po 33 latach reaktywowali Klub Turystyki Górskiej
W środę 11 czerwca uchwałą Krakowskiego Oddziału PTTK oficjalnie rozpoczął działalność Klub Turystyki Górskiej MPK Kraków im. Wincentego Pola. Tym samym – po 33 latach przerwy – pracownicy krakowskiego przewoźnika wznowili piękną tradycję turystyki górskiej, kontynuując dziedzictwo zakładowego Koła PTTK nr 17, które działało w MPK w Krakowie w latach 1954–1992.
12 czerwca 2025
Odrestaurowany przez pracowników MPK wagon Zeppelin wrócił do Norymbergi
Zabytkowy wagon tramwajowy Zeppelin, pieczołowicie odrestaurowany przez pracowników MPK w Krakowie wrócił do Norymbergi. We wtorek, 10 czerwca na specjalnej lawecie tramwaj wyjechał ze Stacji Obsługi i Remontów. Tym samym został zakończony wyjątkowy projekt realizowany przez dwa partnerskie miasta: Kraków i Norymbergę.