Pracownik MPK S.A. w Krakowie prowadzący zajęcia dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu Tył koszulki jednego z osadzony, z napisem Jeden z osadzonych korzystający z nowego biletomatu Mera EMV, zbliżenie na rękę i ekran dotykowy urządzenia Jeden z osadzonych korzystający z nowego biletomatu Mera EMV Wspólne zdjęcie dwóch kobiet ze służby więziennej z dwoma pracownikami Działu Obsługi Technicznej MPK, obok dwóch biletomatów
19 marca 2025

Pracownicy MPK w Krakowie na prośbę Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu resocjalizacyjnego dla osób odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności. Odbywały się one we wtorek 18 marca i były prowadzone przez dwóch pracowników Działu Obsługi Technicznej MPK - Pawła Gruszczyńskiego i Tomasza Grabowskiego.

Program ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród skazanych na długoletnie wyroki. Umiejętności cyfrowe są obecnie niezbędne w codziennym życiu, od komunikacji po zarządzanie finansami, czasem wolnym czy zdrowiem. Wykluczenie cyfrowe sprawia, że osoby po odbyciu kary mają trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, co może prowadzić do frustracji i powrotu do zachowań przestępczych. Wykluczenie cyfrowe działa jako bariera w reintegracji społecznej i zawodowej, co zwiększa ryzyko recydywy. Brak dostępu do technologii i umiejętności cyfrowych pogłębia marginalizację, ogranicza możliwości edukacyjne i zawodowe, a także zmniejsza dostęp do wsparcia społecznego. Z tego powodu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród osób opuszczających zakłady karne jest ważnym elementem skutecznej polityki resocjalizacyjnej.

W dwugodzinnej prezentacji przygotowanej przez pracowników MPK w Krakowie uczestniczyło sześciu osadzonych. Każdy z nich miał możliwość poznania funkcjonalności najpopularniejszego obecnie automatu mobilnego oraz samodzielnie zakupić w nim bilet (w trybie transakcji testowych). Podczas wizyty zaprezentowano również urządzenie, które w niedługim czasie pojawi się w pojazdach MPK - Mera EMV (łączy funkcję kasownika i automatu, nie drukuje papierowych biletów).

Obsługa obu urządzeń cieszyła się wśród słuchaczy dużym zainteresowaniem. Wszyscy byli aktywni i zależało im na nauce procesu zakupu biletu.

- Wizyta pracowników MPK stała się ogromnym wydarzeniem, osadzeni własnoręcznie testowali wszystkie funkcje biletomatu, zadawali sporo pytań. Spotkanie zakończyło się konkluzją – to wcale nie jest takie trudne. Dzięki uprzejmości pracowników MPK, którzy pokazali także zdjęcia automatów do zakupu biletów, które spotkać można na przystankach osadzeni mieli możliwość porównać jak urządzenia te zmieniały się na przestrzeni czasu – podsumowała mjr Anna Margelist – Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.

Przy okazji pracownicy Działu Obsługi Technicznej przekazali osobom biorącym udział w spotkaniu informacje o tym, czym zajmuje się MPK w Krakowie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wiadomości o zabytkowych pojazdach krakowskiego przewoźnika.

W planach jest kontynuowanie tej współpracy.

Fot. st. kpr. Marcin Dragan

Najnowsze

14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.
8 kwietnia 2025
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 8 do 10 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Świętego Łazarza. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.