Pracownik MPK S.A. w Krakowie prowadzący zajęcia dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu Tył koszulki jednego z osadzony, z napisem Jeden z osadzonych korzystający z nowego biletomatu Mera EMV, zbliżenie na rękę i ekran dotykowy urządzenia Jeden z osadzonych korzystający z nowego biletomatu Mera EMV Wspólne zdjęcie dwóch kobiet ze służby więziennej z dwoma pracownikami Działu Obsługi Technicznej MPK, obok dwóch biletomatów
19 marca 2025 - materiał archiwalny
19 marca 2025 - materiał archiwalny

Pracownicy MPK w Krakowie na prośbę Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu resocjalizacyjnego dla osób odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności. Odbywały się one we wtorek 18 marca i były prowadzone przez dwóch pracowników Działu Obsługi Technicznej MPK - Pawła Gruszczyńskiego i Tomasza Grabowskiego.

Program ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród skazanych na długoletnie wyroki. Umiejętności cyfrowe są obecnie niezbędne w codziennym życiu, od komunikacji po zarządzanie finansami, czasem wolnym czy zdrowiem. Wykluczenie cyfrowe sprawia, że osoby po odbyciu kary mają trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, co może prowadzić do frustracji i powrotu do zachowań przestępczych. Wykluczenie cyfrowe działa jako bariera w reintegracji społecznej i zawodowej, co zwiększa ryzyko recydywy. Brak dostępu do technologii i umiejętności cyfrowych pogłębia marginalizację, ogranicza możliwości edukacyjne i zawodowe, a także zmniejsza dostęp do wsparcia społecznego. Z tego powodu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród osób opuszczających zakłady karne jest ważnym elementem skutecznej polityki resocjalizacyjnej.

W dwugodzinnej prezentacji przygotowanej przez pracowników MPK w Krakowie uczestniczyło sześciu osadzonych. Każdy z nich miał możliwość poznania funkcjonalności najpopularniejszego obecnie automatu mobilnego oraz samodzielnie zakupić w nim bilet (w trybie transakcji testowych). Podczas wizyty zaprezentowano również urządzenie, które w niedługim czasie pojawi się w pojazdach MPK - Mera EMV (łączy funkcję kasownika i automatu, nie drukuje papierowych biletów).

Obsługa obu urządzeń cieszyła się wśród słuchaczy dużym zainteresowaniem. Wszyscy byli aktywni i zależało im na nauce procesu zakupu biletu.

- Wizyta pracowników MPK stała się ogromnym wydarzeniem, osadzeni własnoręcznie testowali wszystkie funkcje biletomatu, zadawali sporo pytań. Spotkanie zakończyło się konkluzją – to wcale nie jest takie trudne. Dzięki uprzejmości pracowników MPK, którzy pokazali także zdjęcia automatów do zakupu biletów, które spotkać można na przystankach osadzeni mieli możliwość porównać jak urządzenia te zmieniały się na przestrzeni czasu – podsumowała mjr Anna Margelist – Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.

Przy okazji pracownicy Działu Obsługi Technicznej przekazali osobom biorącym udział w spotkaniu informacje o tym, czym zajmuje się MPK w Krakowie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wiadomości o zabytkowych pojazdach krakowskiego przewoźnika.

W planach jest kontynuowanie tej współpracy.

Fot. st. kpr. Marcin Dragan

Najnowsze

10 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje znów na ulicach Krakowa
W najbliższą niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.
7 lipca 2025
Ponad 500 dzieci wzięło udział w zajęciach edukacyjnych MPK w Krakowie
W pierwszej połowie 2025 roku zajezdnię tramwajową Podgórze MPK w Krakowie odwiedziło ponad 500 dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Wszystkie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu Akademia Młodego Krakowianina oraz Akademii Bohaterów Klimatu. Podczas specjalnie przygotowanej trasy edukacyjnej w zajezdni tramwajowej Podgórze dzieci mogli zobaczyć na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu.
3 lipca 2025
MPK w Krakowie podpisało umowy na dostawę 48 autobusów z silnikami Euro 6
MPK w Krakowie podpisało dzisiaj, 3 lipca kolejne już w tym roku umowy na dostawę nowych autobusów. Tym razem chodzi o kontrakty realizacyjne z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach oraz PKO Leasing na dostawę w formie leasingu w sumie 48 autobusów z silnikami Euro 6.