Pracownik MPK S.A. w Krakowie prowadzący zajęcia dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu Tył koszulki jednego z osadzony, z napisem Jeden z osadzonych korzystający z nowego biletomatu Mera EMV, zbliżenie na rękę i ekran dotykowy urządzenia Jeden z osadzonych korzystający z nowego biletomatu Mera EMV Wspólne zdjęcie dwóch kobiet ze służby więziennej z dwoma pracownikami Działu Obsługi Technicznej MPK, obok dwóch biletomatów
19 marca 2025

Pracownicy MPK w Krakowie na prośbę Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu resocjalizacyjnego dla osób odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności. Odbywały się one we wtorek 18 marca i były prowadzone przez dwóch pracowników Działu Obsługi Technicznej MPK - Pawła Gruszczyńskiego i Tomasza Grabowskiego.

Program ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród skazanych na długoletnie wyroki. Umiejętności cyfrowe są obecnie niezbędne w codziennym życiu, od komunikacji po zarządzanie finansami, czasem wolnym czy zdrowiem. Wykluczenie cyfrowe sprawia, że osoby po odbyciu kary mają trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, co może prowadzić do frustracji i powrotu do zachowań przestępczych. Wykluczenie cyfrowe działa jako bariera w reintegracji społecznej i zawodowej, co zwiększa ryzyko recydywy. Brak dostępu do technologii i umiejętności cyfrowych pogłębia marginalizację, ogranicza możliwości edukacyjne i zawodowe, a także zmniejsza dostęp do wsparcia społecznego. Z tego powodu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród osób opuszczających zakłady karne jest ważnym elementem skutecznej polityki resocjalizacyjnej.

W dwugodzinnej prezentacji przygotowanej przez pracowników MPK w Krakowie uczestniczyło sześciu osadzonych. Każdy z nich miał możliwość poznania funkcjonalności najpopularniejszego obecnie automatu mobilnego oraz samodzielnie zakupić w nim bilet (w trybie transakcji testowych). Podczas wizyty zaprezentowano również urządzenie, które w niedługim czasie pojawi się w pojazdach MPK - Mera EMV (łączy funkcję kasownika i automatu, nie drukuje papierowych biletów).

Obsługa obu urządzeń cieszyła się wśród słuchaczy dużym zainteresowaniem. Wszyscy byli aktywni i zależało im na nauce procesu zakupu biletu.

- Wizyta pracowników MPK stała się ogromnym wydarzeniem, osadzeni własnoręcznie testowali wszystkie funkcje biletomatu, zadawali sporo pytań. Spotkanie zakończyło się konkluzją – to wcale nie jest takie trudne. Dzięki uprzejmości pracowników MPK, którzy pokazali także zdjęcia automatów do zakupu biletów, które spotkać można na przystankach osadzeni mieli możliwość porównać jak urządzenia te zmieniały się na przestrzeni czasu – podsumowała mjr Anna Margelist – Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.

Przy okazji pracownicy Działu Obsługi Technicznej przekazali osobom biorącym udział w spotkaniu informacje o tym, czym zajmuje się MPK w Krakowie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wiadomości o zabytkowych pojazdach krakowskiego przewoźnika.

W planach jest kontynuowanie tej współpracy.

Fot. st. kpr. Marcin Dragan

Najnowsze

28 maja 2025
Kraków włącza się do ogólnopolskiej akcji „Głosujemy na 100 procent”
Przed nami II tura wyborów prezydenckich. Miasto Kraków zachęca mieszkańców do aktywnego udziału w ogólnopolskiej kampanii samorządowej „Głosujemy na 100 procent”. Inicjatywa ma na celu promowanie wysokiej frekwencji wyborczej jako fundamentu silnej i odpowiedzialnej demokracji.
28 maja 2025
MPK w Krakowie nagrodzone Dyplomem Honorowym Nagrody im. Józefa Dietla
Podczas uroczystej gali zorganizowanej 27 maja w pałacu Krzysztofory, Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie odebrał Dyplom Honorowy Nagrody im. Józefa Dietla. Został on przyznany dla MPK w tegorocznej edycji tej nagrody w kategorii firma.
23 maja 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK w Krakowie
Wszystkie dzieci serdecznie zapraszamy na organizowany przez MPK w Krakowie Dzień Dziecka. Czekamy na Was w niedzielę 1 czerwca w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji.
22 maja 2025
Na Krakowskiej Linii Muzealnej pojadą tramwaje z Poznania, Warszawy i Wrocławia
W jubileuszowym roku, w którym MPK w Krakowie świętuje 150 lat komunikacji miejskiej 23. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej zapowiada się absolutnie wyjątkowo. Będą na niej kursować nie tylko tramwaje z Krakowa, ale także wagony z trzech innych polskich miast, które na tegoroczny sezon wakacyjny trafiły do stolicy Małopolski z Poznania, Warszawy i po raz pierwszy z Wrocławia.
18 maja 2025
Dwie drużyny MPK zagrały w 11. Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa
Zwycięzcą 11. Piłkarskiego Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa została drużyna złożona z pracowników Wodociągów. Zespół zasłużenie zdobył pierwsze miejsce pokonując w finale drużynę Rajska Szkoła 2:1. Puchar wręczył zwycięzcom Łukasz Sęk, wiceprezydent Krakowa. Sukces Wodociągów warto docenić, bo ten zespół wystąpił w każdej edycji turnieju, wielokrotnie był w finale, ale dopiero teraz udało im się zdobyć pierwsze miejsce.
15 maja 2025
Kraków dysponuje już 137 stacjami do ładowania autobusów elektrycznych
Autobusy elektryczne w Krakowie zyskały kolejne stacje do ładowania baterii. Zakończył się już pierwszy etap prac na terenie Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka, gdzie powstało 35 stanowisk wolnego ładowania elektryków przez pantograf. To oznacza, że ta zajezdnia dysponuje już 117 takimi stanowiskami. A to nie wszystko, bo w kolejnym, drugim etapie powstanie na terenie tej zajezdni kolejnych 25 stanowisk ładowania.