21 lutego 2025

Uczniowie krakowskich szkół podstawowych, które uczestniczą w trzeciej edycji Akademii Bohaterów Klimatu odwiedzili w czwartek, 20 lutego zajezdnię tramwajową Podgórze MPK. Były to dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 oraz 106. To działanie jest prowadzone przez MPK w Krakowie w ramach Akademii Młodego Krakowianina.

Wizyta uczniów to element edukacji ekologicznej i klimatycznej, która jest dzisiaj niezwykle ważna. Dzięki niej dzieci uczą się, jak dbać o naszą planetę, aby mogła służyć nam i przyszłym pokoleniom. Podczas wizyty uczniowie spotkali się z pracownikami Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze i  mogli posłuchać na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu. Uczyły się także najważniejszych zasad bezpiecznego i kulturalnego podróżowania tramwajami, o których mówił inspektor ruchu MPK oraz motornicza.

Dzieci nie tylko dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się komunikacją miejską, ale także zobaczyły te miejsca, gdzie tramwaje są naprawiane, gdzie uzupełnia się w nich piasek i gdzie przechodzą przeglądy. Dzięki przejazdowi tramwajem przez myjnię, zobaczyły także jak każdego dnia myte są pojazdy MPK. Wizyta w zajezdni tramwajowej ma uczyć bezpiecznego i kulturalnego korzystania z komunikacji miejskiej już od najmłodszych lat, czyli od szkoły podstawowej. Edukacyjne działania MPK SA mają także na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, jak ważne dla klimatu jest korzystanie z komunikacji miejskiej. W przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidualnej podróży samochodem.

Przypomnijmy, Akademia Bohaterów Klimatu to cykl sześciu spotkań, podczas których młodzi krakowianie z klas I-III szkół podstawowych, poprzez gry, doświadczenia i spotkania, mają okazję dowiedzieć się więcej o klimacie i wpływie jego zmian na środowisko. Akademia ma za zadanie budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększać ich świadomość ekologiczną, a także zapoznawać z działaniami miejskimi na rzecz ochrony środowiska. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu.

Galeria

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.