21 lutego 2025 - materiał archiwalny
21 lutego 2025 - materiał archiwalny

Uczniowie krakowskich szkół podstawowych, które uczestniczą w trzeciej edycji Akademii Bohaterów Klimatu odwiedzili w czwartek, 20 lutego zajezdnię tramwajową Podgórze MPK. Były to dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 oraz 106. To działanie jest prowadzone przez MPK w Krakowie w ramach Akademii Młodego Krakowianina.

Wizyta uczniów to element edukacji ekologicznej i klimatycznej, która jest dzisiaj niezwykle ważna. Dzięki niej dzieci uczą się, jak dbać o naszą planetę, aby mogła służyć nam i przyszłym pokoleniom. Podczas wizyty uczniowie spotkali się z pracownikami Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze i  mogli posłuchać na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu. Uczyły się także najważniejszych zasad bezpiecznego i kulturalnego podróżowania tramwajami, o których mówił inspektor ruchu MPK oraz motornicza.

Dzieci nie tylko dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się komunikacją miejską, ale także zobaczyły te miejsca, gdzie tramwaje są naprawiane, gdzie uzupełnia się w nich piasek i gdzie przechodzą przeglądy. Dzięki przejazdowi tramwajem przez myjnię, zobaczyły także jak każdego dnia myte są pojazdy MPK. Wizyta w zajezdni tramwajowej ma uczyć bezpiecznego i kulturalnego korzystania z komunikacji miejskiej już od najmłodszych lat, czyli od szkoły podstawowej. Edukacyjne działania MPK SA mają także na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, jak ważne dla klimatu jest korzystanie z komunikacji miejskiej. W przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidualnej podróży samochodem.

Przypomnijmy, Akademia Bohaterów Klimatu to cykl sześciu spotkań, podczas których młodzi krakowianie z klas I-III szkół podstawowych, poprzez gry, doświadczenia i spotkania, mają okazję dowiedzieć się więcej o klimacie i wpływie jego zmian na środowisko. Akademia ma za zadanie budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększać ich świadomość ekologiczną, a także zapoznawać z działaniami miejskimi na rzecz ochrony środowiska. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu.

Galeria

Najnowsze

1 lipca 2025
Jakie zasady przewozu rowerów i hulajnóg w komunikacji miejskiej? Trwają konsultacje
Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.
29 czerwca 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Numer „Przewoźnika Krakowskiego” jest już dostępny. A w nim sporo miejsca poświęcamy naszym pracownikom. Zachęcamy do przeczytania wywiadów z Panią Moniką, motorniczą, która uratowała życie niemowlęciu oraz naszym byłym kierowcą Andrzejem, który jest najlepszym w Polsce maratończykiem w kategorii wiekowej M-70.
29 czerwca 2025
Ewa i Sebastian z Krakowa jednymi z najlepszych motorniczych w Polsce
Ewa i Sebastian, motorniczowie MPK w Krakowie, rewelacyjnie poradzili sobie z wszystkimi konkurencjami w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych i zajęli wysokie 3. miejsce.
29 czerwca 2025
Parada historycznych i współczesnych autobusów MPK przejechała przez Kraków
Z okazji jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej, w niedzielę 29 czerwca ulicami Krakowa przejechało ponad 30 wyjątkowych pojazdów – zarówno najstarszych historycznych, jak i tych najnowocześniejszych autobusów należących do MPK S.A. w Krakowie. Wśród uczestników parady był m.in. najstarszy w Polsce jeżdżący autobus z 1929 roku – Durant Rugby Express L, a także kultowe modele takie pojazdów jak „Ogórek”, San H01B, Scania czy Ikarus. Nie zabrakło najnowszego Solarisa, który niedawno rozpoczął swoją służbę w krakowskiej komunikacji miejskiej.
28 czerwca 2025
13. edycja piłkarskiej Ligi MPK Kraków oficjalnie zakończona
W piątek, 27 czerwca na boisku TS Tramwaj Kraków zakończyła się 13. edycja piłkarskiej Ligi MPK w Krakowie. To były emocjonujące rozgrywki, pełne sportowej rywalizacji, zaangażowania i wspólnej pasji do piłki nożnej. W lidze grało szczęść zespołów złożonych wyłącznie z pracowników MPK.
27 czerwca 2025
Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. na zakończenie pierwszego sezonu Siatkarskiej Ligi MPK S.A. w Krakowie
W środę, 25 czerwca, rozegrany został Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. w Krakowie, który oficjalnie zakończył pierwszy sezon Siatkarskiej Ligi MPK – nowej sportowej inicjatywy pracowników krakowskiego przewoźnika.