Uczniowie krakowskich szkół podstawowych, które uczestniczą w trzeciej edycji Akademii Bohaterów Klimatu odwiedzili w czwartek, 20 lutego zajezdnię tramwajową Podgórze MPK. Były to dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 oraz 106. To działanie jest prowadzone przez MPK w Krakowie w ramach Akademii Młodego Krakowianina.
Wizyta uczniów to element edukacji ekologicznej i klimatycznej, która jest dzisiaj niezwykle ważna. Dzięki niej dzieci uczą się, jak dbać o naszą planetę, aby mogła służyć nam i przyszłym pokoleniom. Podczas wizyty uczniowie spotkali się z pracownikami Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze i mogli posłuchać na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu. Uczyły się także najważniejszych zasad bezpiecznego i kulturalnego podróżowania tramwajami, o których mówił inspektor ruchu MPK oraz motornicza.
Dzieci nie tylko dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się komunikacją miejską, ale także zobaczyły te miejsca, gdzie tramwaje są naprawiane, gdzie uzupełnia się w nich piasek i gdzie przechodzą przeglądy. Dzięki przejazdowi tramwajem przez myjnię, zobaczyły także jak każdego dnia myte są pojazdy MPK. Wizyta w zajezdni tramwajowej ma uczyć bezpiecznego i kulturalnego korzystania z komunikacji miejskiej już od najmłodszych lat, czyli od szkoły podstawowej. Edukacyjne działania MPK SA mają także na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, jak ważne dla klimatu jest korzystanie z komunikacji miejskiej. W przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidualnej podróży samochodem.
Przypomnijmy, Akademia Bohaterów Klimatu to cykl sześciu spotkań, podczas których młodzi krakowianie z klas I-III szkół podstawowych, poprzez gry, doświadczenia i spotkania, mają okazję dowiedzieć się więcej o klimacie i wpływie jego zmian na środowisko. Akademia ma za zadanie budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększać ich świadomość ekologiczną, a także zapoznawać z działaniami miejskimi na rzecz ochrony środowiska. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu.