20 lutego 2025 - materiał archiwalny
20 lutego 2025 - materiał archiwalny

Dwie liczby, ale mówią wiele: 700 tys. osób – według ostatnich danych tylu podatników rozlicza się w Krakowie, 5 mld zł – niemal taka kwota wpłynie w 2025 roku do budżetu miasta z tytułu udziału w podatku PIT. Niebagatelna, bo równa połowie wydatków, które Kraków zaplanował na trwający już rok. Wniosek: każde rozliczone zeznanie podatkowe to wkład w rozwój miasta, w którym powstają i spełniają się nasze potrzeby, plany i aspiracje.

Co roku od lutego do kwietnia Kraków prowadzi kampanię zachęcającą mieszkańców – tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – do rozliczenia się z fiskusem za pośrednictwem krakowskich urzędów skarbowych. Dzięki temu część podatku nie powędruje do innej miejscowości, tylko przyczyni się do rozwoju infrastruktury, usług i oferty miasta, w którym żyjemy, pracujemy, odpoczywamy, kształcimy siebie lub nasze dzieci. 

Twój PIT się liczy!

Czternasta miejska akcja odbędzie się w nowych realiach prawnych. Do tej pory udziały w PIT były ważną składową budżetu Krakowa, ale od tego roku – w nowym modelu finansowania samorządów – staną się dla miasta najważniejszym źródłem dochodów. To przede wszystkim efekt zmiany sposobu ich wyliczania – na korzystniejszy dla samorządów.

Wysokość wpływów ustala się w oparciu o dochody podatników, a nie – jak przed reformą – podatek należny fiskusowi. Ma to dwie zalety: po pierwsze – motywuje samorząd, by wspierał lokalną gospodarkę i przedsiębiorczość oraz poszerzał bazę podatkową, po drugie – neutralizuje wpływ odgórnych zmian (systemu podatkowego przez państwo, form opodatkowania przez podatników) na wysokość kwot przekazywanych samorządom (czego zabrakło przy Polskim Ładzie).

Przewidziane korzyści to: dla samorządów – gwarancja stabilnych dochodów, niezbędnych do realizacji prorozwojowej polityki, a wobec mieszkańców – silniejsze zobowiązanie, że część zapłaconego podatku wróci do nich w postaci lokalnych inwestycji, różnorodnych udogodnień czy szerszej i bardziej dostępnej oferty usług publicznych.

 Wspólnie układamy Kraków

W krakowskich urzędach skarbowych z fiskusem rozlicza się już ponad 700 tys. mieszkanek i mieszkańców. Jeśli wziąć pod uwagę dochód z PIT zapisany w tegorocznym budżecie miasta, to na jednego podatnika przypadnie średnio około 7 tys. zł. Za tę kwotę można wyremontować co najmniej jedno miejsce parkingowe, naprawić 10 m2 chodnika, zbudować 20 m2 parkowej alejki, czy też obustronnie obniżyć krawężnik na pasach i zastąpić go pochyłością łatwą do pokonania wózkiem, rowerem czy na rolkach.

To kilka przykładów zadań pokazujących, że nawet pojedynczym podatkiem możemy zmienić nasze najbliższe otoczenie, a z połączenia tysięcy takich fragmentów – ułożyć lepsze miasto. Dzięki wpływom z podatku PIT na sportowej, edukacyjnej, drogowej, zielonej czy społecznej mapie Krakowa pojawiają się nowe obiekty oraz świetnie funkcjonują te, które już dobrze znamy. Warto więc inwestować w naszą wspólną przyszłość, a dodatkową zachętą jest Karta Krakowska, która daje mieszkańcom – zameldowanym na pobyt stały lub rozliczającym tu PIT – dostęp do zniżek, preferencji i uprawnień przy korzystaniu z oferty miasta (m.in. tańsze bilety komunikacji miejskiej czy wejściówki do muzeów) oraz usług realizowanych przez licznych partnerów komercyjnych. Z tych możliwości korzysta już ponad 318 tys. krakowian i krakowianek. Dołącz do drużyny, bo „Twój PIT to lepsze miasto”!

Najnowsze

1 lipca 2025
Jakie zasady przewozu rowerów i hulajnóg w komunikacji miejskiej? Trwają konsultacje
Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.
29 czerwca 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Numer „Przewoźnika Krakowskiego” jest już dostępny. A w nim sporo miejsca poświęcamy naszym pracownikom. Zachęcamy do przeczytania wywiadów z Panią Moniką, motorniczą, która uratowała życie niemowlęciu oraz naszym byłym kierowcą Andrzejem, który jest najlepszym w Polsce maratończykiem w kategorii wiekowej M-70.
29 czerwca 2025
Ewa i Sebastian z Krakowa jednymi z najlepszych motorniczych w Polsce
Ewa i Sebastian, motorniczowie MPK w Krakowie, rewelacyjnie poradzili sobie z wszystkimi konkurencjami w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych i zajęli wysokie 3. miejsce.
29 czerwca 2025
Parada historycznych i współczesnych autobusów MPK przejechała przez Kraków
Z okazji jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej, w niedzielę 29 czerwca ulicami Krakowa przejechało ponad 30 wyjątkowych pojazdów – zarówno najstarszych historycznych, jak i tych najnowocześniejszych autobusów należących do MPK S.A. w Krakowie. Wśród uczestników parady był m.in. najstarszy w Polsce jeżdżący autobus z 1929 roku – Durant Rugby Express L, a także kultowe modele takie pojazdów jak „Ogórek”, San H01B, Scania czy Ikarus. Nie zabrakło najnowszego Solarisa, który niedawno rozpoczął swoją służbę w krakowskiej komunikacji miejskiej.
28 czerwca 2025
13. edycja piłkarskiej Ligi MPK Kraków oficjalnie zakończona
W piątek, 27 czerwca na boisku TS Tramwaj Kraków zakończyła się 13. edycja piłkarskiej Ligi MPK w Krakowie. To były emocjonujące rozgrywki, pełne sportowej rywalizacji, zaangażowania i wspólnej pasji do piłki nożnej. W lidze grało szczęść zespołów złożonych wyłącznie z pracowników MPK.
27 czerwca 2025
Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. na zakończenie pierwszego sezonu Siatkarskiej Ligi MPK S.A. w Krakowie
W środę, 25 czerwca, rozegrany został Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. w Krakowie, który oficjalnie zakończył pierwszy sezon Siatkarskiej Ligi MPK – nowej sportowej inicjatywy pracowników krakowskiego przewoźnika.