16 stycznia 2025 - materiał archiwalny
16 stycznia 2025 - materiał archiwalny

Pracownicy MPK SA w Krakowie przygotowali dla uczniów 7. klasy Szkoły Podstawowej nr 8 warsztaty, które odbyły się na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze w czwartek, 16 stycznia w ramach akcji „Ogarniam Życie”.

Rozmowy z uczniami prowadzili inspektorzy ruchu, pracownicy stacji obsługi tramwajów i działu technicznego oraz pracownicy działu marketingu MPK. Dotyczyły one zdrowia, bezpieczeństwa i wzajemnych relacji w pojazdach komunikacji miejskiej.

Tematem rozmów były m.in. kwestie bezpieczeństwa, w tym zagrożenie jakie wiąże się z nagłym przebieganiem pieszych przez tory przed jadącym tramwajem, ale także wjeżdżanie przed wagony na rowerze czy hulajnodze. Krakowskie tramwaje ważą do 60 ton i nawet najbardziej doświadczony motorniczy nie zatrzyma takiego kolosa w miejscu. A skutki zderzenia z tramwajem mogą być tragiczne. Pracownicy MPK w Krakowie zwrócili także uwagę młodym ludziom na przechodzenie przez tory i jezdnie w słuchawkach lub jednocześnie patrząc w telefon. To bardzo niebezpieczne bo sprawia, że można nie zauważyć jadącego tramwaju lub samochodu. Pracownicy MPK przedstawili także uczniom zawód motorniczego i to jak MPK dba o sprawność techniczną i czystość tramwajów.

Przygotowane przez pracowników MPK SA w Krakowie warsztaty bardzo spodobały się uczniom, którzy aktywnie brali w nich udział.

Miejski program #Ogarniam życie zrodził się z troski o kondycję i bezpieczeństwo psychiczne dzieci i młodzieży. Ma kierować uwagę młodych ludzi ku aktywnościom, które wzmacniają ich wewnętrzny potencjał, rozwijają kreatywność, dają poczucie sprawczości. Ważne jest, żeby w życiu młodych ludzi znalazło się miejsce na zgłębianie zainteresowań, sport i rekreację, uczestnictwo w kulturze, budowanie więzi (przyjacielskich, rodzinnych, międzypokoleniowych), zaangażowanie społeczne czy zdrowe nawyki (żywieniowe, ale i równowaga między pracą, nauką, rozrywką i odpoczynkiem).

Ideą kampanii jest więc dać dzieciom i młodzieży wiedzę i narzędzia, dzięki którym mogą rozpoznać, a potem zgłębiać swoje zainteresowania – z korzyścią dla siebie, rówieśników i całej szkoły. Podstawową formą działania jest praca projektowa, która jak podkreślają pedagodzy, przynosi wiele konkretnych korzyści: umiejętności nabywane tą drogą lepiej się utrwalają i częściej wykorzystujemy je w praktyce, dodatkowo uczymy się rozwiązywania problemów, twórczego myślenia, zarządzania czasem, samodyscypliny, pracy w zespole, wreszcie: wspólnie pokonujemy trudności, potrafimy dzielić się zadaniami i końcowym sukcesem.

Projekt prowadzi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Krakowie, w koordynacji z Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Stałymi partnerami są Wydział Edukacji UMK, Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów w Krakowie, Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Krakowie, a od tego roku również Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Krakowski Ośrodek Terapii.

Galeria

Najnowsze

14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.
8 kwietnia 2025
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 8 do 10 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Świętego Łazarza. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.