18 grudnia 2024 - materiał archiwalny
18 grudnia 2024 - materiał archiwalny

Od samego początku, a więc od potwierdzenia ataku hakerów na systemy informatyczne MPK w Krakowie, rzetelnie i na bieżąco informujemy o tej sytuacji. Dzisiaj, 18 grudnia podczas sesji Rady Miasta Krakowa o przebiegu ataku cyberprzestępców oraz skutkach jakie on przyniósł dla pasażerów i pracowników krakowskiego przewoźnika, poinformował wszystkich radnych Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie.

Przypomniał, że do ataku doszło rano 3 grudnia. W efekcie przestały działać systemy informatyczne MPK, w tym te związane z funkcjonowaniem m.in. systemów sprzedaży biletów oraz strony internetowej MPK. Tryb i skala ataku wskazuje, że celem działania hakerów był paraliż operacyjny krakowskiej komunikacji miejskiej. Hakerzy próbowali zaatakować 250 serwerów i zniszczyć systemy, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie m.in. zajezdni i stacji obsługi tramwajów i autobusów MPK. Atak hakerów na systemy informatyczne zbiegł się w czasie z działaniami sabotażowymi, których celem była infrastruktura elektryczna.

Prezes zarządu MPK podczas swojego wystąpienia podkreślił, że od samego początku krakowski przewoźnik współpracuje w sprawie tych ataków z policją, ABW oraz odpowiednimi służbami państwowym zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. Jednocześnie nad systematycznym przywracaniem systemów informatycznych cały czas pracują informatycy MPK, pracownicy Centrum Obsługi Informatycznej UMK, informatycy firm zewnętrznych oraz służby Ministerstwa Cyfryzacji, w tym NASK. Przypomnijmy, że dzięki ich działaniom już wieczorem 8 grudnia zostało przywrócone funkcjonowanie aplikacji mobilnych do zakupu biletów mKKM, mKK oraz Elektroniczne Konto Pasażera. Dzień później została uruchomiona strona internetowa MPK z aktualnymi rozkładami jazdy. Ich uruchomienie było dla nas priorytetem.  17 grudnia udało się uruchomić nasze skrzynki mailowe – można się już tą drogą kontaktować z MPK. Nadal trwają prace nad stopniowym przywracaniem kolejnych systemów wewnętrznych MPK przy zabezpieczeniu procesu przed ewentualnymi kolejnymi atakami.

O ataku hakerów MPK w Krakowie zawiadomiło także Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wciąż nie posiadamy żadnych informacji mogących potwierdzić, że dane osobowe, które przetwarzamy zostały lub nie zostały skopiowane przez przestępców. Pomimo tego MPK bardzo poważnie traktuje to zagrożenie i postępuje zgodnie z wewnętrznymi procedurami opracowanymi na tego typu sytuacje. W przypadku stwierdzenia naruszenia poufności danych będziemy informować odrębnym komunikatem osoby, których potencjalnie może to dotyczyć. Jednocześnie po raz kolejny apelujemy, aby osoby, które posiadają dane w naszym systemie zwróciły szczególną uwagę na dziwne i nietypowe maile, telefony, próby kontaktu. Zalecamy również zastrzeżenie numeru PESEL, a jeżeli ktoś miał gdzieś takie samo lub podobne hasło jak do konta w systemie MPK, to należy je zmienić.

Atak cyberprzestępców sprawił niedogodności dla naszych pasażerów w zakresie nabywania biletów, jednak w żaden sposób nie zakłócił realizacji usługi przewozowej. Dzięki wysiłkowi pracowników krakowskiego przewoźnika zostało utrzymane niezakłócone działanie zajezdni oraz stacji obsług. W swoim wystąpieniu na sesji Rady Miasta Krakowa prezes zarządu MPK w Krakowie Rafał Świerczyński podziękował za wysiłek wszystkim pracownikom oraz ajentom, którzy pomimo znacznych utrudnień cały czas wykonują swoje obowiązki, aby zapewnić transport mieszkańcom Krakowa oraz okolicznych gmin.

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.