21 listopada 2024 - materiał archiwalny
21 listopada 2024 - materiał archiwalny

Warsztaty, gry, doświadczenia, a także wizyty w Ekospalarni, Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa, Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej czy magazynie przeciwpowodziowym to tylko niektóre punkty programu, jakie zaplanowano dla uczestników trzeciej edycji Akademii Bohaterów Klimatu. 21 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury, swoją całoroczną przygodę z akademią rozpoczęli uczniowie z 10 klas z 10 krakowskich szkół podstawowych.

– Edukacja ekologiczna i klimatyczna jest dziś niezwykle ważna. Dzięki niej uczymy się, jak dbać o naszą planetę, aby mogła służyć nam i przyszłym pokoleniom. Podczas spotkań, które odbywają się w ramach Akademii Bohaterów Klimatu od listopada do czerwca, dzieci mają szansę zgłębić tematykę zmian klimatu. Uczą się, jak te zmiany wpływają na nasze środowisko – zarówno globalnie, jak i lokalnie tutaj, w Krakowie – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik.

Inauguracji trzeciej odsłony projektu w Nowohuckim Centrum Kultury towarzyszyła prezentacja „Elementarza bohaterów klimatu”, który poprzez zabawę i zadania do rozwiązywania, będzie wspierał uczestników Akademii w realizacji proklimatycznych misji. Podczas wydarzenia wyświetlone zostały także krótkie filmy animowane przygotowane przez Miasto Kraków oraz Wodociągi Miasta Krakowa, a uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Magiczny ogród w słoiku”.

Przypomnijmy, Akademia Bohaterów Klimatu to cykl sześciu spotkań, podczas których młodzi krakowianie z klas I-III szkół podstawowych, poprzez gry, doświadczenia i spotkania, mają okazję dowiedzieć się więcej o klimacie i wpływie jego zmian na środowisko. Akademia ma za zadanie budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększać ich świadomość ekologiczną, a także zapoznawać z działaniami miejskimi na rzecz ochrony środowiska. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu.

Akademia Bohaterów Klimatu jest realizowana we współpracy z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym SA w Krakowie, Wodociągami Miasta Krakowa, Krakowskim Holdingiem Komunalnym SA, jednostką miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna oraz Zarządem Zieleni Miejskiej.

Fot. materiały prasowe

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.