21 listopada 2024 - materiał archiwalny
21 listopada 2024 - materiał archiwalny

Warsztaty, gry, doświadczenia, a także wizyty w Ekospalarni, Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa, Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej czy magazynie przeciwpowodziowym to tylko niektóre punkty programu, jakie zaplanowano dla uczestników trzeciej edycji Akademii Bohaterów Klimatu. 21 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury, swoją całoroczną przygodę z akademią rozpoczęli uczniowie z 10 klas z 10 krakowskich szkół podstawowych.

– Edukacja ekologiczna i klimatyczna jest dziś niezwykle ważna. Dzięki niej uczymy się, jak dbać o naszą planetę, aby mogła służyć nam i przyszłym pokoleniom. Podczas spotkań, które odbywają się w ramach Akademii Bohaterów Klimatu od listopada do czerwca, dzieci mają szansę zgłębić tematykę zmian klimatu. Uczą się, jak te zmiany wpływają na nasze środowisko – zarówno globalnie, jak i lokalnie tutaj, w Krakowie – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik.

Inauguracji trzeciej odsłony projektu w Nowohuckim Centrum Kultury towarzyszyła prezentacja „Elementarza bohaterów klimatu”, który poprzez zabawę i zadania do rozwiązywania, będzie wspierał uczestników Akademii w realizacji proklimatycznych misji. Podczas wydarzenia wyświetlone zostały także krótkie filmy animowane przygotowane przez Miasto Kraków oraz Wodociągi Miasta Krakowa, a uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Magiczny ogród w słoiku”.

Przypomnijmy, Akademia Bohaterów Klimatu to cykl sześciu spotkań, podczas których młodzi krakowianie z klas I-III szkół podstawowych, poprzez gry, doświadczenia i spotkania, mają okazję dowiedzieć się więcej o klimacie i wpływie jego zmian na środowisko. Akademia ma za zadanie budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększać ich świadomość ekologiczną, a także zapoznawać z działaniami miejskimi na rzecz ochrony środowiska. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu.

Akademia Bohaterów Klimatu jest realizowana we współpracy z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym SA w Krakowie, Wodociągami Miasta Krakowa, Krakowskim Holdingiem Komunalnym SA, jednostką miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna oraz Zarządem Zieleni Miejskiej.

Fot. materiały prasowe

Najnowsze

14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.
8 kwietnia 2025
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 8 do 10 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Świętego Łazarza. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.