21 listopada 2024 - materiał archiwalny
21 listopada 2024 - materiał archiwalny

Warsztaty, gry, doświadczenia, a także wizyty w Ekospalarni, Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa, Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej czy magazynie przeciwpowodziowym to tylko niektóre punkty programu, jakie zaplanowano dla uczestników trzeciej edycji Akademii Bohaterów Klimatu. 21 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury, swoją całoroczną przygodę z akademią rozpoczęli uczniowie z 10 klas z 10 krakowskich szkół podstawowych.

– Edukacja ekologiczna i klimatyczna jest dziś niezwykle ważna. Dzięki niej uczymy się, jak dbać o naszą planetę, aby mogła służyć nam i przyszłym pokoleniom. Podczas spotkań, które odbywają się w ramach Akademii Bohaterów Klimatu od listopada do czerwca, dzieci mają szansę zgłębić tematykę zmian klimatu. Uczą się, jak te zmiany wpływają na nasze środowisko – zarówno globalnie, jak i lokalnie tutaj, w Krakowie – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik.

Inauguracji trzeciej odsłony projektu w Nowohuckim Centrum Kultury towarzyszyła prezentacja „Elementarza bohaterów klimatu”, który poprzez zabawę i zadania do rozwiązywania, będzie wspierał uczestników Akademii w realizacji proklimatycznych misji. Podczas wydarzenia wyświetlone zostały także krótkie filmy animowane przygotowane przez Miasto Kraków oraz Wodociągi Miasta Krakowa, a uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Magiczny ogród w słoiku”.

Przypomnijmy, Akademia Bohaterów Klimatu to cykl sześciu spotkań, podczas których młodzi krakowianie z klas I-III szkół podstawowych, poprzez gry, doświadczenia i spotkania, mają okazję dowiedzieć się więcej o klimacie i wpływie jego zmian na środowisko. Akademia ma za zadanie budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększać ich świadomość ekologiczną, a także zapoznawać z działaniami miejskimi na rzecz ochrony środowiska. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu.

Akademia Bohaterów Klimatu jest realizowana we współpracy z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym SA w Krakowie, Wodociągami Miasta Krakowa, Krakowskim Holdingiem Komunalnym SA, jednostką miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna oraz Zarządem Zieleni Miejskiej.

Fot. materiały prasowe

Najnowsze

1 lipca 2025
Jakie zasady przewozu rowerów i hulajnóg w komunikacji miejskiej? Trwają konsultacje
Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.
29 czerwca 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Numer „Przewoźnika Krakowskiego” jest już dostępny. A w nim sporo miejsca poświęcamy naszym pracownikom. Zachęcamy do przeczytania wywiadów z Panią Moniką, motorniczą, która uratowała życie niemowlęciu oraz naszym byłym kierowcą Andrzejem, który jest najlepszym w Polsce maratończykiem w kategorii wiekowej M-70.
29 czerwca 2025
Ewa i Sebastian z Krakowa jednymi z najlepszych motorniczych w Polsce
Ewa i Sebastian, motorniczowie MPK w Krakowie, rewelacyjnie poradzili sobie z wszystkimi konkurencjami w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych i zajęli wysokie 3. miejsce.
29 czerwca 2025
Parada historycznych i współczesnych autobusów MPK przejechała przez Kraków
Z okazji jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej, w niedzielę 29 czerwca ulicami Krakowa przejechało ponad 30 wyjątkowych pojazdów – zarówno najstarszych historycznych, jak i tych najnowocześniejszych autobusów należących do MPK S.A. w Krakowie. Wśród uczestników parady był m.in. najstarszy w Polsce jeżdżący autobus z 1929 roku – Durant Rugby Express L, a także kultowe modele takie pojazdów jak „Ogórek”, San H01B, Scania czy Ikarus. Nie zabrakło najnowszego Solarisa, który niedawno rozpoczął swoją służbę w krakowskiej komunikacji miejskiej.
28 czerwca 2025
13. edycja piłkarskiej Ligi MPK Kraków oficjalnie zakończona
W piątek, 27 czerwca na boisku TS Tramwaj Kraków zakończyła się 13. edycja piłkarskiej Ligi MPK w Krakowie. To były emocjonujące rozgrywki, pełne sportowej rywalizacji, zaangażowania i wspólnej pasji do piłki nożnej. W lidze grało szczęść zespołów złożonych wyłącznie z pracowników MPK.
27 czerwca 2025
Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. na zakończenie pierwszego sezonu Siatkarskiej Ligi MPK S.A. w Krakowie
W środę, 25 czerwca, rozegrany został Turniej o Puchar Prezesa MPK S.A. w Krakowie, który oficjalnie zakończył pierwszy sezon Siatkarskiej Ligi MPK – nowej sportowej inicjatywy pracowników krakowskiego przewoźnika.