Lekarz Bartłomiej Taurogiński psychiatra dziecięcy w trakcie prowadzenia szkolenia
30 października 2024 - materiał archiwalny
30 października 2024 - materiał archiwalny

Miejski program #Ogarniam życie startuje po raz trzeci. I podkręca tempo – zaproszenie do współpracy otrzyma nawet 75 szkół, pojawią się też nowe pomysły. Będą m.in. ciekawe tematy projektów konkursowych, czwartki z lekkoatletyką czy webinary i warsztaty dla nauczycieli. W Teatrze Ludowym odbyło się spotkanie inauguracyjne, poprzedzające rekrutację do kolejnej odsłony działań angażujących dzieci i młodzież.

Miejski program #Ogarniam życie znów zainspiruje społeczności szkół podstawowych i ponadpodstawowych do podjęcia ciekawych aktywności wspierających rozwój i kondycję psychiczną dzieci i młodzieży. Z pomocą nauczycieli i opiekunów oraz przy merytorycznym wsparciu miejskich jednostek młodzi krakowianie będą realizować dziesiątki autorskich projektów adresowanych do swoich rówieśników. Pozytywny przekaz programu ma w ten sposób szansę dotrzeć do całych społeczności szkolnych – daje poczucie sprawczości, wzmacnia więzi koleżeńskie i uczy pomagać sobie nawzajem.

Wspierająca rola szkoły

W trzeciej edycji poszerzy się grono uczestników – do działań, które będą realizowane w roku szkolnym 2024/2025, organizatorzy chcą zaprosić od 60 do 75 samorządowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W najbliższych tygodniach ruszy rekrutacja.

Do udziału w kampanii zachęca zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman. – Młodzi ludzie zmagają się dziś z wieloma problemami i dlatego tak ważne jest, aby także szkoła była miejscem, w którym mogą porozmawiać o swoich troskach, zwrócić się o pomoc czy radę. To jest trudne i wymaga odwagi, ale rolą nauczycieli i wszystkich osób zaangażowanych w edukację jest zadbanie o przyjazną przestrzeń i poczucie bezpieczeństwa, bo jeśli uczniowie będą wiedzieli, że tu, w szkole, mają wokół siebie sojuszników, to wtedy my, dorośli, będziemy mogli im towarzyszyć, wspierać, reagować – mówiła w trakcie inauguracyjnego spotkania Maria Klaman.

– Kampania #Ogarniam życie i wszystko, co wydarza się dzięki niej, przynosi wiele radości, uśmiechu, energii, satysfakcji i zabawy, ale ma też właśnie taki cel, jak budowanie dobrego kontaktu i wspierającej komunikacji między uczniami i nauczycielami – pokreśliła zastępczyni prezydenta. Dodała też, że w programie pojawią się dodatkowe propozycje związane z dobrostanem nauczycieli.

Co nowego?

Integralną częścią uczniowskich projektów są konkursy na organizację przedsięwzięcia na terenie danej szkoły. W trzeciej edycji do konkursów przystąpią także najmłodsze klasy szkół podstawowych (II–IV), tematyka konkursowa obejmie m.in. takie zagadnienia, jak cyberbezpieczeństwo i zagrożenia w sieci (klasy VII), a także mediacje rówieśnicze (klasy II i III szkół ponadpodstawowych). Nowością będą też lekkoatletyczne czwartki dla szkół biorących udział w kampanii. Odbędą się również warsztaty dla uczniów prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 oraz Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. W tej edycji z propozycji szkoleniowych (w tym webinarów) będą mogli skorzystać także nauczyciele, psychologowie i pedagodzy. 

#Ogarniam życie, czyli projektuję świat wokół

Miejski program #Ogarniam życie zrodził się z troski o kondycję i bezpieczeństwo psychiczne dzieci i młodzieży. Ma kierować uwagę młodych ludzi ku aktywnościom, które wzmacniają ich wewnętrzny potencjał, rozwijają kreatywność, dają poczucie sprawczości. Ważne jest, żeby w życiu młodych ludzi znalazło się miejsce na zgłębianie zainteresowań, sport i rekreację, uczestnictwo w kulturze, budowanie więzi (przyjacielskich, rodzinnych, międzypokoleniowych), zaangażowanie społeczne czy zdrowe nawyki (żywieniowe, ale i równowaga między pracą, nauką, rozrywką i odpoczynkiem).

Ideą kampanii jest więc dać dzieciom i młodzieży wiedzę i narzędzia, dzięki którym mogą rozpoznać, a potem zgłębiać swoje zainteresowania – z korzyścią dla siebie, rówieśników i całej szkoły. Podstawową formą działania jest praca projektowa, która jak podkreślają pedagodzy, przynosi wiele konkretnych korzyści: umiejętności nabywane tą drogą lepiej się utrwalają i częściej wykorzystujemy je w praktyce, dodatkowo uczymy się rozwiązywania problemów, twórczego myślenia, zarządzania czasem, samodyscypliny, pracy w zespole, wreszcie: wspólnie pokonujemy trudności, potrafimy dzielić się zadaniami i końcowym sukcesem.

Uczniowskie projekty powstają i są realizowane we współpracy z miejskimi instytucjami, jednostkami i spółkami. Uczniowie zapoznają się z ich ofertą i zainspirowani daną tematyką, projektują autorskie działania na terenie szkoły adresowane do całej społeczności. Stają się tym samym ambasadorami projektu pośród swoich kolegów i koleżanek. Przykładowe realizacje z poprzednich edycji to: założenie szkolnego ogródka, nagranie filmu, organizacja zawodów sportowych, gry miejskiej. Dzięki takim inicjatywom dzieci i młodzież mogą przekonać się i poczuć, że kondycja psychiczna zależy w dużej mierze od nas samych, od naszej aktywności i od tego, po jakie inspiracje sięgamy. Ważne jest też, abyśmy odczuwali satysfakcję i dumę z naszych działań.

Projekt prowadzi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Krakowie, w koordynacji z Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Stałymi partnerami są Wydział Edukacji UMK, Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów w Krakowie, Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Krakowie, a od tego roku również Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Krakowski Ośrodek Terapii.

W działania realizowane na rzecz szkół oraz wspólnie ze szkołami zaangażowanych jest szereg miejskich jednostek, instytucji i spółek, w tym Straż Miejska, Zarząd Zieleni Miejskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Wodociągi Miasta Krakowa, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Centrum Symbioza, Biblioteka Kraków, Muzeum Fotografii, Klub Kultury Nowa Huta, Pałac Krzysztofory, Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, Zespół Szkół Poligraficznych.

Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

Najnowsze

2 lipca 2025
Ewa i Sebastian odebrali gratulacje za znakomity występ w mistrzostwach motorniczych
Motorniczowie z Krakowa, Ewa i Sebastian, odebrali dzisiaj, 2 lipca gratulacje i nagrody od zarządu MPK SA w Krakowie, za swój znakomity występ w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych, które 29 czerwca odbyły się w Warszawie. Zajęli tam wysokie trzecie miejsce. Sukces wymagał od nich sporych umiejętności, nie tylko praktycznych w zakresie prowadzenia tramwaju, ale także szerokiej wiedzy.
1 lipca 2025
Jakie zasady przewozu rowerów i hulajnóg w komunikacji miejskiej? Trwają konsultacje
Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.
29 czerwca 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Numer „Przewoźnika Krakowskiego” jest już dostępny. A w nim sporo miejsca poświęcamy naszym pracownikom. Zachęcamy do przeczytania wywiadów z Panią Moniką, motorniczą, która uratowała życie niemowlęciu oraz naszym byłym kierowcą Andrzejem, który jest najlepszym w Polsce maratończykiem w kategorii wiekowej M-70.
29 czerwca 2025
Ewa i Sebastian z Krakowa jednymi z najlepszych motorniczych w Polsce
Ewa i Sebastian, motorniczowie MPK w Krakowie, rewelacyjnie poradzili sobie z wszystkimi konkurencjami w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych i zajęli wysokie 3. miejsce.
29 czerwca 2025
Parada historycznych i współczesnych autobusów MPK przejechała przez Kraków
Z okazji jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej, w niedzielę 29 czerwca ulicami Krakowa przejechało ponad 30 wyjątkowych pojazdów – zarówno najstarszych historycznych, jak i tych najnowocześniejszych autobusów należących do MPK S.A. w Krakowie. Wśród uczestników parady był m.in. najstarszy w Polsce jeżdżący autobus z 1929 roku – Durant Rugby Express L, a także kultowe modele takie pojazdów jak „Ogórek”, San H01B, Scania czy Ikarus. Nie zabrakło najnowszego Solarisa, który niedawno rozpoczął swoją służbę w krakowskiej komunikacji miejskiej.
28 czerwca 2025
13. edycja piłkarskiej Ligi MPK Kraków oficjalnie zakończona
W piątek, 27 czerwca na boisku TS Tramwaj Kraków zakończyła się 13. edycja piłkarskiej Ligi MPK w Krakowie. To były emocjonujące rozgrywki, pełne sportowej rywalizacji, zaangażowania i wspólnej pasji do piłki nożnej. W lidze grało szczęść zespołów złożonych wyłącznie z pracowników MPK.