27 czerwca 2024 - materiał archiwalny
27 czerwca 2024 - materiał archiwalny

Kraków zyska kolejne stacje ładowania baterii autobusów elektrycznych przez pantograf. Będą to zarówno stacje szybkiego ładowania, jak i ładowania wolnego. Dzięki nim zeroemisyjne autobusy krakowskiego przewoźnika będą mogły być wykorzystywane jeszcze bardziej efektywnie.

Prace przy budowie nowych ładowarek rozpoczęły się już na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka, a więc tam, gdzie stacjonuje 121 elektryków. Firma Budimex wybuduje tam w pierwszym etapie 35 stanowisk wolnego ładowania przez pantograf. Wszystkie mają zostać oddane do końca roku. W kolejnym, drugim etapie powstanie na terenie tej zajezdni kolejnych 25 stanowisk.

Jednocześnie trwają także prace przy budowie stanowisk do szybkiego ładowania przez pantograf. Dwa takie stanowiska powstają na terenie pętli Kurdwanów, przy ul. Stojałowskiego. Ich wykonawcą jest firma Mostostal. Zgodnie z planem w grudniu 2024 roku urządzenia powinny być już gotowe i przekazane MPK do testów. To będzie oznaczać, że na tej pętli do dyspozycji kierowców będą cztery stacje szybkiego ładowania (dwie takie stacje funkcjonują tam już od września 2023 roku).

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie stacji do szybkiego ładowania na dwóch innych pętlach. Na pętli Azory do końca roku powstaną trzy takie stacje. Z kolei na pętli Rżąka do końca roku powstanie jedna stacja.

Po zakończeniu tych inwestycji pod koniec 2025 roku MPK SA w Krakowie na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka będzie dysponowało w sumie 142 stanowiskami do wolnego ładowania przez pantograf oraz przez wtyczkę. Z kolei szybkich ładowarek przez pantograf na terenie miasta od przyszłego roku będzie funkcjonowało aż 20.

A to nie wszystko, bo MPK rozpoczęło już prace projektowe dla nowych ładowarek w kolejnych lokalizacjach: przy nowej pętli  autobusowo-tramwajowej na Wzgórzach Krzesławickich, przy al. Przyjaźni oraz drugie stanowisko na pętli Os. Podwawelskie przy ul. Konopnickiej.

Budowa stacji do ładowania autobusów to proces wymagający wielu przygotowań i czasu. Na samo przygotowanie dokumentacji, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę i uzyskania warunków do przyłączenia stacji do sieci energetycznej potrzeba ok. jednego roku. Kolejne kilka miesięcy to czas potrzebny do budowy stacji, z czego ok. 2 miesiące należy przeznaczyć na odbiory w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie oraz decyzję Urzędu Dozoru Technicznego.

Obecnie autobusy elektryczne kursują na 18 liniach. W czerwcu wraz z wakacyjnymi  rozkładami jazdy zeroemisyjne autobusy pojawiły się po raz pierwszy na linii nr 132 (Kombinat – Dworzec Główny Zachód).

Galeria

Najnowsze

14 maja 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjadą w Noc Muzeów
W nocy piątku na sobotę, z 16 na 17 maja, odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. W związku z tym zostaną wprowadzone wzmocnienia nocnych linii autobusowych i tramwajowych nr 62, 64, 69 i 604. Uruchomione zostaną także linie okolicznościowe nr 60 i 600, które będą obsługiwane taborem zabytkowym.
13 maja 2025
MPK w Krakowie wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody im. Józefa Dietla
Decyzją Kapituły Nagrody im. Józefa Dietla Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zostało wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody tegorocznej edycji w kategorii firma. To duże wyróżnienie dla krakowskiego przewoźnika. Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008 r. Jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Dla organizacji pozarządowej, firmy, instytucji państwowej lub samorządowej dedykowano Dyplom Honorowy Nagrody. I taki właśnie dyplom w tegorocznej edycji został przyznany właśnie MPK w Krakowie.
12 maja 2025
Kraków pozyskuje dodatkowe ponad 223 mln zł z KPO
Do Krakowa trafią kolejne miliony z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W sumie będzie to dodatkowe ponad 223 mln zł dofinansowania do 32 tramwajów Lajkonik dostarczonych do stolicy Małopolski w 2023 roku. Wszystko dzięki temu, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o zwiększeniu wartości przyznanego już wsparcia dla realizowanego przez MPK w Krakowie przedsięwzięcia pod nazwą „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości komunikacji zbiorowej w Krakowie – część IV i V” (komponent „E Zielona, inteligentna mobilność” – Inwestycja: E1.2.1 Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach).
8 maja 2025
Autobusy MPK dotarły do miasta Sumy
W poniedziałek 28 kwietnia pięć autobusów MPK w Krakowie wyjechało z zajezdni Wola Duchacka i pojechało do granicy polsko-ukraińskiej. Do granicy były prowadzone przez kierowców MPK SA w Krakowie. Tam zostały przekazane kierowcom z Ukrainy, którzy sami poprowadzili je do swojego miasta.
7 maja 2025
Kraków w dobrym kierunku – ten rok to początek
Jakie priorytety i cele szczegółowe obrał Kraków za prezydentury Aleksandra Miszalskiego? Po jakie polityki i narzędzia sięga miasto, by budować nowoczesną metropolię: wsłuchującą się w głos mieszkańców, sprawnie zarządzaną, zieloną i aktywną, ambitną oraz po prostu – wygodną do życia? Odpowiedź na te pytania to zarazem opowieść o zmianach zrealizowanych lub zainicjowanych w pierwszym roku kadencji.
6 maja 2025
Startują prace na moście Grunwaldzkim
W sobotę, 10 maja, rozpoczną się prace na moście Grunwaldzkim. Remont przeprawy potrwa 10 miesięcy, w tym przez 7 miesięcy nie będą mogły przejeżdżać po niej samochody, a przez 5,5 miesiąca tramwaje.