13 czerwca 2024 - materiał archiwalny
13 czerwca 2024 - materiał archiwalny

Ratowali życie prowadząc resuscytację, opatrywali rannych, opiekowali się chorymi, wykazywali się odwagą broniąc pasażerów przed fizycznym atakiem i zatrzymując wandali niszczących tramwaje. A to nie wszystko! Wykazywali się spostrzegawczością i refleksem ostrzegając pieszych na przejściach przed pędzącymi na nich samochodami. A do tego tylko przez ostanie ponad pół roku pomogli w odnalezieniu 14 osób, w tym dzieci, a także seniorów, często cierpiących na zaniki pamięci.

Każdemu z nich osobiście dziękował Aleksander Miszalski prezydent Krakowa podczas spotkania w siedzibie MPK SA w Krakowie w czwartek, 13 czerwca.

- Wszyscy z Państwa wykonują swoje obowiązki w sposób dalece wykraczający poza standardowy zakres powinności pracowników MPK. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, wykazując się profesjonalizmem, empatią, a także heroizmem, podjęliście się niesienia pomocy potrzebującym i poszkodowanym, likwidowaniem zagrożeń czy ratowaniem życia i zdrowia. To postawa godna najwyższego szacunku - powiedział Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Zarząd MPK SA w Krakowie już od wielu lat nagradza pracowników, którzy poza swoimi podstawowymi obowiązkami kierowcy, motorniczego, inspektora ruchu i dyspozytora, wykazują się odwagą, wrażliwością i empatią niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują. Przez ostatnie osiem lat wyróżnionych zostało prawie 250 osób.

- Wszyscy wiemy, że praca motorniczego i kierowcy wymaga dużej odpowiedzialności i koncentracji – prowadzący odpowiadają przecież za bezpieczeństwo przewożonych tramwajami i autobusami tysięcy pasażerów. Tym bardziej warto więc podkreślić, że pomimo tych swoich licznych podstawowych obowiązków, są gotowi nieść pomoc innym. I to właśnie chcemy nagradzać – brak obojętności, odwagę, profesjonalizm i zaangażowanie – wyraził swoje uznanie Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Uczestnikom spotkania gratulował nadkom. Paweł Jastrząb, Komendant Miejski Policji w Krakowie.

- To, w jaki sposób pomagacie krakowskim policjantkom i policjantom w codziennych zadaniach, budzi mój wielki szacunek. Odwaga, znajomość procedur, a przede wszystkim ogromna empatia. Dziękuję za to wsparcie, bo w ten sposób wspólnie pracujemy na rzecz bezpieczeństwa w Krakowie powiedział nadkom. Paweł Jastrząb, Komendant Miejski Policji w Krakowie.

Z wielkim uznaniem o pracownikach MPK wypowiedział się także Zbigniew Ulman, zastępca Komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

-Straż Miejska już od wielu lat ściśle współpracuje z MPK w Krakowie, dbając o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących autobusami i tramwajami. W sytuacjach ratowania zdrowia i życia pasażerów bardzo ważna jest nie tylko skoordynowana współpraca dyżurnych i strażników miejskich z kierowcami, motorniczymi oraz inspektorami MPK, ale także zwykła ludzka empatia i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To właśnie dzięki Państwa zaangażowaniu i codziennej pracy polegającej na zapewnieniu bezpiecznego i komfortowego przewozów osób, pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie mogą czuć się bezpiecznie. I za to bardzo Państwu dziękuję! – powiedział podczas spotkania Zbigniew Ulman, zastępca Komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Odwagę pracowników MPK i ich profesjonalizm docenił także Marek Maślerz, Pełnomocnik Dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Skuteczność ratowania życia zależy nie tylko od działań profesjonalnych, wykonywanych przez zespoły ratownictwa medycznego czy szpitale, ale również – a właściwie w głównej mierze, od obywatelskiej postawy tych, którzy są pierwsi na miejscu zdarzenia, czyli świadków. Takie pozytywne zachowania powinny być zawsze doceniane, szczególnie w czasach, w których w społeczeństwie narasta obojętność na los drugiego człowieka. Cieszę się z organizacji dzisiejszego wydarzenia, bo dzięki niemu pokazujemy dobre przykłady prawdziwej społecznej wrażliwości, a to właśnie ten czynnik może nam kiedyś uratować życie – podkreślił podczas spotkania dyrektor Marek Maślerz z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pracownicy za swoją postawę zasługują jednak nie tylko na listy gratulacyjne i nagrody finansowe, które otrzymują, ale także na szacunek i uznanie. Tym bardziej, że zdarza się i tak, że gdy udzielają pomocy innym, to sami nie mogą liczyć na wsparcie.  Tak jak jeden z nagradzanych kierowców MPK, który pomagając mężczyźnie z utratą przytomności, musiał sobie jednocześnie radzić z niezadowoleniem i krytyką części pasażerów, niezadowolonych z opóźnienia kursu…

Jak się okazuje, nawet w takiej sytuacji pracownicy MPK potrafią zachować zimną krew. Dlatego należą im się wielkie gratulacje!

Listy gratulacyjne i nagrody trafiły do:

- kierowców, którzy wykazali się wielką spostrzegawczością i ostrzegli pieszych na pasach narażonych na potrącenie przez samochód: Piotr Drukała, Filip Kolawa, Klaudia Słupik, Dariusz Wieczorek

- motorniczego, który zareagował, gdy został zaatakowany pasażer: Marcin Bujak

- motorniczego, który zatrzymał wandala niszczącego tramwaj: Paweł Kucharczyk

- pracowników, którzy zaopiekowali się osobami zaginionymi i pomogli w ich odnalezieniu: Adrian Białas, Borys Bohosiewicz, Piotr Chwastek, Krzysztof Flank, Krzysztof Hajduk, Tomasz Nawrot, Bogdan Paciorek, Grzegorz Papaj, Tadeusz Pępkowski, Robert Tekieli, Marcin Ćwierz, Maciej Machniewicz, Piotr Łyskawa, Paweł Tylek

- pracowników, którzy udzielali pomocy rannym i chorym, reagowali, gdy wszyscy inni pozostawali obojętni: Marcin Ćwierz, Andrzej Filipczyk, Wojciech Hebda, Piotr Hołda, Mateusz Mularczyk, Dawid Nowak, Artur Opaliński, Roman Sagan, Krzysztof Skoczylas, Dominik Włodarczyk, Marcin Zagórny

- pracowników, którzy wykazali się odwagą, umiejętnościami i prowadzili resuscytację ratując innym życie: Przemysław Bruzda, Wacław Głowa, Aneta Kańska, Michał Mirota, Dawid Zgała

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.