24 kwietnia 2024 - materiał archiwalny
24 kwietnia 2024 - materiał archiwalny

We wtorek, 23 kwietnia w MPK SA w Krakowie odbyło się spotkanie z udziałem Kamio Nobumitsu, który pełni funkcję pierwszego sekretarza Ambasady Japonii w Polsce. Jego wizyta i spotkanie z przedstawicielami krakowskiego przewoźnika miała na celu potwierdzenie wsparcia japońskiej ambasady w Polsce dla obustronnej współpracy japońskich firm z MPK SA w Krakowie. Obszary tej współpracy obejmują potencjalną możliwość wykorzystania najnowszych technologii w zakresie ogniw wodorowych służących do napędu autobusów oraz oszczędzania i magazynowania energii elektrycznej w trakcji tramwajowej.

- Jesteśmy otwarci na współpracę w tych obszarach. Ambasada Japonii w Polsce chętnie się zaangażuje w kontakt i będzie wspierać biznesowe relacje MPK SA w Krakowie z japońskimi firmami – potwierdził podczas spotkania Kamio Nobumitsu, pierwszy sekretarz Ambasady Japonii w Polsce.

Przedstawiciel ambasady z zainteresowaniem wysłuchał informacji o zakresie działania krakowskiego przewoźnika, które prezentował Kazimierz Fudala, dyrektor ds. technicznych w MPK. Sekretarz japońskiej ambasady zwiedził także zajezdnię tramwajową Podgórze oraz Stację Obsługi i Remontów.

Wizyta nie była przypadkowa. MPK SA w Krakowie już od czerwca 2022 roku eksploatuje autobusy zasilane wodorem, a w najbliższych planach krakowskiego przewoźnika jest zakup 10 takich pojazdów. Zarząd MPK zaakceptował już także plan powstania stacji obsługi dla serwisowania i obsługi autobusów zasilanych tym paliwem.

Także w dziedzinie rozwiązań służących oszczędzaniu energii w trakcji tramwajowej krakowski przewoźnik ma już spore doświadczenie. Przypomnijmy, że to właśnie w stolicy Małopolski w 2020 roku na ulice wyjechał pierwszy tramwaj wyposażony w baterie, które umożliwiają przejazd na dystansie co najmniej 3 km bez konieczności korzystania z pantografu i sieci trakcyjnej. Obecnie MPK posiada cztery takie tramwaje, a 106 jest przygotowanych do tego, aby taki system mógł w nich zostać łatwo wprowadzony w przyszłości. Chodzi o najnowsze krakowskie wagony czyli Lajkoniki.

Warto podkreślić, że przyjazd pierwszego sekretarza Ambasady Japonii w Polsce, to już kolejna taka wizyta przedstawicieli tego kraju w MPK SA w Krakowie. W 2022 roku zajezdnię autobusową w Płaszowie, gdzie stacjonują autobusy wodorowe odwiedził ambasador Japonii w Polsce. Z kolei w tym roku MPK w Krakowie odwiedzili przedstawiciele kilku japońskich firm, w tym Odakyu, największego operatora autobusowego w Japonii oraz przedstawiciele firmy Mitsubishi Electric Europe.

Najnowsze

14 maja 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjadą w Noc Muzeów
W nocy piątku na sobotę, z 16 na 17 maja, odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. W związku z tym zostaną wprowadzone wzmocnienia nocnych linii autobusowych i tramwajowych nr 62, 64, 69 i 604. Uruchomione zostaną także linie okolicznościowe nr 60 i 600, które będą obsługiwane taborem zabytkowym.
13 maja 2025
MPK w Krakowie wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody im. Józefa Dietla
Decyzją Kapituły Nagrody im. Józefa Dietla Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zostało wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody tegorocznej edycji w kategorii firma. To duże wyróżnienie dla krakowskiego przewoźnika. Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008 r. Jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Dla organizacji pozarządowej, firmy, instytucji państwowej lub samorządowej dedykowano Dyplom Honorowy Nagrody. I taki właśnie dyplom w tegorocznej edycji został przyznany właśnie MPK w Krakowie.
12 maja 2025
Kraków pozyskuje dodatkowe ponad 223 mln zł z KPO
Do Krakowa trafią kolejne miliony z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W sumie będzie to dodatkowe ponad 223 mln zł dofinansowania do 32 tramwajów Lajkonik dostarczonych do stolicy Małopolski w 2023 roku. Wszystko dzięki temu, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o zwiększeniu wartości przyznanego już wsparcia dla realizowanego przez MPK w Krakowie przedsięwzięcia pod nazwą „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości komunikacji zbiorowej w Krakowie – część IV i V” (komponent „E Zielona, inteligentna mobilność” – Inwestycja: E1.2.1 Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach).
8 maja 2025
Autobusy MPK dotarły do miasta Sumy
W poniedziałek 28 kwietnia pięć autobusów MPK w Krakowie wyjechało z zajezdni Wola Duchacka i pojechało do granicy polsko-ukraińskiej. Do granicy były prowadzone przez kierowców MPK SA w Krakowie. Tam zostały przekazane kierowcom z Ukrainy, którzy sami poprowadzili je do swojego miasta.
7 maja 2025
Kraków w dobrym kierunku – ten rok to początek
Jakie priorytety i cele szczegółowe obrał Kraków za prezydentury Aleksandra Miszalskiego? Po jakie polityki i narzędzia sięga miasto, by budować nowoczesną metropolię: wsłuchującą się w głos mieszkańców, sprawnie zarządzaną, zieloną i aktywną, ambitną oraz po prostu – wygodną do życia? Odpowiedź na te pytania to zarazem opowieść o zmianach zrealizowanych lub zainicjowanych w pierwszym roku kadencji.
6 maja 2025
Startują prace na moście Grunwaldzkim
W sobotę, 10 maja, rozpoczną się prace na moście Grunwaldzkim. Remont przeprawy potrwa 10 miesięcy, w tym przez 7 miesięcy nie będą mogły przejeżdżać po niej samochody, a przez 5,5 miesiąca tramwaje.