24 kwietnia 2024 - materiał archiwalny
24 kwietnia 2024 - materiał archiwalny

We wtorek, 23 kwietnia w MPK SA w Krakowie odbyło się spotkanie z udziałem Kamio Nobumitsu, który pełni funkcję pierwszego sekretarza Ambasady Japonii w Polsce. Jego wizyta i spotkanie z przedstawicielami krakowskiego przewoźnika miała na celu potwierdzenie wsparcia japońskiej ambasady w Polsce dla obustronnej współpracy japońskich firm z MPK SA w Krakowie. Obszary tej współpracy obejmują potencjalną możliwość wykorzystania najnowszych technologii w zakresie ogniw wodorowych służących do napędu autobusów oraz oszczędzania i magazynowania energii elektrycznej w trakcji tramwajowej.

- Jesteśmy otwarci na współpracę w tych obszarach. Ambasada Japonii w Polsce chętnie się zaangażuje w kontakt i będzie wspierać biznesowe relacje MPK SA w Krakowie z japońskimi firmami – potwierdził podczas spotkania Kamio Nobumitsu, pierwszy sekretarz Ambasady Japonii w Polsce.

Przedstawiciel ambasady z zainteresowaniem wysłuchał informacji o zakresie działania krakowskiego przewoźnika, które prezentował Kazimierz Fudala, dyrektor ds. technicznych w MPK. Sekretarz japońskiej ambasady zwiedził także zajezdnię tramwajową Podgórze oraz Stację Obsługi i Remontów.

Wizyta nie była przypadkowa. MPK SA w Krakowie już od czerwca 2022 roku eksploatuje autobusy zasilane wodorem, a w najbliższych planach krakowskiego przewoźnika jest zakup 10 takich pojazdów. Zarząd MPK zaakceptował już także plan powstania stacji obsługi dla serwisowania i obsługi autobusów zasilanych tym paliwem.

Także w dziedzinie rozwiązań służących oszczędzaniu energii w trakcji tramwajowej krakowski przewoźnik ma już spore doświadczenie. Przypomnijmy, że to właśnie w stolicy Małopolski w 2020 roku na ulice wyjechał pierwszy tramwaj wyposażony w baterie, które umożliwiają przejazd na dystansie co najmniej 3 km bez konieczności korzystania z pantografu i sieci trakcyjnej. Obecnie MPK posiada cztery takie tramwaje, a 106 jest przygotowanych do tego, aby taki system mógł w nich zostać łatwo wprowadzony w przyszłości. Chodzi o najnowsze krakowskie wagony czyli Lajkoniki.

Warto podkreślić, że przyjazd pierwszego sekretarza Ambasady Japonii w Polsce, to już kolejna taka wizyta przedstawicieli tego kraju w MPK SA w Krakowie. W 2022 roku zajezdnię autobusową w Płaszowie, gdzie stacjonują autobusy wodorowe odwiedził ambasador Japonii w Polsce. Z kolei w tym roku MPK w Krakowie odwiedzili przedstawiciele kilku japońskich firm, w tym Odakyu, największego operatora autobusowego w Japonii oraz przedstawiciele firmy Mitsubishi Electric Europe.

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.