11 kwietnia 2024 - materiał archiwalny
11 kwietnia 2024 - materiał archiwalny

Po kilkudziesięciu latach do floty MPK SA w Krakowie wrócił wyjątkowy pojazd – to licząca prawie 70 lat taksówka marki Warszawa M20. Ten wyjątkowy pojazd był wykorzystywany przez krakowskiego przewoźnika od 1956 roku. Był to efekt decyzji ówczesnych władz Krakowa, które zdecydowały o wprowadzeniu do przewozu pasażerów również taksówek, które miały za zadanie uzupełniać przewozy realizowane tramwajami i autobusami.

Historyczna taksówka została zaprezentowana przez MPK w czwartek, 11 kwietnia na al. Róż w Nowej Hucie. Pokaz był stylizowany na lata 50-te ubiegłego wieku. Nie mogło więc zabraknąć pasażerów w strojach z tamtej epoki. Klimatu dopełniała muzyka z tamtych lat oraz szofer w mundurze, w którego w tym dniu zamienił się Jacek Kołodziej z MPK. Uczestnikom prezentacji zostały rozdane róże, a chętni mogli liczyć na wyjątkowy przejazd Warszawą M20 ulicami Nowej Huty. O historii tego wyjątkowego pojazdu opowiadał Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Pierwsze taksówki, jakie trafiły do Krakowa w lutym i marcu 1956 roku to były właśnie samochody marki Warszawa M20. MPK zyskało wtedy 25 takich pojazdów. Nie od razu wyjechały wozić pasażerów. Na przeszkodzie w szybkim uruchomieniu taksówek stanęły czynniki niezależne od przedsiębiorstwa: nie było odpowiedniej liczby kierowców, a także brakowało niezbędnych w taksówkach taksometrów - liczników odpowiednio naliczających opłaty i pozwalających rozliczyć eksploatację samochodu. Problemem był również brak miejsca, gdzie samochody mogłyby być naprawiane czy garażowane.

Co ciekawe pomimo tych problemów i braku możliwości skierowania taksówek do przewozu pasażerów, Warszawy nie stały bezczynnie.  Na podstawie umów z MPK były wykorzystywane przez różne krakowskie instytucje. Cel dla jakiego zostały zakupione, a więc przewóz mieszkańców miasta stał się możliwy dopiero po ok. trzech miesiącach. Dokładnie 15 maja 1956 roku pierwsze trzynaście miejskich taksówek wyjechało na ulice Krakowa. Od samego początku wyróżniały się nowością i wyglądem, szczególnie na tle starych, często zaniedbanych innych taksówek należących do licznych spółdzielni. Do czasu sprowadzenia taksometrów kierowcy korzystali z odpowiednich tabel służących im do naliczania opłaty za przejazd, postój, itp. Kolejne pojazdy marki Warszawa M20, po przeszkoleniu pracowników, wyjechały miesiąc później w czerwcu 1956 roku.

Zabytkowy samochód Warszawa M20 został odrestaurowany przez pracowników Stacji Obsługi Autobusów Płaszów, przy współpracy pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK, z dużą dbałością o szczegóły, tak aby przywrócić mu oryginalny wygląd pierwszych krakowskich taksówek. Dotyczy to zarówno malowania, jak i wyposażenia wnętrza. To właśnie czyni ten pojazd wyjątkowym dla historii krakowskiego transportu.

Miejskie taksówki obsługiwane przez MPK w Krakowie funkcjonowały do 1990 roku. Ich liczba wahała się od 60 do 100 sztuk w zależności od okresu. Oprócz samochodów Warszawa M20 eksploatowane były także samochody Wołga M21, Fiat 125, FSO 1500, Polonez 1500, Wołga Gaz 24 a także Dacia 1300.

Warto przypomnieć, że MPK ma już w swojej kolekcji historyczną taksówkę. To samochód FSO 125p z 1985 roku. Tym samym MPK ma w swojej kolekcji zachowany pojazd z pierwszej i ostatniej serii taksówek, które woziły pasażerów w ramach krakowskiej komunikacji miejskiej.

Galeria

Najnowsze

13 maja 2025
MPK w Krakowie wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody im. Józefa Dietla
Decyzją Kapituły Nagrody im. Józefa Dietla Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zostało wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody tegorocznej edycji w kategorii firma. To duże wyróżnienie dla krakowskiego przewoźnika. Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008 r. Jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Dla organizacji pozarządowej, firmy, instytucji państwowej lub samorządowej dedykowano Dyplom Honorowy Nagrody. I taki właśnie dyplom w tegorocznej edycji został przyznany właśnie MPK w Krakowie.
12 maja 2025
Kraków pozyskuje dodatkowe ponad 223 mln zł z KPO
Do Krakowa trafią kolejne miliony z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W sumie będzie to dodatkowe ponad 223 mln zł dofinansowania do 32 tramwajów Lajkonik dostarczonych do stolicy Małopolski w 2023 roku. Wszystko dzięki temu, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o zwiększeniu wartości przyznanego już wsparcia dla realizowanego przez MPK w Krakowie przedsięwzięcia pod nazwą „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości komunikacji zbiorowej w Krakowie – część IV i V” (komponent „E Zielona, inteligentna mobilność” – Inwestycja: E1.2.1 Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach).
8 maja 2025
Autobusy MPK dotarły do miasta Sumy
W poniedziałek 28 kwietnia pięć autobusów MPK w Krakowie wyjechało z zajezdni Wola Duchacka i pojechało do granicy polsko-ukraińskiej. Do granicy były prowadzone przez kierowców MPK SA w Krakowie. Tam zostały przekazane kierowcom z Ukrainy, którzy sami poprowadzili je do swojego miasta.
7 maja 2025
Kraków w dobrym kierunku – ten rok to początek
Jakie priorytety i cele szczegółowe obrał Kraków za prezydentury Aleksandra Miszalskiego? Po jakie polityki i narzędzia sięga miasto, by budować nowoczesną metropolię: wsłuchującą się w głos mieszkańców, sprawnie zarządzaną, zieloną i aktywną, ambitną oraz po prostu – wygodną do życia? Odpowiedź na te pytania to zarazem opowieść o zmianach zrealizowanych lub zainicjowanych w pierwszym roku kadencji.
6 maja 2025
Startują prace na moście Grunwaldzkim
W sobotę, 10 maja, rozpoczną się prace na moście Grunwaldzkim. Remont przeprawy potrwa 10 miesięcy, w tym przez 7 miesięcy nie będą mogły przejeżdżać po niej samochody, a przez 5,5 miesiąca tramwaje.
23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.