19 marca 2024 - materiał archiwalny
19 marca 2024 - materiał archiwalny

W poniedziałek, 18 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie odwiedzili przedstawiciele kilku japońskich firm, w tym Odakyu, największego operatora autobusowego w Japonii. Byli zainteresowani rozwiązaniami krakowskiego przewoźnika w zakresie eksploatacji autobusów zasilanych energią elektryczną, w tym m.in. infrastrukturą i sposobami ładownia baterii w elektrykach. Zostali zaproszeni do zajezdni autobusowej Wola Duchacka, gdzie obecnie stacjonują wszystkie, czyli 121 autobusów elektrycznych eksploatowanych przez MPK w Krakowie.

W spotkaniu wzięli udział dr Thomas Wittek i Junko Fukuchi z firmy Schunk w Japonii oraz Maksymilian Dej z Schunk Polska. To firma zajmująca się dostawą pantografów do ładowania autobusów zasilanych energią elektryczną. W japońskiej delegacji były także trzy osoby z firmy Odakyu: Yoshiaki Toshimitsu, Yusuke Tanaka i Masahiro Oku. Odakyu to największy operator autobusowy w Japonii. W sumie zarządza 3,5 tysiącami autobusów. Dodatkowo zajmuje się także obsługą połączeń kolejowych w Japonii. Gościem w zajezdni Wola Duchacka był także Nakano Satoshi, zastępca dyrektora z przedsiębiorstwa Tokyo Electric Power Company, które odpowiada za dostawę energii elektrycznej dla stolicy Japonii - Tokio.

Przedstawiciele japońskich firm bardzo chcieli odwiedzić Kraków ze względu na dużą liczbę autobusów elektrycznych i innowacyjne rozwiązania w zakresie ładowania baterii, m.in. przez pantograf w sposób szybki i wolny. Pytali m.in. o zalety ładowania wolnego przez pantograf w stosunku do ładowania przez wtyczkę (plug-in). Uzyskali odpowiedź, że zaletą ładowania przez pantograf dużej liczby autobusów jednocześnie jest po pierwsze oszczędność miejsca, a po drugie to ułatwienie dla prowadzących – nie muszą wychodzić z pojazdu, aby podłączyć autobus używając wtyczki.

Z ciekawością wysłuchali także informacji, że MPK oczekuje obecnie od producentów 10 lat gwarancji na baterie w autobusach elektrycznych (pojemność baterii nie może w tym czasie spaść poniżej określonego poziomu).

Goście z Japonii byli także bardzo zainteresowani jak MPK radzi sobie z ładowaniem elektryków w różnych warunkach atmosferycznych, także zimą, gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Pytali o to, na jakich liniach kursują autobusy elektryczne i dlaczego wybrane zostały te konkretne trasy. Z zainteresowaniem wysłuchali odpowiedzi, że autobusy w Krakowie obsługują przede wszystkim linie  w rejonie miasta, gdzie dochodzi do największych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza, a więc w rejonie Alei Trzech Wieszczów.

Przedstawiciele japońskich firm podczas wizyty w MPK zwiedzili halę w zajezdni Wola Duchacka, gdzie przeglądane i naprawiane są autobusy elektryczne oraz plac, gdzie autobusy są ładowane przez pantograf i plug-in. Kazimierz Fudala, dyrektor ds. technicznych w MPK przedstawił japońskim gościom zakres działalności krakowskiego przewoźnika, a przede wszystkim inwestycje w zakup autobusów zasilanych energią elektryczną i infrastrukturę do jej ładownia. Przedstawiciele japońskich firm byli także zainteresowani planami MPK w zakresie zakupu autobusów zasilanych wodorem. Przypomnijmy, że krakowski przewoźnik planuje zakup 10 pojazdów zasilanych tym paliwem.

Goście z Japonii na zakończenie wizyty wyrazili swoje uznanie dla krakowskich rozwiązań i infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych.

Galeria

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.