15 marca 2024 - materiał archiwalny
15 marca 2024 - materiał archiwalny

W czwartek, 14 marca osiem radiowozów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie zostało wyposażonych w defibrylatory. To bardzo ważne działanie zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać te defibrylatory. Z radiowozów każdego dnia korzystają inspektorzy ruchu, którzy poruszają się po całym mieście nadzorując funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Bardzo często to właśnie oni są pierwsi na miejscu różnego rodzaju zdarzeń, w tym poważnych wypadków drogowych. Teraz, dzięki defibrylatorom w radiowozach inspektorzy ruchu będą mogli także w jeszcze większym zakresie udzielać pomocy w sytuacjach, gdy zagrożone jest zdrowie i życie nie tylko pasażerów tramwajów i autobusów, ale wszystkich mieszkańców oraz turystów przyjeżdżających do naszego miasta – powiedział podczas przekazania defibrylatorów Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Radiowozy, w których znajdują się defibrylatory będzie można łatwo rozpoznać - zostały oznakowane specjalnymi naklejkami informacyjnymi. Każdy z inspektorów przeszedł odpowiednie szkolenie z obsługi urządzeń AED.

Wyposażenie radiowozów w defibrylatory to efekt projektu pod nazwą: „Program powszechnego dostępu do defibrylacji z elementami nauki pierwszej pomocy w Gminie Miejskiej Kraków”.

Przypomnijmy, że urządzenia AED są dostępne w Krakowie już od wielu lat. Znajdują się m.in. na przystanku Dworzec Główny Tunel w obu kierunkach, na pętli Krowodrza Górka, Czerwone Paki P+R oraz na dworcu autobusowym w Czyżynach.

Galeria

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.