25 maja 2009 - materiał archiwalny

Przez dwa dni, od 26 do 27 maja, eksperci z całej Polski zajmujący się na co dzień komunikacją tramwajową dyskutowali w Krakowie o ekologii i bezpieczeństwie tego  środka transportu w miastach.  Stolica Małopolski została bowiem wybrana jako miejsce Komisji Taboru Tramwajowego. Jej organizatorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

W ramach tej komisji przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, wyższych uczelni, oraz firm produkujących części tramwajowe dzielili się swoimi doświadczeniami. W programie komisji były m.in. wykłady na temat bezpieczeństwa i ekologii, w aspekcie emisji hałasu przez pojazdy komunikacji miejskiej. Nie zabrakło również dyskusji na temat bezpieczeństwa w krakowskim tunelu tramwajowym. Szczegółowy wykład na ten temat przygotowała krakowska komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Ciekawa dyskusja toczyła się również na temat problemów z jakimi muszą się borykać te miasta, które kupują nowe tramwaje. Przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce zwracali uwagę na przeciągające się postępowania przetargowe spowodowane dużą liczbą odwołań i zapytań producentów oraz ciągle zmieniające się przepisy związane z zamówieniami publicznymi.

Eksperci wypowiadali się także na temat unijnych przepisów związanych z komunikacją miejską.

W drugim dniu komisji tramwajowej goście mieli także okazję przejechać tramwajem przez tunel pod Dworcem Głównym oraz zwiedzić zajezdnię tramwajowa w Podgórzu.

Najnowsze

25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiezie pasażerów na KLM
W najbliższą niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjedzie ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Chodzi oczywiście o tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.