22 czerwca 2023 - materiał archiwalny
22 czerwca 2023 - materiał archiwalny

W związku z informacjami pojawiającymi się w mediach w kwestii braku dostępności tramwajów i autobusów w Krakowie dla osób z ograniczoną mobilnością poruszających się na wózkach inwalidzkich, informujemy, że dla MPK SA w Krakowie bezpieczny i komfortowy przewóz takich osób jest niezwykle ważny. Obecnie wszystkie autobusy oraz 85 proc. tramwajów to pojazdy wyposażone w niską podłogę i platformę, która umożliwia korzystanie z transportu miejskiego osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, także tych elektrycznych. W każdym z tych pojazdów jest także specjalna wydzielona przestrzeń dla takich wózków. Spora cześć pojazdów jest także wyposażona w pasy umożliwiające zabezpieczenie wózka, na którym porusza się osoba z ograniczoną mobilnością.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi dopuszczenia pojazdów do ruchu (homologacja), tramwajem i autobusem może podróżować osoba na wózku inwalidzkim tylko wtedy, jeżeli jest w stanie samodzielnie ustawić wózek w wyznaczonej przestrzeni, tyłem do kierunku jazdy.

Tylko po spełnieniu tych warunków przejazd będzie bezpieczny dla wszystkich pasażerów. Trzeba bowiem pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których kierowca czy motorniczy zostaje zmuszony do gwałtownego hamowania, np. gdy pierwszeństwo wymusi inny użytkownik ruchu drogowego. Bardzo łatwo można sobie wyobrazić, co mogłoby się stać bez odpowiedniego ustawienia i zabezpieczenia wózka i jakie mogłyby być skutki, gdyby doszło do jego przewrócenia lub niekontrolowanego przemieszczenia się w środku autobusu czy tramwaju pełnego ludzi.

Obowiązkiem każdego z prowadzących krakowskiego przewoźnika podczas postoju na przystankach jest zwracanie szczególnej uwagi na osoby z ograniczoną mobilnością, przede wszystkim na wózkach inwalidzkich, niewidome stojące z białą laską, czy osoby poruszające się o kulach. Dla osób na wózkach każdy kierowca i motorniczy ma obowiązek rozłożyć platformę zarówno podczas wsiadania jak i wysiadania z pojazdu. Dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, obowiązkiem kierowcy jest także - w pojazdach, w których jest dostępna taka funkcjonalność - obniżać podłogę autobusu stojącego na przystanku, aby w maksymalnym stopniu ułatwić im wsiadanie i wysiadanie.

Podobny obowiązek mają prowadzący wobec osób niewidomych. Jeżeli prowadzą pojazd, który nie jest wyposażony w funkcję zewnętrznych zapowiedzi numeru linii i kierunku jazdy, to właśnie prowadzący mają obowiązek wyjść z kabiny i takie informacje przekazać osobie niewidomej oczekującej na przystanku.

Należy podkreślić, że to prowadzący jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów w pojeździe. Ma więc pełne prawo wymagać, aby osoba na wózku odpowiednio go ustawiła i zabezpieczyła, a w przypadku nie spełnienia tych warunków, odmówić przejazdu.

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.