20 czerwca 2023 - materiał archiwalny
20 czerwca 2023 - materiał archiwalny

19 czerwca w MDK „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 odbyła się uroczysta gala XI edycji projektu „Mecenas Dziecięcych Talentów”. Głównym celem spotkania było podziękowanie mecenasom za całoroczne aktywne wspieranie akcji oraz wspólne, wraz z dziećmi i rodzicami, świętowanie zakończenia kolejnej jego edycji. 

Projekt „Mecenas Dziecięcych Talentów” realizowany od 2012 r., z inicjatywy Marzeny Paszkot – pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. rodziny, to wspólne przedsięwzięcie miasta oraz Fundacji KDM, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

W ramach projektu pomocą obejmowane są rokrocznie utalentowane dzieci z krakowskich szkół podstawowych, mieszkańcy Krakowa, którzy ze względów materialnych, bytowych lub rodzinnych nie mogą w pełni rozwijać swoich uzdolnień i pasji. Przez 11 lat udało się wesprzeć blisko 78 młodych krakowian. Warto zaznaczyć, że jedno uzdolnione dziecko może uczestniczyć w projekcie przez kilka lat tj. np. przez 4–5 lat szkoły podstawowej. Wśród 24 dzieci uczestniczących w tegorocznej edycji znalazły się: gimnastyczki artystyczne tancerki baletu oraz tańca towarzyskiego, muzycy (w dziedzinie skrzypiec oraz fortepianu), plastycy, sportowcy (szachy, gimnastyka sportowa, wspinaczka sportowa, ju-jitsu, pływanie indywidualne, koszykówka, sport kartingowy) matematycy oraz dzieci uzdolnione
w przedmiotach ścisłych.

Fundusze przekazywane na rozwój talentów pochodzą z darowizn otrzymanych od mecenasów projektu. Z nich dofinansowane są m.in. roczne kursy edukacyjne, artystyczne, sportowe czy też obozy i warsztaty, na których dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę z interesujących je dziedzin. Zakupione zostają też pomoce naukowe, materiały edukacyjne czy akcesoria związane z doskonaleniem talentu, takie jak np. sprzęt lub strój sportowy.

XI edycję wspierało ośmiu mecenasów

Większość mecenasów jest zaangażowana w przekazywanie środków finansowych od samego początku – tj. od 2012 roku, projekt wspiera Krakowski Holding Komunalny wraz ze spółkami (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA), Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., a także Krakowska Kongregacja Kupiecka. W 2015 r. do projektu przystąpili: Marcin Ruta – Konsul Honorowy Czarnogóry w Krakowie oraz krakowskie kościoły ewangeliczne, w tym Kościół dla Miasta Krakowa.

Na docenienie zasługują również prywatni darczyńcy, którzy wpłacają środki na konto finansowe projektu, jednak chcą pozostać anonimowi.

W wydarzeniu wzięli udział Marzena Paszkot – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny, Alina Brożyna – wiceprezes zarządu Fundacji KDM oraz Elżbieta Kois-Żurek – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, którzy wręczyli Mecenasom Dziecięcych Talentów okolicznościowe statuetki wraz z uroczystymi podziękowaniami za kolejny rok aktywnego wspierania uzdolnionych krakowskich dzieci.

Partnerem gali był m.in. Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, który udostępnił salę widowiskową przy ul. Reymonta 18.

Tegoroczne wydarzenie uświetniły występy artystyczne chóru dziecięco-młodzieżowego „Debiuty & Canzonetta”, działającego przy MDK-DH pod opieką Anniki Mikołajko-Osman. Zespół składa się z młodych wokalistów w wieku 7–14 lat, którzy regularnie uczą się pracy
z głosem, mikrofonem oraz ruchem scenicznym. Goście mogli również podziwiać wystawę prac artystycznych „Moje obserwacje w czasie i przestrzeni” Dominika Sitka, 13-letniego uzdolnionego plastycznie uczestnika projektu Mecenas Dziecięcych Talentów.

Fotorelacja z wydarzenia jest dostępna tutaj.

Fot. Marcin Cieślak

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.