10 stycznia 2023 - materiał archiwalny
10 stycznia 2023 - materiał archiwalny


Zadanie, polegające na przebudowie torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.

Sprawa przebudowy trasy do pętli Salwator ma dłuższą historię. Kilka lat temu miasto wybrało firmę projektową, której nie udało się wykonać projektu z uwagi na problemy finansowe skutkujące bankructwem. Zadanie nie zostało więc ujęte w budżecie, a miasto skupiło się na modernizacji ciągu ulic: Królewska, Podchorążych, Bronowicka.

Do opracowania dokumentacji dla przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej wybrana została nowa firma, ale w trakcie prac pojawiły się problemy projektowe dotyczące ulicy Kościuszki, wymagające m.in. uzgodnień z ministerstwem infrastruktury, co wydłużyło cały proces. Ostatecznie problemy te zostały przezwyciężone poprzez podział dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy i remont pętli tramwajowej. Z kolei w 2022 r. radni sejmiku zdecydowali o tym, że ulica Kościuszki przestała być drogą wojewódzką, co spowodowało konieczność połączenia przebudowy ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki w jedno zadanie, a tym samym uzyskanie jednego pozwolenia. Obecnie projektant jest w trakcie nanoszenia zmian w projekcie.

Sprawa przebudowy torów tramwajowych w tym rejonie miasta zmierza więc do szczęśliwego finału. Inwestycja została wpisana do budżetu na rok 2023 jako jedno z przedsięwzięć wchodzących w skład większego zadania pn. „Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, na które zaplanowano w tym roku łączną kwotę ponad 76 mln zł. Miasto czeka teraz na odbiór dokumentacji projektowej ze wszystkimi uzgodnieniami i decyzjami. Jeszcze w tym roku chce uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć prace budowlane.

Fot. Jan Graczyński

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.