15 czerwca 2022 - materiał archiwalny
15 czerwca 2022 - materiał archiwalny


W niedzielę, 19 czerwca na Krakowskiej Linii Muzealnej kursowały nie tylko historyczne tramwaje. Po raz pierwszy w tym roku pojawiły się na niej także zabytkowe autobusy, które kursowały na linii nr E. 

Na linii nr 0 wyjątkowo pojawiły się aż cztery wagony. Jako pierwszy pojechał wrocławski wagon Linke-Hofamann z wagonem doczepnym 4ND. Wrocławski wagon Linke-Hofmann z 1925 roku to pierwszy zabytkowy wagon w kolekcji MPK SA. Gdy trafił do Krakowa często „grał” w filmach rolę krakowskiego tramwaju. Po wyremontowaniu przez MPK w 1985 roku, był pierwszym czynnym zabytkowym wagonem elektrycznym, którym mogli podróżować mieszkańcy miasta.

Dla miłośników tramwajów przygotowaliśmy niespodziankę. Dodatkowo na trzy pierwsze kursy linii nr 0 wyjechał także wagon SN1, czyli najstarszy krakowski tramwaj z 1913 roku, z wagonem doczepnym PN3 (wagony odjeżdżały z ul. Dajwór i Cichego Kącika tuż za wagonem Linke-Hofmann zgodnie z rozkładem jazdy). Wszystko dlatego, że ten właśnie najstarszy wagon miał już 5 czerwca wyjechać  i zaingurować 20. sezon KLM, ale uległ awarii. Dlatego, aby nie pozbawiać chętnych możliwości przejażdżki tym unikatowym tramwajem, wyjechał w niedzielę jako pociąg dodatkowy.

Tramwaj SN1 to pierwszy normalnotorowy krakowski tramwaj. Te wagony były eksploatowane do końca lat 60. XX wieku. Pierwsze egzemplarze, w tym posiadany przez MPK historyczny wagon o numerze 37, podzielone były na dwie klasy – pierwsza i drugą. 

Tramwaje na linii nr 0 kursowały z ul. Dajwór przez:

Mieszkańcy i turyści mieli możliwość przejechania się w niedzielę także historycznymi autobusami. Na krakowskie ulice wyjechały cztery pojazdy: Jelcz 272MEX, Jelcz M120, niebieski Ikarus 280 oraz Scania 113CLL.

Wszystkie kursowały na linii E z Mistrzejowic do Borku Fałęckiego poniższymi ulicami:

Jelcze 272MEX to jedne z najpopularniejszych autobusów komunikacji publicznej w Polsce, popularnie nazywane „ogórkami”. W Krakowie pierwsze pojazdy tego typu pojawiły się już w 1959 roku jeszcze jako Karosa, od 1963 już jako Jelcze. Eksploatowane były do 1985 roku.   

Autobusy Jelcz M120 produkowane przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe powstały w wyniku modernizacji produkowanego od połowy lat 70. ubiegłego wieku autobusów Jelcz Pr110 powstałych na licencji francuskiego Berlieta. W ciągu trzech lat zakupiono w Jelczu łącznie 130 autobusów co sprawiło w tamtym czasie, że Kraków stał się głównym odbiorcą produktów fabryki. Oficjalne zakończenie eksploatacji tych autobusów miało miejsce 25 marca 2009 roku. Jako pojazd historyczny zachowano autobus BF304 noszący pierwotnie numer 21004.

Przegubowe autobusy marki Ikarus pojawiły się na ulicach Krakowa w 1981 roku znacząco poprawiając stan krakowskiej komunikacji. Ikarusy eksploatowane przez wiele lat znacząco zmieniły się zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz. Ostatni autobus marki Ikarus zjechał z regularnej linii w 2007 roku.

Autobusy Scania CN 113 CLL były produkowane w Polsce, w Słupsku w latach 1994 - 1998. MPK Kraków było ich największym odbiorcą. Pierwszy autobus wyprodukowany w Słupsku trafił właśnie do Krakowa. Od początku eksploatowane były one przez zajezdnię i stację obsługi w Płaszowie.

Przypominamy, że w zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa. Pomoc w obsłudze historycznych pojazdów zapewniają członkowie Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

W tym roku KLM została uruchomiona już po raz 20.

 Fot. P. Recław

Galeria

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.