10 marca 2022 - materiał archiwalny
10 marca 2022 - materiał archiwalny

Po raz dziesiąty poznaliśmy laureatów Dźwigaczy Kultury. Nagroda – przyznawana przez KBF jego partnerom, sponsorom oraz partnerom medialnym – jest symbolem tego, jak ważne dla rozwoju kultury jest wsparcie biznesu i mediów. W tym roku wśród uhonorowanych znalazły się także dwutygodnik „Kraków.pl” oraz telewizja.krakow.pl.

W Krakowie podchodzimy do kultury w szerokim kontekście. Jesteśmy ważny ośrodkiem kreowania i prezentacji dziedzictwa kulturowego – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – Doskonałym przykładem łączenia tego, co lokalne i światowe, jest działalność KBF, które organizuje zarówno imprezy masowe dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności, jak i wydarzenia dla kilkuosobowych grup entuzjastów tematów niezwykle niszowych.

Nazwa wyróżnienia nawiązuje symbolicznie do pierwszego kręgu kręgosłupa – dźwigającego czaszkę i umożliwiającego ruchy głowy, a także do mitycznego Atlasa. Tegoroczna nagroda ukazuje postać dźwigającą wielkie szklane kule, które kryją w sobie piękno sztuki. Odzwierciedlają kulturę jako byt ulotny. Wyróżnienie zaprojektowała Beata Śliwińska „Barrakuz” – uznana projektantka wizualna i ilustratorka. Gala rozdania nagród odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Najlepsze i najbardziej efektywne, nie tylko w Europie, ale także na całym świecie, instytucje kultury, funkcjonują w oparciu o ideę współpracy oraz zasadę sieciowania działań i kontaktów – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – KBF jest instytucją modelową, prowadzącą uznane marki festiwalowe, ale także działa animując lokalne życie kulturalne, buduje twórczą tkankę tego miasta. Dziesiąta gala Dźwigaczy Kultury pokazuje siłę i trwałość relacji opartych na współpracy.

Za współpracę w 2021 roku z KBF i zaangażowanie w popularyzowanie festiwali nagrody specjalne – Złote Dźwigacze Kultury – otrzymali przedstawiciele firm:

Dźwigaczami Kultury wyróżnieni zostali następujący Partnerzy i Sponsorzy KBF:

Po raz trzeci przyznano także wyróżnienie Ambasador Dźwigaczy Kultury 2021. To tytuł przyznawany osobie, która tworzy dobrą atmosferę dla rozwoju marki Kraków na wielu różnych polach. To osoba aktywna, obserwująca trendy oraz trendy wyznaczająca. Osoba, która patrzy nie tylko na to, co tu i teraz, lecz swoimi działaniami wybiegająca w przyszłość. Ambasadorem Dźwigaczy Kultury 2021 został Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. To popularyzator i pasjonat technologii, promotor tego, co polskie i innowacyjne. Człowiek, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w naszych rękach, którym powinniśmy pozytywnie zmieniać świat.

Goście oraz organizatorzy tegorocznej gali Dźwigaczy Kultury podczas swoich wystąpień wyrażali solidarność z Ukrainą. Koncert Jana Lisieckiego w ramach cyklu ICE Classic, wieńczący wydarzenie, również został zadedykowany naszym wschodnim sąsiadom. 

Fot. Joanna Gałuszka

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.