24 lutego 2022 - materiał archiwalny
24 lutego 2022 - materiał archiwalny

Kraków po raz trzeci ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, tym razem na rok 2024. Pochwalmy się wspólnie naszym miastem! Do 11 marca czekamy na Wasze spostrzeżenia i uwagi dotyczące tematów, które się złożą na krakowską aplikację do European Green Capital Award 2024.

Kraków to miasto o niepowtarzalnym charakterze, miasto, które ze względu na swój koloryt, tożsamość i historię jest wyjątkowym punktem na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Ale również – jako miejsce do życia blisko miliona mieszkańców, wychodzi naprzeciw potrzebom i wymaganiom współczesnego świata, w którym kwestią kluczową jest przystosowanie do zmian klimatycznych.

Kraków chciałby, aby jego działania ocenili specjaliści, dlatego po trzeci raz będzie starał się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Wniosek aplikacyjny przedstawia efekty zmian, jakie zachodzą w naszym mieście. Zaangażowanie krakowian i ogromny wkład w zrównoważony rozwój Krakowa to podstawy ciągłych przemian w przestrzeni miejskiej.

Chcemy, aby żyło nam się tutaj wygodniej, zdrowiej, bezpieczniej, aby Kraków był miejscem przyjaznym dla naszych dzieci i wnuków. Poprawiamy jakość powietrza, ograniczamy hałas, segregujemy odpady, zmieniamy nasze przyzwyczajenia, szanujemy wodę i energię, troszczymy się o zieleń.

Jak Ty widzisz swoje miasto? Za co najbardziej cenisz miejsce, w którym żyjesz? Co powinniśmy zrobić, aby zostawić kolejnym pokoleniom piękny, bezpieczny Kraków? Dołóż swoją cegiełkę do wniosku aplikacyjnego! Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co w przestrzeni naszego miasta jest najistotniejsze właśnie dla Ciebie. Do 11 marca czekamy na Twoje uwagi i spostrzeżenia – wyślij je na adres mailowy zielonastolica@um.krakow.pl.

Przystosowanie do zmian klimatu to działanie długofalowe i wielopłaszczyznowe, w którym miasto jest siecią połączonych zależności. Sprostanie wyznaczonym celom to często podejmowanie działań innowacyjnych w skali kraju, niejednokrotnie wybiegających poza ogólnopolskie normy. Bezprecedensowa wymiana pieców węglowych, nowoczesny tabor komunikacyjny, dostępność terenów zieleni – my, krakowianie, dawno już zrozumieliśmy, że sami musimy zacząć zmieniać rzeczywistość, nie czekając na systemowe rozwiązania dla całego kraju.

W konkursie na rok 2022 nasze miasto uplasowało się tuż za finałową czwórką, pokonując trzynaście europejskich miast – takich, jak m.in. Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lyon, Sofia, Zagrzeb czy Belgrad. Ale już w ubiegłym roku bardzo wysoka ocena wniosku pozwoliła nam zakwalifikować się do ścisłego finału. Weszliśmy do niego wraz z Helsingborgiem, Sofią i Tallinem, który po czterech latach zdobył tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy to nie tylko nagroda, to również ogromne zobowiązanie, które poprowadzi nas do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału, by zmieniać i prowadzić zrównoważoną politykę miejską.

Wspólnie stwórzmy przyjazne miasto, którego siłą będzie świadomość, że „dążenie do ekologii jest możliwe bez względu na punkt wyjścia”.

Wspólnie zaprezentujmy nasze miasto! Zachęcamy do obejrzenia filmu - dostępnego tutaj.

Fot. Jan Graczyński

Najnowsze

18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.