16 grudnia 2021 - materiał archiwalny
16 grudnia 2021 - materiał archiwalny

W czwartek, 16 grudnia mieszkańcy Krakowa po raz pierwszy będą mogli zobaczyć wyjątkowy historyczny wagon transportowy tzw. lorę, który był wykorzystywany przez MPK w latach 80. ubiegłego wieku. Wagon został odrestaurowany przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów i w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku będzie kursował ozdobiony życzeniami dla mieszkańców i turystów.

Wagony transportowe są wyjątkowymi pojazdami poruszającymi się po krakowskich torach. Tego typu pojazdów było w Krakowie bardzo mało i nie są powszechnie znane, chociaż ich historia ma już ponad 100 lat. Początkowo były przeznaczone wyłącznie do konkretnych zadań, najczęściej związanych z utrzymaniem infrastruktury torowej, czyli do transportu np. kabli, szyn czy piasku.

Pierwszym otwartym wagonem w Krakowie, służącym m.in. do przewozu materiałów sypkich była wybudowana w krakowskich zakładach Zieleniewskiego w 1916 roku tzw. lora. Pojazd służył nieprzerwanie aż do lat 70. ubiegłego wieku i był także sporadycznie wykorzystywany do przewozu osób. Jego miejsce zastąpił odpowiednio przycięty wagon zbudowany z wycofanego z ruchu tramwaju PN2.  W połowie lat 80. XX wieku powstały w zajezdni tramwajowej Nowa Huta podobne do niego pojazdy. Do ich budowy wykorzystano wycofane z ruchu tramwaje typu N. Głównym zadaniem tych wagonów transportowych było przewożenie pomiędzy zakładem remontowym położonym w Podgórzu, a zajezdnią tramwajową Nowa Huta, dużych gabarytowo części, takich jak wózki wagonów, silniki tramwajowe czy odbieraki prądu (pantografy).

W Krakowie tego typu wagony transportowe nie są już eksploatowane, zastąpiły je samochody ciężarowe. Można je natomiast nadal zobaczyć w służbie w takich miastach jak Warszawa, Łódź czy Gdańsk.

Kursy odbudowanej przez MPK S.A. lory z życzeniami dla mieszkańców zostały zaplanowane w dniach 16 grudnia, 18-19 grudnia, 22-23 grudnia oraz 25-31 grudnia.

Galeria

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.