14 sierpnia 2020 - materiał archiwalny
14 sierpnia 2020 - materiał archiwalny

#zwiedzajkrakow W  sobotę i niedzielę 15 i 16 sierpnia, mieszkańcy i turyści Krakowa mogli zwiedzać miasto podróżując historycznymi tramwajami i autobusami z kolekcji MPK SA. W Krakowie.

15 sierpnia na linii numer 0 łączącej Dajwór z Cichym Kącikiem pojawił się skład 105N+105N, który w trakcie swojej premiery cieszył się dużym zainteresowaniem. Wagon ten został zaprojektowany na początku lat 70-tych zastosowano w nim napęd używany w eksploatowanych wagonach 13N. Wprowadzono w nim także nieco zmodyfikowane rozwiązania mechaniczne. Nowe mocno przeszklone nadwozie było wytwarzane jako wagon typu 105N począwszy od 1974 roku przez fabrykę Konstal w Chorzowie. Do Krakowa pierwszy wagon 105N został dostarczony w marcu 1975 roku. Ostatni zakupiony został we wrześniu 1992 roku. Niezwykle popularny wagon wielokrotnie był modernizowany i przez producenta i przez użytkowników. W  2019 roku MPK S.A. w Krakowie przeprowadzono remont dwóch wagonów pochodzących z pierwszej dostawy z 1975 roku przywracając im oryginalne wyposażenie, wygląd i malaturę stosowaną w pierwszych latach użytkowania. Obecnie poza sezonem turystycznym wagony wykorzystywane są jako pojazdy techniczne służące do odladzania sieci trakcyjnej w Krakowie.

Natomiast na linii numer 15 z Cichego Kącika do Pleszowa kursował skład 102Na i 102NaD. Liczne słowa krytyki pod adresem kabiny wagonów 102N spowodowały, że w 1970 roku rozpoczęto dostawy zmienionych wyglądem wagonów oznaczonych 102Na. Pierwsze egzemplarze trafiły do Krakowa, a wagon 210 jest jednym z nich. Tramwaj służył nieprzerwanie do 2001 roku kiedy zakończono definitywnie eksploatację tej serii wagonów. Wszystkie zmiany wprowadzone w ciągu 40 lat eksploatacji zachowane są w tym wagonie, który przejechał ponad 2 miliony kilometrów. Wagony przegubowe typu 102 z uwagi na obsługę dużych potoków pasażerskich łączono w podwójne składy. W 1985 roku w Krakowie zdecydowano o przebudowie kilku wagonów 102Na na pojazdy doczepne. Zachowano napęd ale sterownie wagonem umożliwiał wyłącznie pierwszy wagon tego samego typu. Przebudowano 5 wagonów, które otrzymały oznaczenie 102NaD. Ich eksploatację zakończono w 1997 roku zachowując jeden z nich o numerze 155. 

Tego dnia na ulice Krakowa wyjechały także zabytkowe autobusy na linię nr 145. Pierwszy kurs linii 145 był o godzinie 11:00 z przystanku Kombinat, gdzie została przygotowana również wystawa dodatkowych trzech zabytkowych autobusów, w tym najstarszego z kolekcji MPK SA, czyli Duranta.

Jedne z najstarszych czynnych tramwajów w Polsce wyjechały z kolei na ulice Krakowa 16 sierpnia. To była z pewnością niebywała okazja nie tylko dla miłośników.  Oba wagony pochodzące z początku dwudziestego wieku w dramatycznych okolicznościach trafiły do Krakowa. SN4 to niewielkie wagony dostarczone w 1910 roku przez fabrykę Ammendorf obsługiwały sieć tramwajową w niemieckim Eberswalde. Po likwidacji sieci tramwajowej w 1941 roku cztery wagony silnikowe przekazano do okupowanego w czasie wojny Krakowa. Po krótkiej eksploatacji liniowej wagony serii SN4 przeznaczono do obsługi technicznej. Ostatni wóz wycofano z użytkowania w latach 60. XX wieku. W 2012 roku przystąpiono do odbudowy jedynego zachowanego pojazdu a wyremontowany tramwaj zaprezentowano z okazji 140-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w Krakowie. Natomiast tramwajowe doczepki produkcji MAN z 1909 roku, pojawiły się na krakowskich ulicach w 1941 roku. Sprowadzone zostały z Norymbergi. Do Krakowa przysłano 23 sztuki wagonów doczepnych serii 300 (w Krakowie oznaczone jako PN3). Wagony otrzymały numerację począwszy od 551 do 573.

Ze względu na małą pojemność składu SN4+PN3 oraz cały czas obowiązujące limity pasażerów w pojazdach przygotowano także wrocławski wagon  Linke-Hofmann z 1925 roku.  Jest to pierwszy zabytkowy wagon w kolekcji MPK SA. Gdy trafił do Krakowa często „grał” w filmach rolę krakowskiego tramwaju. Po wyremontowaniu przez MPK w 1985 roku, był pierwszym czynnym zabytkowym wagonem elektrycznym, którym mogli podróżować mieszkańcy miasta.

 W zabytkowych tramwajach i autobusach obowiązuje aktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwość zakupu biletu u osób z obsługi linii). Pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować została umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje będą także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie. Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl

 Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).


 Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

Galeria

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.