10 czerwca 2020 - materiał archiwalny

W związku z pytaniami dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej w MPK SA wyjaśniamy, że wszystkie działania podejmowane przez spółkę w sytuacji pojawienia się możliwości zarażenia się koronawirusem przez pracownika MPK SA są zgodne z obowiązującymi obecnie zaleceniami rządu, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz uzgadniane z Centrum Zarządzania Kryzysowego. W szczególności dotyczy to procedury ustalenia osób, które kontaktowały się z osobami zagrożonymi zarażeniem się COVID-19, a także przeprowadzania dezynfekcji miejsca pracy i wykorzystywanych narzędzi.

Od początku pandemii domową kwarantanną zostało objętych 28 pracowników lub osób współpracujących z MPK SA, z czego 23 osoby po wyznaczonych dwóch tygodniach kwarantanny, zgodnie z decyzją Sanepidu, wróciło do pracy, a pięć nadal przebywa na kwarantannie.

Dotychczas trzy osoby pozytywnie przeszły testy na obecność COVID-19 (obecnie jest to jedna osoba). W każdym z tych przypadków zarażenie się koronawirusem było spowodowane kontaktem z osobami spoza miejsca pracy, a nie w obszarze działania MPK SA. W stosunku do tych trzech osób realizowane były wszystkie zalecenia Sanepidu, a podejmowane przez spółkę działania były zgodne z zachowaniem przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

MPK SA w Krakowie podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników.  Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, prowadzący nadal samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku. Cały czas, zgodnie z zaleceniami Sanepidu, w pojazdach MPK SA nie jest włączana klimatyzacja. Ponadto prowadzący mają obowiązek wietrzenia pojazdów podczas postoju na pętlach. MPK SA cały czas dba o to, aby każdy pracownik był wyposażony w środki ochrony osobistej – płyny dezynfekcyjne, maseczki i jednorazowe rękawiczki. Każda osoba ma codziennie mierzoną temperaturę – nikt, kto ma podwyższoną temperaturę nie może rozpocząć pracy. Nadal w pojazdach są wydzielone strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących i pasażerów oraz prowadzona jest dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywają pracownicy, takich jak szatnie, poczekalnie, dyspozytornie. Dodatkowo w zajezdniach zostały wyznaczone i odpowiednio oznakowane strefy bezpieczeństwa, zamontowane zostały także dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. We wszystkich obiektach spółki, również w tych, z których korzystają pasażerowie, każdego dnia dezynfekowane są klamki, uchwyty, poręcze, automaty biletowe.

Nasze działania obejmowały także informowanie pracowników o tym, jak ważne jest utrzymywanie społecznego dystansu w pracy, np. nie gromadzenie się podczas przerw. Bardzo ważne było też dla nas to, aby zatrudnione w MPK SA osoby informowały przełożonych o wszystkich niepokojących sygnałach dotyczących ich zdrowia. Wszystko po to, aby w sytuacji zagrożenia zarażeniem się koronawirusem można było jak najszybciej reagować. MPK SA szeroko informuje także wszystkich pracowników o zagrożeniu epidemicznym oraz rekomendowanych przez organy publiczne sposobach zapobiegania zarażeniu się.

Zarząd MPK SA docenia postawę pracowników, którzy od samego początku pandemii stosują się do obowiązujących zaleceń.

Najnowsze

24 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiezie pasażerów na KLM
W najbliższą niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjedzie ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Chodzi oczywiście o tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.