3 lipca 2008 - materiał archiwalny

- To dla Krakowa duże wyróżnienie. Przyjadą tu bowiem przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej,  żeby rozmawiać o problemach komunikacji zbiorowej. Ustalenia, które wspólnie podejmiemy będą kształtować politykę transportową całej Unii Europejskiej – mówi Zbigniew Palenica, wiceprezes MPK S.A. w Krakowie, który w Komitecie „Unia Europejska” reprezentuje Polskę.

Organizatorem 100 jubileuszowego posiedzenia Komitetu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie.

Konferencja o transporcie 

Dyskusja o transporcie publicznym w ramach 100. posiedzenia Komitetu Doradczego Unii Europejskiej przy Międzynarodowej Organizacji ds. Transportu Publicznego będzie dotyczyć trzech głównych tematów.

Przewodną kwestią będzie ochrona środowiska. Eksperci będą się zastanawiać co zrobić,  aby transport publiczny był coraz bardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie stał się na tyle atrakcyjny dla pasażerów, aby skłonił mieszkańców do pozostawienia samochodów i korzystania właśnie z komunikacji publicznej. Z tym związany będzie kolejny temat posiedzenia - promocja czystych pojazdów w komunikacji zbiorowej, a więc takich, które wytwarzają jak najmniej  dwutlenku węgla.

Oprócz rozmów o ochronie środowiska eksperci postarają się określić także najważniejsze tematy dotyczące transportu, którymi powinni się zająć przedstawiciele Francji, jako kraju, który teraz przewodzi Unii Europejskiej.

Czyste pojazdy 

W czasie trwania obrad komitetu na terenie MPK S.A. będą eksponowane najnowocześniejsze ekologiczne pojazdy komunikacji miejskiej. Będą to:

- autobus na alkohol etylowy

-  autobus hybrydowy z silnikiem elektrycznym

- wielkopojemny, prawie 20 metrowy autobus przegubowy

- tramwaj NGT 6 III Serii.

Co dzięki tej konferencji zyska Kraków? 

- promocję miasta w krajach europejskich

- wsparcie przy zdobywaniu unijnych funduszy na projekty komunikacyjne

- wkład w kształtowanie polityki transportowej Unii Europejskiej

Co to jest UITP?        

Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) jest  ogólnoświatową  organizacją zrzeszającą ponad 3800 podmiotów (firmy przewozowe, instytucje i ośrodki naukowe) działających w sektorze transportu zbiorowego. Siedzibą organizacji jest Bruksela. W ramach UITP działa Komitet  „Unia Europejska”, który opiniuje akty prawne wydawane przez takie organy jak: Parlament Europejski czy Komisja Europejska. W  Komitecie zasiadają  z prawem głosu wg Traktatu z Nicei narodowi przedstawiciele krajów członkowskich. Z ramienia Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w Warszawie Polskę reprezentuje Zbigniew Palenica (Wiceprezes MPK S.A. w Krakowie). 

Kto przyjedzie do Krakowa? 

Najważniejszymi gośćmi, którzy będą brać udział w 100. posiedzeniu Komitetu Doradczego Unii Europejskiej przy Międzynarodowej Organizacji ds. Transportu Publicznego będą:

Minister Rozwoju Regionalnego - Elżbieta Bieńkowska

Sekretarz  Generalny UITP  -  Hans Rat

Przewodniczący Komitetu „Unia Europejska”  - Guido del Mese

Najnowsze

17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.
16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.
7 lipca 2025
Ponad 500 dzieci wzięło udział w zajęciach edukacyjnych MPK w Krakowie
W pierwszej połowie 2025 roku zajezdnię tramwajową Podgórze MPK w Krakowie odwiedziło ponad 500 dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Wszystkie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu Akademia Młodego Krakowianina oraz Akademii Bohaterów Klimatu. Podczas specjalnie przygotowanej trasy edukacyjnej w zajezdni tramwajowej Podgórze dzieci mogli zobaczyć na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu.