13 maja 2019 - materiał archiwalny
13 maja 2019 - materiał archiwalny

Podczas uroczystego spotkania, które odbyło się 13 maja 2019 roku w centrum konferencyjnym MPK SA w Krakowie 18 kierowców, 8 motorniczych i 1 inspektor ruchu otrzymało nagrody za swoją postawę podczas pracy. Empatii, odwagi i umiejętności pogratulował pracownikom w listach Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa. W jego imieniu wręczył je Bogusław Kośmider, zastępca Prezydenta Krakowa.

- Doceniamy te zachowania pracowników MPK, bo często mimo obecności innych osób tylko oni reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Potrafią profesjonalnie wykorzystać swoją wiedzę, aby nieść pomoc osobom chorym i rannym. Pięć spośród nagodzonych osób prowadziło czynności ratujące życie do czasu przyjazdu karetki pogotowania ratunkowego – mówił na spotkaniu Bogusław Kośmider, zastępca Prezydenta Krakowa.

Wyróżnienia zostały przyznane za zachowania pracowników krakowskiego przewoźnika, które wydarzyły się w okresie ostatniego pół roku, od listopada 2018 do maja 2019 i były podziękowaniem za:

·       Ratowanie życia i prowadzenie resuscytacji (Daniel Trzaska, Kamil Rodzoś, Przemysław Bruzda, Jacek Strózik, Paweł Szetner)

·       Pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach, m.in. po potrąceniu osób pieszych przez samochody (Jarosław Stolarski, Sławomir Szeląg, Aneta Kańska, Maciej Kukułowicz, Paweł Kania, Paweł Walczyk, Sebastian Kopisz)

·       Pomoc osobom, którzy mieli atak padaczki (Rafał Piotrowski, Robert Tekieli)

·       Pomoc rodzinie i policji w odnalezieniu zaginionych osób starszych oraz dzieci (Ireneusz Antoniak, Piotr Cichecki, Mirosław Żak, Maciej Swoboda, Urszula Mróz, Grzegorz Madej, Justyna Haber, Krzysztof Duda, Paweł Daniec)

·       Pomoc w zatrzymaniu złodziei, którzy próbowali w pojeździe okraść pasażerów, w tym turystę (Jacek Szostak, Paweł Daniec)

·       Pomoc w gaszeniu płonących samochodów  (Leszek Żelazny, Marek Zając)

·       Uniemożliwienie prowadzenia samochodu nietrzeźwemu kierowcy (Piotr Łącz)

- Przez cztery ostanie lata prowadzący MPK SA pomogli odnaleźć ponad 60 osób zaginionych, poszukiwanych przez policję i rodzinę. Wśród nich były osoby starsze, chore i dzieci. W tym samym czasie również w ponad 60 przypadkach pracownicy MPK SA udzielali podczas swojej pracy pomocy tym, którzy jej potrzebowali, nie tylko ratując życie i opatrując potrąconych przez samochody, ale także zatrzymując złodziei czy pomagając gasić płonące samochody – podsumował Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

W spotkaniu wziął również udział podinspektor Jacek Cholewa, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie, st. bryg. Paweł Knapik, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Anna Zielińska-Górka, Kierownik Centrum Dyspozytorskiego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Wszyscy podkreślali jak ważne było zachowanie pracowników MPK SA w Krakowie.

- Łańcuchem przeżycia medycyna ratunkowa nazywa sekwencję czynności, jakie muszą zostać wykonane, żeby uratować życie osobie, która znalazła się w sytuacji zagrożenia. Skuteczność tych działań jest zależna od współdziałania wielu osób i wielu elementów – całego łańcucha przeżycia. Motorniczowie i kierowcy byli tym pierwszym ogniwem, które okazało się silne i wytrzymałe – powiedziała Anna Zielińska-Górka, Kierownik Centrum Dyspozytorskiego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

- Nie po raz pierwszy pracownicy krakowskiego MPK pomagają policji. Często dzięki szybkiej reakcji kierowców, motorniczych oraz dyspozytorów sprawnie odnajdujemy osoby zaginione lub zatrzymujemy sprawców przestępstw i wykroczeń. Podkreślę także rolę monitoringu wizyjnego w pojazdach MPK, z których dzięki podpisanemu w 2015 roku porozumieniu z sukcesami korzystamy. Te wszystkie elementy składają się na jedno niezwykle ważne dla mieszkańców i turystów dobro, poczucie bezpieczeństwa - powiedział podinspektor Jacek Cholewa, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie.

Dodatkowo podczas spotkania nagrodzono pracowników MPK SA, którzy reprezentowali Polskę w międzynarodowych mistrzostwach motorniczych w Brukseli. Sebastian Brykalski i Małgorzata Ferdek zajęli 12. miejsce w tych zawodach rywalizując z 25 zespołami.

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.