12 października 2018 - materiał archiwalny
12 października 2018 - materiał archiwalny

12 października 2018 roku na pętli tramwajowo-autobusowej Mały Płaszów  MPK SA w Krakowie przekazało do eksploatacji nowe autobusy miejskie klasy mini do obsługi Tele-busa.

- Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Krakowa realizacja tego zamówienia powoduje, że od dzisiaj w Krakowie już nie tylko na liniach regularnych, ale także do obsługi Tele-busa będą wykorzystywane wyłącznie autobusy z silnikami spełniającymi co najmniej normę Euro 5 – mówił podczas prezentacji Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Nowe pojazdy mają konstrukcję opartą na bazowym furgonie Mercedes-Benz Sprinter 516 z silnikiem o pojemności 2143 cm3 i mocy 120 kW (163 KM), spełniającym najwyższe normy emisji spalin Euro 6. Mini autobusy charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Ich zaletą jest także duża zwrotność i małe gabaryty, pozwalające dojechać do miejsc niedostępnych dla standardowych autobusów. Dzięki niskopodłogowej przestrzeni w przedniej części pojazdu pasażerowie z łatwością wejdą na pokład pojazdu, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne, które od razu będą mogły zająć miejsca siedzące dostępne z poziomu niskiej podłogi. Pojazdy będą także posiadać rampę wjazdową ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację, tablice elektroniczne, automat biletowy i monitoring. Długość mini autobusu to ok. 7,4 m. W środku będzie 13 miejsc siedzących i 16 miejsc stojących. Koszt zakupu 3 mini autobusów to ponad 2 mln zł.

Warto podkreślić, że zakup tego typu autobusów nie jest przypadkowy. Zostały bowiem zamówione do obsługi Tele-busa, który funkcjonuje w rejonie Płaszowa i Rybitw.

Przypomnijmy, że pierwszy kurs Tele-busa odbył się 14 lipca 2007 roku, a więc ponad 11 lat temu.  W ciągu pierwszego miesiąca skorzystało z tej usługi 350 osób. Dziś taka liczba osób podróżuje Tele-busem czasami w ciągu tylko jednego dnia. Miesięcznie średnia liczba pasażerów Tele-busa to ok. 4 000 osób.

Usługa Tele-busa zmieniała się i dostosowywała do potrzeb mieszkańców. W ciągu ponad 11 lat Tele-bus poszerzał swoje granice cztery razy. Ofertą Tele-busa zostały objęte przede wszystkim szkoły, a małe autobusy MPK SA w Krakowie stały się pewnym i bezpiecznym środkiem transportu dla dzieci. Po zakończeniu budowy nowej linii tramwajowej do Małego Płaszowa, Tele-bus stał się także wygodnym środkiem podróży do tramwaju.

Galeria

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.