25 lutego 2008 - materiał archiwalny

undefinedW Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie od wielu lat prowadzone są inwestycje, które mają ułatwić poruszanie się tramwajami i autobusami osobom niepełnosprawnym. Również w tym roku planowane są nowe inwestycje i rozwiązania w tym zakresie. Nic dziwnego, że poziom udogodnień dla niepełnosprawnych w pojazdach MPK jest coraz wyższy.

Wspólne działanie

Działania MPK są podejmowane w ścisłej współpracy z Bogdanem em, przewodniczącym Polskiego Związku Niewidomych w okręgu Małopolskim. Do przedstawienia swoich uwag zostali również zaproszeni pełnomocnicy rektorów ds. osób niepełnosprawnych największych krakowskich uczelni wyższych. Wszystko po to, aby wprowadzane udogodnienia były jak najbardziej przydatne dla niepełnosprawnych.

Niska podłoga

Celem MPK jest wymiana całego taboru na niskopodłogowe pojazdy. Już teraz ponad 90 proc. autobusów jeżdżących w Krakowie to autobusy niskopodłogowe. To ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym. Większość tych pojazdów ma jednocześnie możliwość obniżenia podłogi, co jeszcze bardziej ułatwia im podróżowanie. W planach przedsiębiorstwa są oczywiście plany zakupów kolejnych niskopodłogowych autobusów, co umożliwi wycofanie tych niewielu pojazdów z wysoką podłogą, jaka jeszcze kursuje w Krakowie.

Systematycznie zwiększa się również liczba tramwajów niskopodłogowych. Już wkrótce nowoczesnych Bombardierów będzie jeździło po krakowskich ulicach 50. Będą więc stanowić 25 proc. całego taboru. Żadne inne miasto w Polsce nie może się pochwalić takim wynikiem.

Specjalne poręcze

Oprócz niskiej podłogi, autobusy i tramwaje są także wyposażone w specjalne poręcze przy drzwiach, które ułatwiają wsiadanie osobom niepełnosprawnym. Wewnątrz pojazdów jest wydzielona przestrzeń przeznaczona dla osób na wózkach, gdzie również na odpowiedniej wysokości są zamontowane poręcze z przyciskami.

Ułatwienia są także wprowadzane na przystankach (np. na wyremontowanym torowisku od pętli Kamienna do Krowodrzy Górki). Jest tam umieszczona specjalna chropowata nawierzchnia, która informuje niewidomych o zbliżaniu się do krawędzi i konieczności zachowania ostrożności. O tym rozwiązaniu z uznaniem wypowiedział się już Jan Ortyl.

Gadające tramwaje

Aby ułatwić podróżowanie niewidomym i niedowidzącym w trzeciej serii nowoczesnych tramwajów Bombardiera zostało z inicjatywy MPK wprowadzone głosowe zapowiadanie przystanków. Dzięki temu osoby te dokładnie wiedzą gdzie powinny wysiąść. Obecnie jeździ już 10 takich tramwajów. Do kwietnia głosowa informacja będzie funkcjonować w 24 pojazdach. W przyszłości planuje się montaż tej usługi w kolejnych wagonach.

Nowe projekty

Mimo już zrealizowanych działań MPK nadal szuka rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwią poruszanie się osobom niepełnosprawnym komunikacją miejską. Będą one dotyczyć np. zaznaczenia w rozkładzie jazdy, które linie są obsługiwane przez niskopodłogowe tramwaje. Dodatkowo osoby niepełnosprawne będą mogły zadzwonić pod numer informacji MPK, gdzie dowiedzą się czy linia, którą zamierzają jechać jest na pewno obsługiwana przez nieskopodłogowy tramwaj czy autobus.

Oprócz tego MPK planuje także wprowadzić kolejne udogodnienia dla osób niewidomych, które ułatwią im wsiadanie do pojazdów. Będzie ono polegać na montowaniu specjalnego pionowego paska pod przyciskiem otwarcia drzwi, co pozwoli na szybsze i łatwiejsze odnalezienie go przez niewidomych i słabowidzących. Jeżeli okaże się, że to rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania, to osoby te w niedalekiej przyszłości będą mogły z niego korzystać.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.