25 lutego 2008 - materiał archiwalny

undefinedW Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie od wielu lat prowadzone są inwestycje, które mają ułatwić poruszanie się tramwajami i autobusami osobom niepełnosprawnym. Również w tym roku planowane są nowe inwestycje i rozwiązania w tym zakresie. Nic dziwnego, że poziom udogodnień dla niepełnosprawnych w pojazdach MPK jest coraz wyższy.

Wspólne działanie

Działania MPK są podejmowane w ścisłej współpracy z Bogdanem em, przewodniczącym Polskiego Związku Niewidomych w okręgu Małopolskim. Do przedstawienia swoich uwag zostali również zaproszeni pełnomocnicy rektorów ds. osób niepełnosprawnych największych krakowskich uczelni wyższych. Wszystko po to, aby wprowadzane udogodnienia były jak najbardziej przydatne dla niepełnosprawnych.

Niska podłoga

Celem MPK jest wymiana całego taboru na niskopodłogowe pojazdy. Już teraz ponad 90 proc. autobusów jeżdżących w Krakowie to autobusy niskopodłogowe. To ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym. Większość tych pojazdów ma jednocześnie możliwość obniżenia podłogi, co jeszcze bardziej ułatwia im podróżowanie. W planach przedsiębiorstwa są oczywiście plany zakupów kolejnych niskopodłogowych autobusów, co umożliwi wycofanie tych niewielu pojazdów z wysoką podłogą, jaka jeszcze kursuje w Krakowie.

Systematycznie zwiększa się również liczba tramwajów niskopodłogowych. Już wkrótce nowoczesnych Bombardierów będzie jeździło po krakowskich ulicach 50. Będą więc stanowić 25 proc. całego taboru. Żadne inne miasto w Polsce nie może się pochwalić takim wynikiem.

Specjalne poręcze

Oprócz niskiej podłogi, autobusy i tramwaje są także wyposażone w specjalne poręcze przy drzwiach, które ułatwiają wsiadanie osobom niepełnosprawnym. Wewnątrz pojazdów jest wydzielona przestrzeń przeznaczona dla osób na wózkach, gdzie również na odpowiedniej wysokości są zamontowane poręcze z przyciskami.

Ułatwienia są także wprowadzane na przystankach (np. na wyremontowanym torowisku od pętli Kamienna do Krowodrzy Górki). Jest tam umieszczona specjalna chropowata nawierzchnia, która informuje niewidomych o zbliżaniu się do krawędzi i konieczności zachowania ostrożności. O tym rozwiązaniu z uznaniem wypowiedział się już Jan Ortyl.

Gadające tramwaje

Aby ułatwić podróżowanie niewidomym i niedowidzącym w trzeciej serii nowoczesnych tramwajów Bombardiera zostało z inicjatywy MPK wprowadzone głosowe zapowiadanie przystanków. Dzięki temu osoby te dokładnie wiedzą gdzie powinny wysiąść. Obecnie jeździ już 10 takich tramwajów. Do kwietnia głosowa informacja będzie funkcjonować w 24 pojazdach. W przyszłości planuje się montaż tej usługi w kolejnych wagonach.

Nowe projekty

Mimo już zrealizowanych działań MPK nadal szuka rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwią poruszanie się osobom niepełnosprawnym komunikacją miejską. Będą one dotyczyć np. zaznaczenia w rozkładzie jazdy, które linie są obsługiwane przez niskopodłogowe tramwaje. Dodatkowo osoby niepełnosprawne będą mogły zadzwonić pod numer informacji MPK, gdzie dowiedzą się czy linia, którą zamierzają jechać jest na pewno obsługiwana przez nieskopodłogowy tramwaj czy autobus.

Oprócz tego MPK planuje także wprowadzić kolejne udogodnienia dla osób niewidomych, które ułatwią im wsiadanie do pojazdów. Będzie ono polegać na montowaniu specjalnego pionowego paska pod przyciskiem otwarcia drzwi, co pozwoli na szybsze i łatwiejsze odnalezienie go przez niewidomych i słabowidzących. Jeżeli okaże się, że to rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania, to osoby te w niedalekiej przyszłości będą mogły z niego korzystać.

Najnowsze

3 lipca 2025
MPK w Krakowie podpisało umowy na dostawę 48 autobusów z silnikami Euro 6
MPK w Krakowie podpisało dzisiaj, 3 lipca kolejne już w tym roku umowy na dostawę nowych autobusów. Tym razem chodzi o kontrakty realizacyjne z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach oraz PKO Leasing na dostawę w formie leasingu w sumie 48 autobusów z silnikami Euro 6.
2 lipca 2025
Ewa i Sebastian odebrali gratulacje za znakomity występ w mistrzostwach motorniczych
Motorniczowie z Krakowa, Ewa i Sebastian, odebrali dzisiaj, 2 lipca gratulacje i nagrody od zarządu MPK SA w Krakowie, za swój znakomity występ w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych, które 29 czerwca odbyły się w Warszawie. Zajęli tam wysokie trzecie miejsce. Sukces wymagał od nich sporych umiejętności, nie tylko praktycznych w zakresie prowadzenia tramwaju, ale także szerokiej wiedzy.
1 lipca 2025
Jakie zasady przewozu rowerów i hulajnóg w komunikacji miejskiej? Trwają konsultacje
Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych: „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”, które są prowadzone od 23 czerwca do 18 lipca.
29 czerwca 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Numer „Przewoźnika Krakowskiego” jest już dostępny. A w nim sporo miejsca poświęcamy naszym pracownikom. Zachęcamy do przeczytania wywiadów z Panią Moniką, motorniczą, która uratowała życie niemowlęciu oraz naszym byłym kierowcą Andrzejem, który jest najlepszym w Polsce maratończykiem w kategorii wiekowej M-70.
29 czerwca 2025
Ewa i Sebastian z Krakowa jednymi z najlepszych motorniczych w Polsce
Ewa i Sebastian, motorniczowie MPK w Krakowie, rewelacyjnie poradzili sobie z wszystkimi konkurencjami w Ogólnopolskich Mistrzostwach Motorniczych i zajęli wysokie 3. miejsce.
29 czerwca 2025
Parada historycznych i współczesnych autobusów MPK przejechała przez Kraków
Z okazji jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej, w niedzielę 29 czerwca ulicami Krakowa przejechało ponad 30 wyjątkowych pojazdów – zarówno najstarszych historycznych, jak i tych najnowocześniejszych autobusów należących do MPK S.A. w Krakowie. Wśród uczestników parady był m.in. najstarszy w Polsce jeżdżący autobus z 1929 roku – Durant Rugby Express L, a także kultowe modele takie pojazdów jak „Ogórek”, San H01B, Scania czy Ikarus. Nie zabrakło najnowszego Solarisa, który niedawno rozpoczął swoją służbę w krakowskiej komunikacji miejskiej.