9 listopada 2017 - materiał archiwalny
9 listopada 2017 - materiał archiwalny

Jaka infrastruktura jest potrzeba do eksploatacji autobusów elektrycznych? Jak zaplanować ładowanie autobusów elektrycznych i jak dobrać baterie do takich autobusów? M.in. na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów poświęconych ładowaniu autobusów elektrycznych, które 9 listopada (czwartek) odbyły się w Urzędzie Miasta Krakowa. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przewoźników, organizatorów transportu oraz przedstawiciele producentów autobusów elektrycznych i systemów ładowania baterii.

To nie przypadek, że warsztaty poświęcone infrastrukturze do ładowania autobusów elektrycznych zostały zorganizowane w Krakowie. To właśnie w stolicy Małopolski powstała pierwsza w Polsce linia autobusowa obsługiwana wyłącznie autobusami elektrycznymi. To w Krakowie powstało także pierwsze w Polsce stanowisko do ładowania autobusów przez pantograf. Obecnie w Krakowie funkcjonują dwie takie stacje, a trwa budowa kolejnych sześciu. W sierpniu 2017 roku na terenie Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka powstało także 28 stanowisk do ładowania baterii przez wtyczkę (plug-in).

Swoimi doświadczeniami w tym zakresie, m.in. w kwestii uzyskania przyłącza energetycznego potrzebnego do ładowania autobusów, Kraków dzielił się podczas warsztatów z przedstawicielami innych miast.

Elementem warsztatów byłtakże pokaz ładowania autobusu elektrycznego przez wtyczkę na terenie Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka oraz pokaz ładowania przez pantograf przy ul. Pawiej, w którym wzięli udział uczestnicy.

Warsztaty w Krakowie są już piątym z kolei spotkaniem przedstawicieli przewoźników, organizatorów transportu oraz producentów poświęcone programowi e-Bus. Są one efektem porozumień, jakie część polskich miast zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie wspólnej realizacji programu bezemisyjnego transportu. Przedmiotem porozumienia jest współpraca przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych, innowacyjnych rozwiązań w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.

Kraków takie porozumienie podpisał 29 czerwca 2017 roku. Dzięki niej MPK SA w Krakowie otrzyma dofinasowanie w wysokości minimum 60 proc. do zakupu ponad 160 autobusów elektrycznych, w tym 100 przegubowych.

- Obecnie w siedmiu polskich miastach jeździ już ok. 80 autobusów elektrycznych. Trwa proces zakupu ponad 300 kolejnych. Zakładamy, że w latach 2021-2022 tego typu pojazdów w komunikacji miejskiej w Polsce będzie ok. 1000 – mówił Włodzimierz Hrymniak, dyrektor programu e-Bus, podczas otwierania warsztatów w Krakowie.

Najnowsze

16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.