20 listopada 2015 - materiał archiwalny
20 listopada 2015 - materiał archiwalny

W czwartek, 19 listopada orkiestra Sinfonietta Cracovia zagrała trzy krótkie koncerty w ramach akcji „140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej” prowadzonej w tym roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie. Co więcej, muzycy postanowili także po jednym z występów sami oddać krew. Tym samym dołączyli do pracowników krakowskiego przewoźnika, którzy w tym roku oddali już dla potrzebujących 110 litrów krwi.

Koncerty promujące honorowe krwiodawstwo zostały zorganizowane w uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu przy ul. Wielickiej 265, w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego na  os. Na Skarpie 66a, oraz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Rzeźniczej 11, gdzie pracownicy krakowskiego przewoźnika oddawali krew.

Po kilkunastominutowym finałowym koncercie w RCKiK  muzycy z Sinfonietta Cracovia w ramach akcji MPK SA zgłosili się do oddania krwi.

Warto przypomnieć, że akcję oddawania krwi rozpoczął 9 kwietnia 2015 roku zarząd MPK SA oraz przedstawiciele klubu Honorowych Dawców Krwi, którego członkami są wyłącznie pracownicy MPK SA. Klub HDK od ponad 50 lat działa przy krakowskim przewoźniku, a jego członkowie już od wielu lat oddają krew.

W ten sposób krakowski przewoźnik zainaugurował obchody jubileuszu 140-lecia  funkcjonowania komunikacji miejskiej w Krakowie, który przypada w tym roku.

Oprócz oddawania krwi przez pracowników, krakowski przewoźnik przez cały rok promował honorowe krwiodawstwo. W monitorach zamontowanych w pojazdach MPK SA były wyświetlane informacje poświęcone tematyce oddawania krwi, a na jednym z niskopodłogowych tramwajów NGT6 została umieszczona specjalna reklama promująca honorowe krwiodawstwo. Tym właśnie tramwajem orkiestra Sinfonietta Cracovia dojeżdżała na koncerty w szpitalach i RCKiK.

Koncerty oprócz tego, że wspierają akcję oddawania krwi przez pracowników MPK SA są jednocześnie elementem akcji „Daj się zaskoczyć”, którą orkiestra Sinfonietta Cracovia prowadzi od kilku miesięcy.

Galeria

Najnowsze

28 lipca 2025
II Zlot Autobusów Ikarus na Śląsku
Autobus MPK w Krakowie – historyczny Ikarus 620 wziął udział w II Zlocie Autobusów Ikarus na Śląsku. Wydarzenie odbywało się w weekend 26–27 lipca w Parku Słupna w Mysłowicach. Dla uczestników zlotu uruchomiona zostanie bezpłatna linia specjalna obsługiwana autobusami Ikarus, kursująca z centrum Katowic do Parku Słupna. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.
27 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiózł pasażerów na KLM
W niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjechał ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Był to tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.