17 listopada 2015 - materiał archiwalny
17 listopada 2015 - materiał archiwalny

Na liniach kursujących do Nowej Huty kursuje coraz więcej nowoczesnych tramwajów z niską podłogą, które ułatwiają podróż osobom starszym, niepełnosprawnym i rodzicom z dziecięcymi wózkami. Wszystko dzięki dostawom najdłuższych w Polsce tramwajów „Krakowiak”, które w ostatnich dniach są przywożone do Krakowa niemal codziennie. Od piątku, 13 listopada do wtorku 17 listopada do zajezdni tramwajowej Podgórze dotarły cztery tramwaje.  W sumie MPK SA ma już 14 wagonów wyprodukowanych przez firmę PESA Bydgoszcz SA. Do końca roku zgodnie z deklaracjami producenta ma dotrzeć ostatni 36 wagon.

Dzięki dostawom nowych tramwajów na linii nr 4 kursującej z Bronowic Małych do Wzgórz Krzesławickich obecnie już dziewięć z 14 wagonów posiada niską podłogę (8 „Krakowiaków” i 1 zmodernizowany wagon 405N).  Wkrótce z tej popularnej nowohuckiej linii wysłużone wagony 105N z wysoką podłogą znikną zupełnie.

Niskopodłogowe tramwaje kursują także na innych nowohuckich liniach. Na linii nr 14 z Mistrzejowic do Bronowic pasażerowie już od kilku lat mają do dyspozycji niskopodłogowe wagony wyprodukowane przez Bombardiera. Z kolei na linii nr 5 z Krowodrzy Górki do Wzgórz Krzesławickich kursują tramwaje EU8N i N8 z elementem niskiej podłogi. Także na innych nowohuckich liniach pojawiają się niskopodłogowe tramwaje. Na linii nr 52 łączącej Czerwone Maki i Os. Piastów w każdą sobotę i niedzielę cześć kursów obsługują niskopodłogowe 32-metrowe tramwaje NGT8 Bombardiera.  W weekendy na tej linii pojawiają się także nowoczesne „Krakowiaki”.

Na linii nr 9 (Nowy Bieżanów – Mistrzejowice) w soboty i niedziele także kursują wyłącznie wagony z elementem niskiej podłogi. Z kolei na linii nr 1 łączącej Salwator (obecnie z powodu remontu jest to Cichy Kącik) ze Wzgórzami Krzesławickimi w dzień powszedni kursuje jeden niskopodłogowy tramwaj NGT6. W weekend wszystkie kursy na tej linii wykonują już jednak niskopodłogowe tramwaje.

Linie nocne tramwajowe nr 62 i 64 kursujące do Nowej Huty także są obsługiwane wyłącznie niskopodłogowym taborem.

Dzięki planowanym w najbliższych latach przez MPK SA zakupom kilkudziesięciu nowych wagonów po krakowskich torowiskach, także tych w Nowej Hucie, będzie kursować coraz więcej nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów wyposażonych w klimatyzację i system informacji pasażerskiej.

MPK SA posiada 270 pociągów tramwajowych, połowa z nich jest wyposażona w niską podłogę.

Najnowsze

27 kwietnia 2026
Nowy przetarg na 20 nowych autobusów elektrycznych
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie kontynuuje proces modernizacji floty.
27 kwietnia 2026
Dni Ziemi 2026
Our Power, Our Planet – nasza moc, nasza planeta.
17 kwietnia 2026
Krakowski skład N9+ND454 na poznańskich torach!
W ramach wieloletniej współpracy z MPK Poznań oraz trwającej akcji „Tramwaje łączą miasta”, już w najbliższy weekend (18–19 kwietnia 2026 r.) krakowski skład wagonów N9 + ND454 wyjedzie na tory stolicy Wielkopolski. To kolejna odsłona partnerskiej wymiany taboru, dzięki której pasażerowie w Poznaniu mogą podróżować zabytkowym pojazdem z Krakowa, a w zamian poznańskie wagony historyczne uświetniają przejazdy na Krakowskiej Linii Muzealnej. Więcej informacji na temat rozkładów jazdy linii turystycznych oraz szczegółów akcji wymiany wagonów będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.mpk.krakow.pl oraz w mediach społecznościowych. Zapraszamy również do śledzenia strony poznańskiego przewoźnika, gdzie publikowane są bieżące komunikaty dotyczące funkcjonowania linii zabytkowych. https://www.mpk.poznan.pl/linie-turystyczne-rozpoczynamy.../
15 kwietnia 2026
Wymiana koszy ulicznych na przystankach i montaż w nowych lokalizacjach
W Krakowie trwa modernizacja systemu ulicznych koszy, która ma ograniczyć wandalizm i poprawić estetykę przestrzeni publicznej. Nowe, bardziej pojemne i odporne modele stopniowo zastępują stare, także na przystankach komunikacji miejskiej, gdzie kosze przymocowane do wiat często były niszczone, kradzione lub podpalane. Mimo zmian każdy przystanek – lub jego najbliższe otoczenie – będzie wyposażony w kosz.
15 kwietnia 2026
Piłkarska Liga MPK startuje po zimowej przerwie
W piątek, 17 kwietnia pracownicy krakowskiego przewoźnika po zimowej przerwie rozpoczną kolejną serię gier w ramach piłkarskiej Ligi MPK. To kontynuacja sezonu, który rozpoczął się jesienią 2025 roku.
14 kwietnia 2026
Awaria na terenie zajezdni MPK, wyciek oleju napędowego
W niedzielę, 12 kwietnia, na terenie Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce z powodu awarii jednego z autobusów doszło do wycieku oleju napędowego. Pomimo szybkiej reakcji część paliwa dostała się kanalizacji deszczowej w ulicy Nowolipki, a następnie do rzeki Dłubnia. Sprawne działania służb pozwoliły na szybkie opanowanie sytuacji, wyciek został usunięty, a co najważniejsze nie stwierdzono zagrożenia dla mieszkańców czy przyrody.