21 września 2015 - materiał archiwalny
21 września 2015 - materiał archiwalny

W poniedziałkowy poranek, 21 września punktualnie o godzinie 8.00 rozpoczął się wyścig, który miał dać odpowiedź, czym najszybciej można dojechać do centrum miasta: tramwajem i rowerem czy samochodem.

Przejazd został wyznaczony na dwóch trasach z Kurdwanowa i z Krowodrzy Górki na pl. Wszystkich Świętych, z tym że po drodze trzeba było odwiedzić budynek Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego.

Już po 25 minutach nie było wątpliwości, że tramwaj w połączeniu z rowerem jest bezapelacyjnie najszybszym środkiem transportu. Osoba, która o godz. 8.00 wyjechała tramwajem z Krowodrzy Górki a następnie  wypożyczyła rower miejski przy rondzie Mogilskim, już o 8.15 dojechała do budynku UMK przy al. Powstania Warszawskiego. Niecałe 15 minut później była już na mecie wyścigu przy pl. Wszystkich świętych. Samochód, który także o godz. 8.00 wyjechał z Krowodrzy Górki ten sam dystans pokonał w 58 minut.

Osobie jadącej z Kurdwanowa do pl. Wszystkich Świętych przejazd tramwajem i rowerem z przystankiem przy budynku UMK przy al. Powstania Warszawskiego zajął niecałe 45 minut. Samochód potrzebował na to aż 59 minut.

Wyścig samochodu z tramwajem i rowerem towarzyszył tegorocznym obchodom Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Rezultat tego wyścigu potwierdził fakt, że do centrum lepiej przyjeżdżać albo komunikacją zbiorową, albo rowerem. Warto podkreślić  także to, że poruszanie się tramwajem i miejskim rowerem jest wygodne. Posiadając bilet na Krakowskiej Karcie Miejskiej można nie tylko korzystać z komunikacji, ale także wypożyczyć rower i przez 40 minut korzystać z niego bezpłatnie.

Najnowsze

25 sierpnia 2026
Powakacyjne zmiany rozkładów jazdy autobusów i tramwajów
Wkrótce zakończą się wakacje, a to tradycyjnie oznacza zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Wprowadzenie nowego rozkładu jazdy autobusów zaplanowano na sobotę, 29 sierpnia. Nieco później, w poniedziałek, 31 sierpnia, w związku z planowanym zakończeniem remontu fragmentu torowiska na ul. Limanowskiego, nastąpią również zmiany w kursowaniu tramwajów.
23 sierpnia 2026
Niedziela w Krakowie z zabytkowymi tramwajami
W najbliższą niedzielę, 23 sierpnia historyczne tramwaje będą kursować w Krakowie na dwóch liniach. Tradycyjnie zostanie uruchomiona linia nr 0 (Dajwór – Cichy Kącik). Będzie na niej kursował skład wagonów z krakowskiej kolekcji pojazdów historycznych – wagon silnikowy SN4 z wagonem doczepnym PN3. To najstarszy czynny skład krakowskich tramwajów.
12 sierpnia 2026
Wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną za nami!
Historyczne tramwaje i autobusu zachwyciły mieszkańców oraz turystów. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych gości z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego (KSTM) z Wrocławia, którzy z pasją opowiadali pasażerom o swojej pracy oraz kulisach odbudowy niezwykłego wagonu Maximum!Dziękujemy, że byliście z nami i wspólnie odbyliśmy tę wyjątkową podróż w czasie. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia. Nie udało Wam się dotrzeć? Nic straconego! Już teraz gorąco zapraszamy na kolejne spotkania i pełne wspomnień przejazdy z Krakowską Linią Muzealną. Do zobaczenia na trasie!
11 sierpnia 2026
Nowy pojazd techniczny dla Pogotowia Przystankowego. Wyższa sprawność i komfort pracy
Pracownicy Sekcji Informacji i Utrzymania Tras zyskali nowoczesne wsparcie. Do ich floty dołączył specjalistyczny Opel Movano, w pełni dostosowany do wymagających zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury przystankowej. Nowy samochód posłuży Pogotowiu Przystankowemu do szybkiego usuwania usterek oraz bieżącej konserwacji przystanków i ich wyposażenia.
10 sierpnia 2026
AKTUALIZACJA: Biuro Rzeczy Znalezionych otwarte w piątek (14 sierpnia). W związku z bardzo dużą liczbą zapytań na naszej infolinii.
Biuro Rzeczy Znalezionych (ul. św. Wawrzyńca 13) w piątek, 14 sierpnia 2026 roku, BĘDZIE CZYNNE NORMALNIE. Pasażerowie mogą osobiście odbierać zagubione przedmioty w standardowych godzinach, czyli od 09:00 do 15:00.
6 sierpnia 2026
Niedziela z zabytkowymi autobusami i tramwajami
Niedziela, 9 sierpnia 2026 roku, upłynęła w Krakowie pod znakiem niesamowitej podróży w czasie. W ramach Krakowskiej Linii Muzealnej na ulice wyjechały wyjątkowe, pieczołowicie odrestaurowane pojazdy, które na jeden dzień przywróciły klimat dawnych lat.