6 lipca 2015 - materiał archiwalny
6 lipca 2015 - materiał archiwalny

Po pozytywnych testach, od dziś (6 lipca) rusza system informacji o zanieczyszczeniu powietrza. Na monitorach w ponad 200 autobusach i tramwajach, a dodatkowo na 314 elektronicznych tablicach przystankowych od dziś, 6 lipca, pojawiać się będą komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie. Dane będą wyświetlane na paskach informacyjnych 3 razy dzienne, w godzinach 6, 12 i 18.


Informacje dotyczące stanu powietrza będą przekazywane do dyspozytora MPK SA elektronicznie przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska w Krakowie, w oparciu o wyniki monitoringu prowadzonego przed tę jednostkę.

- Siatka pomiarowa obsługiwana przez WIOS wchodzi w skład Państwowego Monitoringu Środowiska. Jest to jedyne miarodajne źródło danych o zanieczyszczeniu – informował Witold Śmiałek, Doradca Prezydenta Krakowa ds. Jakości Powietrza, podczas prezentacji projektu.


Podczas najbliższych miesięcy urzędnicy będą się bacznie przyglądać, czy tak działający system informacji się sprawdza. – Na początek na tablicach są dane dotyczące pyłu zawieszonego. Wkrótce pojawią się też komunikaty o stężeniu ozonu, który jest uciążliwy szczególnie latem – zaznaczył Witold Śmiałek. Z czasem informacje o zanieczyszczeniu powietrza pojawią się też w języku angielskim.


– Nasz wspólny system informacyjny jest otwarty. Planujemy też umieszczanie informacji o skażeniu dwutlenkiem azotu, a także porad, jak postępować w przypadku, gdy normy są przekroczone – mówił z kolei Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie.

Warto wiedzieć, że emisja informacji o zanieczyszczeniu to jeden z elementów realizacji Uchwały Rady Miasta Krakowa z marca 2014 roku w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących działań krótkoterminowych wynikających z przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Władze miasta nie wykluczają też przygotowania specjalnej aplikacji na smartfony, dedykowanej problemowi jakości powietrza.

Najnowsze

28 lipca 2025
II Zlot Autobusów Ikarus na Śląsku
Autobus MPK w Krakowie – historyczny Ikarus 620 wziął udział w II Zlocie Autobusów Ikarus na Śląsku. Wydarzenie odbywało się w weekend 26–27 lipca w Parku Słupna w Mysłowicach. Dla uczestników zlotu uruchomiona zostanie bezpłatna linia specjalna obsługiwana autobusami Ikarus, kursująca z centrum Katowic do Parku Słupna. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.
27 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiózł pasażerów na KLM
W niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjechał ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Był to tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.