9 kwietnia 2015 - materiał archiwalny
9 kwietnia 2015 - materiał archiwalny

W czwartek, 9 kwietnia pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie rozpoczęli oddawanie krwi w ramach akcji, której celem jest zebranie 140 litrów krwi. W ten sposób MPK SA zainaugurowało obchody jubileuszu 140-lecia  funkcjonowania komunikacji miejskiej w Krakowie.

Warto przypomnieć, że rok 1875 przyjmuje się za początek funkcjonowania regularnej komunikacji zbiorowej w Krakowie. Od tego momentu minęło dokładnie 140 lat. W tym okresie miejski transport nigdy nie przestał funkcjonować. Krakowski przewoźnik nieprzerwanie służył mieszkańcom i przyjezdnym dowożąc ich do pracy, szkół, na spotkania. Tak jest do dzisiaj.  Zmieniły się tylko środki transportu. Konne omnibusy zastąpiły nowoczesne, klimatyzowane i niskopodłogowe pojazdy. Bilet z papierowego zmienił się w elektroniczny. Krakowski transport zbiorowy przez wielu ekspertów uważany jest dzisiaj za najnowocześniejszy w Polsce. 

- Jubileusz 140 lat komunikacji miejskiej można świętować na różne sposoby. My zdecydowaliśmy, że to najlepsza okazja do tego, aby dla mieszkańców miasta, w którym pracujemy i żyjemy zrobić coś więcej oprócz zakupu nowoczesnych tramwajów, autobusów i automatów biletowych. Dlatego zdecydowaliśmy, że do końca tego roku spróbujemy oddać dokładnie 140 litrów krwi, którą Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wykorzysta do ratowania zdrowia i życia mieszkańców – powiedział Rafał Świerczyński, prezes MPK SA w Krakowie. 

Akcję oddawania krwi rozpoczął w czwartek, 9 kwietnia zarząd MPK SA oraz przedstawiciele klubu Honorowych Dawców Krwi, którego członkami są wyłącznie pracownicy MPK SA. Klub HDK od ponad 50 lat działa przy krakowskim przewoźniku a jego członkowie już od wielu lat oddają krew.

Akcję oddawania krwi rozpoczął w czwartek, 9 kwietnia zarząd MPK SA oraz przedstawiciele klubu Honorowych Dawców Krwi, którego członkami są wyłącznie pracownicy MPK SA. Klub HDK od ponad 50 lat działa przy krakowskim przewoźniku a jego członkowie już od wielu lat oddają krew.

- Bardzo doceniamy inicjatywę MPK. Nie tylko dlatego, że pracownicy tej firmy z okazji jubileuszu zdecydowali się oddać w sumie 140 litrów krwi, ale także za promocję honorowego krwiodawstwa. Jestem bowiem przekonana, że akcja MPK zachęci wiele innych osób do oddania krwi, której cały czas bardzo potrzebujemy – podkreśliła Jolanta Zatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Krew od pracowników MPK SA w ramach akcji zbierania 140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie będzie pobierana w trzech placówkach Centrum:

- w RCKiK w Krakowie  przy ul. Rzeźniczej 11

- w  Oddziale Terenowym RCKiK w Krakowie os. Na Skarpie 66a (budynek Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego).

Oprócz oddawania krwi przez pracowników MPK, krakowski przewoźnik będzie promował honorowe krwiodawstwo. W tym celu na jednym z niskopodłogowych tramwajów NGT6 pojawi się specjalna reklama, a w monitorach zamontowanych w pojazdach MPK SA będą wyświetlane informacje poświęcone tematyce oddawania krwi.

Akcja oddawania krwi to tylko jedno z kilku wydarzeń zaplanowanych przez MPK SA w ramach jubileuszu 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.

Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Krakowa.

Szczegóły dotyczące historii komunikacji miejskiej w Krakowie oraz obchodów jubileuszu 140 lat można znaleźć na stronie www.mpk.krakow.pl

Galeria

Najnowsze

28 lipca 2025
II Zlot Autobusów Ikarus na Śląsku
Autobus MPK w Krakowie – historyczny Ikarus 620 wziął udział w II Zlocie Autobusów Ikarus na Śląsku. Wydarzenie odbywało się w weekend 26–27 lipca w Parku Słupna w Mysłowicach. Dla uczestników zlotu uruchomiona zostanie bezpłatna linia specjalna obsługiwana autobusami Ikarus, kursująca z centrum Katowic do Parku Słupna. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.
27 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiózł pasażerów na KLM
W niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjechał ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Był to tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.