9 kwietnia 2015 - materiał archiwalny
9 kwietnia 2015 - materiał archiwalny

W czwartek, 9 kwietnia uczniowie piątych klas z krakowskich szkół podstawowych wzięli udział w konkursie „Rowerem bezpiecznie do celu”. Został on zorganizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie oraz Straż Miejską w celu zwrócenia uwagi młodym ludziom jak ważne jest bezpieczne poruszanie się rowerem po ulicach miasta, przede wszystkim tam, gdzie kursują tramwaje. Konkurs był także okazja to tego, aby promować pozytywne zasady zachowań na drodze.

Do konkursu zostało zgłoszonych 10 zespołów złożonych z czterech uczniów. Wszyscy najpierw wzięli udział w części teoretycznej, podczas której musieli odpowiedzieć na 20 pytań z przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza tych dotyczących rowerzystów. Po 25 minutowym teście uczniowie zostali zaproszeni do udziału w części praktycznej konkursu. Każdy z nich musiał przejechać na rowerze specjalnie przygotowany tor przeszkód, podczas którego musiał sobie poradzić z przejazdem przez odwzorowane krakowskie skrzyżowania.

Najlepsi rowerzyści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Oprócz rywalizacji uczestnicy konkursu brali także udział w wykładzie na temat bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej oraz pokazie awaryjnego hamowania tramwaju, które zostało zorganizowane na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze.   

- Warto pamiętać, że tramwaj waży ponad 30 ton. Motorniczy, który go prowadzi nie jest w stanie zatrzymać go w miejscu. Droga hamowania w przypadku tramwaju wynosi co najmniej kilkadziesiąt metrów. W trosce o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo pasażerów podróżujących tramwajami, rowerzyści powinni zachowywać szczególną ostrożność jadąc obok torowiska. Apeluję o to tym bardziej, że mamy przykłady nieodpowiedzialnych zachowań rowerzystów, którzy próbowali wyprzedzać jadący tramwaj – mówił podczas spotkania  z uczestnikami konkursu Grzegorz Dyrkacz, członek zarządu, dyrektor ds. zarządzania przewozami w MPK SA w Krakowie.     

Konkurs został zorganizowany na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze, przy ul. Brożka 3. To pierwsza tego rodzaju wspólna inicjatywa MPK SA i Straży Miejskiej.

Galeria

Najnowsze

28 lipca 2025
II Zlot Autobusów Ikarus na Śląsku
Autobus MPK w Krakowie – historyczny Ikarus 620 wziął udział w II Zlocie Autobusów Ikarus na Śląsku. Wydarzenie odbywało się w weekend 26–27 lipca w Parku Słupna w Mysłowicach. Dla uczestników zlotu uruchomiona zostanie bezpłatna linia specjalna obsługiwana autobusami Ikarus, kursująca z centrum Katowic do Parku Słupna. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.
27 lipca 2025
Wagon SN1 z 1922 roku przewiózł pasażerów na KLM
W niedzielę, 27 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej na linię 0 wyjechał ponad stuletni wagon odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie. Był to tramwaj SN1 o numerze 59 z 1922 roku, zaprezentowany w tym roku w ramach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.
25 lipca 2025
Tunel KST znów otwarty. Tramwaje wracają pod Dworzec Główny
W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.
24 lipca 2025
Blisko 152 miliony złotych na rozwój transportu publicznego
Kraków sięga po środki na rozwój zrównoważonego transportu. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich remontu doczeka się układ torowiska na ul. Starowiślnej, ul. Straszewskiego i ul. Karmelickiej. Miasto zyskało też finansowanie na rozwój inteligentnych systemów transportowych, czyli m.in. ekranów z informacją pasażerską czy systemów kontrolnych w strefach ograniczonego ruchu. Za te projekty odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
18 lipca 2025
Wyjątkowa niedziela z KLM - dwie linie tramwajowe i jedna autobusowa
W niedzielę, 20 lipca na ulice Krakowa wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tego dnia uruchomiono aż trzy specjalne linie z udziałem historycznych pojazdów.
17 lipca 2025
Nowe biletomaty w tramwajach i autobusach
W pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie sukcesywnie wymieniane są najbardziej wyeksploatowane biletomaty na nowoczesne i bardziej niezawodne urządzenia. To ważna zmiana – dotychczasowe automaty, po wielu latach użytkowania, ulegały coraz częstszym awariom. Nowe rozwiązania są nie tylko bardziej odporne na usterki, ale także przyjazne dla środowiska – nie drukują już papierowych biletów.