20 marca 2015 - materiał archiwalny
20 marca 2015 - materiał archiwalny

 W piątek, 20 marca w siedzibie MPK SA w Krakowie zostało podpisane porozumienie o współpracy, którego celem jest wsparcie osób objętych  pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Dokument podpisali przedstawiciele MPK SA -  Rafał Świerczyński, prezes zarządu i Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu oraz w imieniu MOPS Józefa Grodecka, dyrektor ośrodka w Krakowie.

Dzięki porozumieniu MPK SA będzie miało możliwość skierowania na kurs prowadzenia tramwaju wytypowanych przez MOPS osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą.

- Cieszymy się, że możemy pomagać osobom, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Tym bardziej, że wszyscy zdajemy sobie sprawę jak trudna jest dzisiaj sytuacja na rynku pracy, szczególnie dla ludzi młodych. Porozumienie, które podpisaliśmy sprawi, że wytypowane przez MOPS osoby po odbyciu kursu i zdobyciu pozwolenia na prowadzenie tramwaju znajdą pracę w MPK SA – podkreślał Rafał Świerczyński, Prezes MPK SA w Krakowie.

Zgodnie z zapisami porozumienia krakowski przewoźnik będzie przekazywał MOPS  informacje o prowadzonych rekrutacjach oraz planowanych stażach.

Pracownicy Działu Rodzin Zastępczych w MOPS wytypowali już 20 wychowanków, którzy z uwagi na ich sytuację życiową, etap kształcenia i zainteresowania mogliby skorzystać z przygotowanej przez MPK SA propozycji.

 - Zawarte przez MPK SA i MOPS w Krakowie porozumienie o współpracy pozwoli nam na poszerzenie oferty dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej, którzy będą mieli szansę zdobyć nowe kwalifikacje i znaleźć zatrudnienie w zdobytym zawodzie. Liczymy także, że zawarte porozumienie będzie skutkowało również zwiększeniem szans na znalezienie zatrudnienia dla innych osób bezrobotnych, korzystających z pomocy Ośrodka – powiedziała po podpisaniu porozumienia Józefa Grodecka, dyrektor MOPS w Krakowie.

Warto przypomnieć, że nie jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie, które realizuje MPK SA wspólnie z jednostkami pomocy społecznej w Krakowie. W ubiegłym roku możliwość podjęcia pracy otrzymali od MPK SA podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „VITA” i Środowiskowego Domu Samopomocy „Leonardo” w Krakowie. W ramach wspólnego projektu raz w miesiącu, od czerwca 2014 roku, grupa ponad 20 osób, m.in. niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi przez kilka godzin wykonywała prace porządkowe w pomieszczeniach biurowych, korytarzach oraz salach konferencyjnych krakowskiego przewoźnika. Pierwsze warsztaty w ramach tej współpracy odbyły się w środę, 25 czerwca 2014 roku.

Warto podkreślić, że decyzja MPK SA o rozpoczęciu tego rodzaju współpracy wynika z chęci wspierania przede wszystkim osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju problemami psychicznymi w podejmowaniu aktywności zawodowej oraz stworzenia im perspektywy usamodzielnienia się.

Najnowsze

16 lipca 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjechały na ulicach Krakowa
W niedzielę, 13 lipca, na ulice Krakowa po raz kolejny wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
9 lipca 2025
Kraków wycofuje z ruchu wszystkie autobusy z silnikami Euro 5
W środę, 9 lipca do floty MPK w Krakowie dołączyło osiem nowych midi autobusów marki Autosan. W porównaniu do innych kontraktów krakowskiego przewoźnika liczba nowych pojazdów nie jest może imponująca, ale pozwala na wycofanie z ruchu ostatnich egzemplarzy autobusów spalinowych z silnikami Euro 5.
8 lipca 2025
Umowa na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych
MPK w Krakowie podpisało 8 lipca umowę na dostawę pięciu przegubowych autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach. Krakowski przewoźnik uzyskał już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności MPK uzyska niemal 100 proc. dofinansowania do zakupu tych pojazdów.
7 lipca 2025
Wyjątkowy weekend z KLM – wieczorne kursy i wagon z XIX wieku
To był wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną. Po raz pierwszy w historii zabytkowe tramwaje kursowały w… godzinach wieczornych. W sobotę, 5 lipca, została uruchomiona specjalna linia tramwajowa nr 66. Linia kursowała w godz. od ok. 18.00 do ok. 23.30 co ok. 60 minut. Na linii 66 kursowały dwa składy wagonów historycznych – tramwaj silnikowy 4N z przyczepą S2D, która charakteryzuje się niskopodłogowym wejściem w części środkowej oraz norymberski tramwaj GT6.
7 lipca 2025
Ponad 500 dzieci wzięło udział w zajęciach edukacyjnych MPK w Krakowie
W pierwszej połowie 2025 roku zajezdnię tramwajową Podgórze MPK w Krakowie odwiedziło ponad 500 dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Wszystkie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu Akademia Młodego Krakowianina oraz Akademii Bohaterów Klimatu. Podczas specjalnie przygotowanej trasy edukacyjnej w zajezdni tramwajowej Podgórze dzieci mogli zobaczyć na czym polega przygotowanie tramwajów do ruchu.
3 lipca 2025
MPK w Krakowie podpisało umowy na dostawę 48 autobusów z silnikami Euro 6
MPK w Krakowie podpisało dzisiaj, 3 lipca kolejne już w tym roku umowy na dostawę nowych autobusów. Tym razem chodzi o kontrakty realizacyjne z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach oraz PKO Leasing na dostawę w formie leasingu w sumie 48 autobusów z silnikami Euro 6.